Miopatia nabyta to schorzenie, które wynika z uszkodzenia i osłabienia tkanki mięśniowej. Choroba ta może mieć bardzo wiele przyczyn: od zaburzeń hormonalnych, przez nadużywanie alkoholu czy problemy z układem immunologicznym, aż do niedoborów składników odżywczych. Może być również skutkiem działań niepożądanych zażywanych leków. Zobacz, skąd bierze się miopatia nabyta i co może ją spowodować.
Co to jest miopatia i jakie są jej przyczyny?
Miopatia to uszkodzenie mięśni i osłabienie ich siły działania. Wiąże się ona z zespołem objawów, który wynika z postępującego uszkodzenia mięśni.
Miopatie to bardzo szerokie pojęcie. Mogą mieć bardzo różne przyczyny. Problemy z mięśniami mogą wynikać z wad genetycznych (np. dystrofia mięśniowa), mogą też pojawiać się dodatkowo przy istniejących chorobach przewlekłych (np. endokrynologicznych lub immunologicznych). Jedną z chorób endokrynologicznych, której towarzyszyć może miopatia jest niedoczynność tarczycy.
Problemy z mięśniami mogą być również skutkiem uszkodzenia komórek przez szkodliwe substancje. Jedną z substancji, która nadużywana będzie działała uszkadzająco na komórki mięśniowe jest alkohol. Ponadto niektóre grupy leków stosowane np. w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu mogą działać niekorzystnie na tkankę mięśniową. Jest to działanie niepożądane i jeśli wystąpi najlepiej zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, żeby zmienił terapię.
Sprawdź też, czym objawia się jałowa martwica kości.
Bardzo często miopatie łączą się z toczącym się w mięśniu stanem zapalnym. Zmiany najczęściej dotyczą mięśni ud i ramion. Na szczęście miopatie to choroby stosunkowo rzadkie.
Miopatie mogą mieć również bardzo zróżnicowany przebieg. To, co jest wspólne dla wszystkich miopatii to uszkodzenie i osłabienie mięśni, które z czasem może prowadzić do ich zaniku. Najprostszym podziałem miopatii jest rozróżnienie tych o podłożu genetycznym (miopatia wrodzona) od takich, które można nabyć w ciągu życia (miopatia nabyta).
Miopatie nabyte mogą wynikać z różnego rodzaju zaburzeń i chorób (miopatie o podłożu zapalnym, czy związane z chorobami endokrynologicznymi). Dodatkowo mogą wystąpić też na skutek działania niepożądanego niektórych grup leków (miopatia polekowa) lub alkoholu (miopatia alkoholowa).
Sprawdź też, o czym może świadczyć opuchnięcie nóg.