Jakie pH mydła jest najlepsze dla Twojej skóry?
Odczyn pH ma ogromna znaczenie dla skóry. Chroni przed działaniem drobnoustrojów i zapobiega wysuszaniu cery, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego mydła. Dowiedz się więcej!
Odczyn pH ma bardzo duże znaczenie dla ochrony Twojej skóry. Płaszcz lipidowy, dzięki kwaśnemu odczynowi, chroni skórę przed drobnoustrojami i zachowuje skórę zdrową i nawilżoną. Niestety, większość drogeryjnych, tanich mydeł ma odczyn zasadowy. Dlatego mydło może wysuszać, a nawet podrażniać skórę. Jakie więc powinno być pH mydła, żeby dobrze chroniło skórę, a z drugiej strony − dobrze ją mydło?
Jakie jest pH mydła, a jakie skóry?
Może pamiętasz z lekcji chemii, że odczyn mydła jest zasadowy, zwykle oscyluje w okolicy 8,5 pH. Mydła to sole wyższych kwasów tłuszczowych.
Sama skala pH to 14 stopni. Jeżeli odczyn substancji zbliżony jest do 0, to ma on najbardziej kwaśny odczyn, jaki istnieje. 7 to odczyn neutralny, a wszystko powyżej 7 aż do 14 to odczyn zasadowy.
Twoja skóra ma odczyn kwaśny. Z popularnej reklamy sprzed lat możesz pamiętać, że odczyn skóry wynosi pH 5,5. Nie jest tak do końca, bo odczyn Twojej skóry może wahać się od 4 do 6, a więc prawda leży gdzieś po środku. Co więcej, najbardziej kwaśnym elementem Twojej skóry jest płaszcz hydrolipidowy, który chroni skórę przed wysuszaniem i przed przedostawaniem się do jej wnętrza drobnoustrojów, zanieczyszczeń czy właśnie brudu. Skóra właściwa natomiast może mieć nawet o 2 stopnie mniejszą kwasowość niż płaszcz lipidowy.
Za kwasowy odczyn skóry odpowiadają enzymy betaglukoceregrozydazy i sfingomielinazy, które odpowiadają także za syntezę ceramidów, czyli cement skóry. Więcej o ceramidach przeczytasz w moim artykule: Składniki kosmetyków pod lupą − poznaj niezwykłe ceramidy. Weź też pod uwagę, że zaraz po porodzie Twoja skóra ma neutralny odczyn. Dopiero w pierwszym miesiącu życia zamienia się jej odczyn. Dlatego tak ważne jest stosowanie zupełnie innych, specjalnie do tego przeznaczonych preparatów od mycia bardzo delikatnej skóry noworodka, który nie ma jeszcze kwaśnej bariery ochronnej.
Nie na całej Twojej skórze pH jest takie samo. Twój organizm jest wspaniale zaprojektowaną maszyną, która doskonale wie, jak ma bronić się przed chorobami. Dlatego pH skóry jest znacznie bardziej kwaśne w okolicach pachwin i pod pachami, gdzie wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Dlatego właśnie Twoja skóra wie, że w tym miejscu musi bronić się bardziej i wytwarza kwaśne środowisko.
Im wyższe pH skóry, tym bardziej się ona łuszczy. Dlatego właśnie zasadowe mydła mogą sprawić, że Twój naskórek zacznie nadmiernie się złuszczać. Co więcej, zasadowy odczyn mydła sprawia, że rozpada się płacz lipidowy na skórze. W związku z tym, Twoja skóra nie tylko traci powłokę ochronną, ale i zaczyna przeznaskórkową utratę wody.
Mydło naturalne − najlepsze mydło?
Wiele źródeł podaje, że dzisiejsze mydła to zupełnie inny produkt niż tradycyjne mydła do ciała, znane od tysięcy lat. Czy wiesz, że mydło wymyślili jeszcze starożytni Fenicjanie? Mówi się, że jest to jeden z najstarszych kosmetyków na świecie. Stosuje się je dlatego, że dobrze emulgują brud na skórze. Co to znaczny? Że cząsteczki mydła (zwane micelami) przyciągają do siebie cząsteczki nierozpuszczalnego w wodzie brudu. Dzięki temu z łatwością możesz zmyć zanieczyszczenia ze skóry. Ale w mydle znajduje się często też kwas laurynowy. Ten z kolei, przy okazji, rozpuszcza także dobre tłuszcze w, które znajdują się na Twojej skórze, w jej barierze ochronnej.
Tradycyjne mydła wytwarzane były z dobrej jakości olejów, które oprócz oczyszczania skóry, miały też właściwości nawilżające. Mówi się, że mydło im dłużej dojrzewa, tym niższy ma odczyn pH. Jednym z tradycyjnych mydeł, pochodzącym właśnie z kolebki ludzkiej cywilizacji, z regionów dzisiejszej Syrii, to mydło Aleppo. Więcej o myciu mydłem Aleppo pisałam: Mycie twarzy mydłem Aleppo − hit czy kit?
Już nawet tradycyjne, szare mydło (pH także zasadowe) ma lepszy skład niż większość pachnących mydełek drogeryjnych. A to dlatego, że teraz mydła wzbogacane są w związki zapachowe i konserwanty, które dodatkowo mogą wysuszać skórę i uczulać ją. Szare mydło uznaje się za hipoalergiczne, jednak pamiętaj, że ono także będzie wysuszać skórę, przez swój zasadowy charakter.
Do pielęgnacji skóry najbardziej polecane są mydła naturalne, stworzone na bazie olejów lub mydła glicerynowe. Mydła glicerynowe, mają odczyn nieco bardziej zbliżony do odczynu skóry, a przy tym dobrze ją nawilżają. Zobacz, jak zrobić domowe mydło glicerynowe: Domowe mydło glicerynowe [PRZEPIS DIY]
Weź też pod uwagę, że mydła mogą być solami sodowymi lub potasowymi. Mydła potasowe są często polecane w pielęgnacji skóry z problemami dermatologicznymi. Do mydeł potasowych należy m. in.: Savon Noir (przepis na nie znajdziesz: Genialne czarne mydło − jak zrobić własne Savon Noir?).
Co to jest syndet?
Dermatolodzy do mycia skóry przesuszonej, z dużymi problemami np. łuszczycowymi czy egzemą, polecają stosowanie syndentu. Co to takie jest? To wynalazek armii amerykańskiej, który ma neutralny odczyn, za to świetnie się pieni i dobrze usuwa brud. Stosowanie syndetów polecane jest np. do odbudowy płaszcza lipidowego skóry (pisała o tym Klaudia w artykule: Jak odbudować płaszcz lipidowy skóry?). Syndet to środek myjący, który nie zawiera w sobie mydła.
Syndetem można nazwać np. kostkę myjącą od Avene, która dodatkowo wzbogacona jest o nawilżającą formułę kremu Cold Cream. Podobne działanie mają polecane przez dermatologów kostki myjące od A-Derma (z łagodzącym wyciągiem z owsa) czy kostka myjąca od Allerco (zawiera witaminę E i glicerynę, które regenerują i nawilżają skórę).
Dobranie odpowiedniego rodzaju mydła do skóry jest bardzo ważne, szczególnie przy skórze alergicznej, bardzo suchej, trądzikowej czy atopowej. Najlepsze mydło dla Twojej skóry to te, o jak najmniej zasadowym odczynie. Mydło zasadowe może wysuszać i sprawiać, że Twoja skóra będzie się bardzie łuszczyć.