Krem ochronny dla noworodka na lato. Co powinien zawierać?

12. 7. 2019 · 4 minuty czytania

Jak zabezpieczyć delikatną skórę noworodka przed słońcem? Na co zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki z filtrem UV? Co powinny zawierać mleczka i kremy dla dzieci? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Krem ochronny dla noworodka na lato. Co powinien zawierać?

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na promienie słoneczne i inne czynniki atmosferyczne. Dlatego tak ważne jest, żeby delikatna skóra dziecka był odpowiednio chroniona. Na rynku jest bardzo dużo preparatów ochronnych dla noworodków i niemowląt. Zobacz, jakie składniki powinien zawierać krem ochronny na lato i na co zwracać uwagę przy wyborze takich kosmetyków.

Krem ochronny dla noworodka na lato powinien przede wszystkim chronić przed słońcem. Ważne jest, żeby chronił zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Taką informację znajdziesz zwykle na opakowaniu kosmetyku. Jakie składniki powinien zawierać takie krem?

Najważniejsze, żeby miał filtr przeciwsłoneczny. Generalnie, możemy wyróżnić 2 rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: chemiczne i mineralne (fizyczne). Czym się róźnią? Filtry chemiczne absorbują promieniowanie UVB i UVA, a następnie zamieniają pochłoniętą energię w ciepło. Często chronią również skórę przed wolnymi rodnikami. Filtry mineralne tworzą na skórze warstwę, która odbija promienie słoneczne niczym lustro.

Sprawdź też kosmetyki dla dzieci.

krem ochronny dla noworodka

 

Zobacz też artykuł Oli na temat: Filtry mineralne a filtry chemiczne: czym się od siebie różnią?

Specjaliści twierdzą, że najbezpieczniejsze dla dzieci są filtry mineralne. Są to:

  • tlenek cynku (Zinc oxide),
  • dwutlenek tytanu (Titanium dioxide)

Najlepiej jak oba te filtry występują w parze, bo każdy w nieco inny sposób chroni skórę przed słońcem. Preparaty, które zawierają jedynie filtry mineralne to: Dermedic Sunbrella, krem ochronny dla dzieci i niemowląt, SPF 50 lub Pharmaceris S krem ochronny na słońce do twarzy i ciała, dla niemowląt i dzieci, SPF 50+

Unikaj kremów, które w swoim składzie mają filtry chemiczne. Dzieci poniżej 1. roku życia w ogóle nie powinny mieć z nimi styczności.

jaki krem ochronny dla noworodka wybrać

 

Specjaliści ostrzegają również przed preparatami z filtrem Oxybenzone. Amerykańcy naukowcy udowodnili, że przenika on do skóry i przyczynia się do zwiększonej produkcji wolnych rodników. Jest to również niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

„Poparzenie słoneczne w okresie dzieciństwa stanowi jeden z czynników ryzyka rozwoju nowotworów skóry w przyszłości, dlatego krem z filtrem o współczynniku SPF 50 to podstawowa ochrona skóry dziecka w letnie dni. Fotoprotekcja to jednak nie tylko krem z filtrem, lecz także odpowiednia odzież ochronna, unikanie słońca w godzinach największego natężenia, noszenie okularów z filtrem oraz odpowiedniego nakrycia głowy”

− przypomina dermatolog, lek. med. Aleksandra Malewska.

krem ochronny dla niemowląt

 

    Krem ochronny dla noworodka – właściwości, na które warto zwrócić uwagę

    Przed zakupem kremu ochronnego dla dzieci na lato, warto wziąć pod uwagę następujące właściwości preparatu:

    1.Preparat powinien być odpowiedni dla wieku Twojego dziecka.

    2. Krem powinien mieć jak najwyższy współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Dla dzieci powinno to być minimum SPF 30, a najlepiej SPF 50.

    3.Nie wybieraj preparatów z sztucznymi barwnikami, parabenami i dodatkami zapachowymi.

    4. Dobrze, jeżeli krem zawiera dodatkowo substancje nawilżające i odżywiające skórę, np. masło shea czy witaminę E.

    5.Kosmetyk powinien być hipoalergiczny i mieć atest Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.

    6. Jeśli dziecko będzie zażywało kąpieli na słońcu, warto zainwestować w wodoodporny kosmetyk, np. Emolium Suncare, mineralny krem ochronny SPF 50+.

    krem ochronny dla niemowląt na lato

     

    Pamiętaj jednak, że żaden kosmetyk nie zapewnia skutecznej, 100% ochrony przed słońcem. Dlatego,  staraj się rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych.

    Krem ochronny dla niemowląt na lato – jak używać?

    Po pierwsze, nałóż naprawdę grubą warstwą kosmetyku. Przeważnie daje się go zbyt mało, przez co skóra dziecka nie jest odpowiednio chroniona.

    Zanim posmarujesz całe ciało dziecka nowym kremem, sprawdź wcześniej na małym wycinku skóry, czy preparat nie wywoła u Twojego Malucha reakcji alergicznej.

    Pamiętaj o tym, że ciało dziecka należy nasmarować około pół godziny przed wyjściem na słońce. Tyle czasu trzeba, żeby filtr wchłonął się i zaczął działać.

    krem ochronny dla noworodka składniki kremu

     

    Posmaruj kremem całe ciało dziecka. Lekkie, letnie tkaniny również przepuszczają promienie słoneczne. Pamiętaj również o uszkach, szyi i stópkach!

    Jedną z właściwości filtrów mineralnych jest to, że działają krócej niż filtry chemiczne. Poza tym, mogą one łatwiej się zmywać podczas kontaktu z wodą czy materiałami. Dlatego kremy z filtrem mineralnym należy nakładać ponownie po 2 godzinach i po każdej kąpieli i wytarciu ręcznikiem!

    Krem ochronny dla noworodka na zimę

    Warto również tutaj wspomnieć o tym, co powinien zawierać krem ochronny dla noworodka na zimę.  Po pierwsze, taki preparat również powinien chronić przed promieniowaniem słonecznym! Nie ma wprawdzie potrzeby, żeby to była ochrona SPF50+, niemniej jednak ważne, żeby w kremie były filtry mineralne.

    Dobry krem na zimę powinien zabezpieczać przed słońcem, a przede wszystkim przed zimnem i wiatrem. Najlepiej, żeby w składzie nie miał wody albo miał jej jak najmniej (wtedy trzeba posmarować dziecko na około 20 minut przed wyjściem). Taki preparat powinien również pielęgnować skórę – łagodzić „zimowe podrażnienia” i zapewnić jej odpowiednie nawilżenie. O tym, jak pielęgnować skórę niemowlaka zimą, pisałam w artykule: Spacer zimą z niemowlakiem. Jak przygotować malucha do wyjścia na mróz?

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora