Peeling twarzy przy skórze trądzikowej − jak go wykonać?

16. 3. 2021 · 5 minut czytania
Jesteś posiadaczem cery trądzikowej i zastanawiasz się, jak bezpiecznie ją złuszczać? Wyjaśniamy, jak możesz stosować peeling twarzy, by nie podrażnić skóry!
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Peeling twarzy przy skórze trądzikowej − jak go wykonać?

Złuszczanie to jeden z etapów pielęgnacji skóry trądzikowej. Peeling twarzy nie jest zabiegiem inwazyjnym, jeśli wykona się go prawidłowo, z odpowiednią dbałością o indywidualne potrzeby naskórka. Dowiedz się, jak złuszczać skórę z niedoskonałościami i jaki peeling do cery trądzikowej wybrać!

Peeling twarzy przy cerze trądzikowej − na co uważać?

Systematyczny peeling twarzy, a właściwie złuszczanie zrogowaciałego naskórka, to jeden z kluczowych kroków w pielęgnacji skóry, który zalicza się do etapu oczyszczania. Zabieg wykonasz samodzielnie przy użyciu odpowiedniego kosmetyku.

Dlaczego warto wykonywać peeling na pryszcze? Zrogowaciałe komórki zapychają pory i powodują powstawanie niedoskonałości. Dodatkowo regularny peeling twarzy przyspiesza regenerację i spłyca zmarszczki, a oczyszczona skóra lepiej wchłania składniki odżywcze z masek, serum oraz kremów.

Jednak nie każdy sposób złuszczania jest dobry dla cery z problemami. Niektóre typy peelingów, zwłaszcza mechanicznych, mogą nie tylko nie poprawiać stanu cery z trądzikiem, ale jeszcze potęgować problem. Według opinii kosmetologów wraz ze złuszczającymi drobinkami możesz roznosić po skórze bakterie odpowiedzialne za wypryski. Co więcej, ostre ziarenka scrubów często prowadzą do uszkodzeń naskórka. Dlatego osoby ze skórą wrażliwą, alergiczną czy trądzikową powinny bardzo ostrożnie dobierać kosmetyki. Trądzik, zwłaszcza przy nasilonych objawach, należy bezwzględnie leczyć u dermatologa. Lekarz nie tylko podpowie, jak pielęgnować i ukoić obolałą skórę, ale również doradzi, jaki peeling do twarzy trądzikowej warto zastosować. Polecam Ci artykuł: Ręce od twarzy! 10 skutecznych sposobów, jak zapobiegać pryszczom.

peeling do cery trądzikowej

 

Żel myjący czy kosmetyk z drobinkami – jaki peeling do cery trądzikowej wybrać?

Na rynku można znaleźć mnóstwo kosmetyków złuszczających. Różnią się składami i sposobem działania. Klienci do wyboru mają żele myjące z drobinkami, takie jak np. żel-peeling matujący Tołpa Green czy peelingujący żel do mycia twarzy Bioliq. Każdy z nich zawiera mikrodrobinki złuszczające, które delikatnie usuwają martwy naskórek i zwężają rozszerzone pory. Oba kosmetyki hamują wydzielanie sebum, a co za tym idzie, zmniejszają błyszczenie się skóry tłustej. Żel z mikrodrobinkami to delikatniejsza alternatywa peelingu mechanicznego, bezpieczniejsza dla skóry z trądzikiem.

peeling do twarzy trądzikowej

 

Mocniejsze działanie złuszczające ma klasyczny, mechaniczny peeling. Do cery trądzikowej jednak lepiej nie używać kosmetyków z ostrymi drobinkami. Jeśli dermatolog wyraził zgodę na zastosowanie peelingu mechanicznego, warto sięgnąć po jego delikatniejszą wersję, np. normalizujący peeling marki Vianek. Nie zawiera pestek owocowych, które mogą podrapać skórę, a mikrokryształki korundu o skutecznym, a jednocześnie delikatnym działaniu. Siłę złuszczania korundem można regulować samodzielnie – zwiększając lub zmniejszając nacisk podczas masażu.

Kwasy i enzymy – najlepszy peeling na pryszcze!

Chemiczny peeling do twarzy trądzikowej to najbezpieczniejsza opcja przy sporych niedoskonałościach. Możesz działać na skórę kwasami lub delikatnymi owocowymi enzymami. Więcej na temat działania enzymów pisałam w artykule: Peeling enzymatyczny: poznaj moc enzymów owocowych!.

    Kosmetyki, które powodują chemiczne złuszczanie naskórka, nie zawierają drobinek, dlatego nie ma ryzyka rozdrapania wykwitów i rozniesienia bakterii po całej twarzy. Enzymatyczny peeling na trądzik polecany jest przez większość lekarzy dermatologów. W leczeniu trądziku stosuje się także często kwas salicylowy oraz azelainowy. Więcej na ich temat przeczytasz tu: Kwas salicylowy – przyjaciel w walce z trądzikiem oraz Kwas azelainowy na ratunek cerze trądzikowej. Sprawdź!. Profesjonalnie peeling z wykorzystaniem stężonych kwasów zazwyczaj wykonuje się w gabinecie kosmetologicznym pod okiem specjalisty.

    jaki peeling do cery trądzikowej?

    Mechaniczny peeling twarzy – jak go wykonać?

    Gdy już wiesz, jaki peeling do cery trądzikowej będzie dla Ciebie najlepszy, dowiedz się, jak prawidłowo go wykonaź, żeby nie szkodzić skórze. Przy mocno podrażnionym naskórku i otwartych ranach zrezygnuj z niego. Trądzik wymaga kompleksowego leczenia, dlatego nie da się go pozbyć przez samo złuszczanie.

    jaki peeling do twarzy trądzikowej?

     

    Mechaniczny peeling do twarzy trądzikowej nakłada się na zwilżoną skórę, omijając okolice oczu. Następnie trzeba delikatnie masować przez ok. 1 – 2 minuty w zależności od wskazówek producenta. Po masażu należy umyć twarz letnią wodą i spłukać peeling.

    Na trądzik w postaci drobnych niedoskonałości możesz zastosować nieco mocniejszy peeling. Na pryszcze i przebarwienia pomoże wyciąg z papai. Zawiera go np. naturalny peeling do cery trądzikowej papaja i żeń-szeń marki Orientana. Zmielone drobinki z pestek moreli i orzecha doskonale usuwają martwy naskórek, a papaina rozjaśnia koloryt cery. Więcej o jej działaniu pisała Ola Wolska w tekście: Właściwości papai, jakich nie znasz! Papaina w kosmetyce.

    peeling na pryszcze

    Chemiczny peeling na trądzik – jak stosować?

    Chemiczny peeling do twarzy trądzikowej stosuj tylko po konsultacji z dermatologiem. Jak go wykonać? Trądzik nie może być zaogniony, a skóra musi być w miarę uspokojona. Wskazówki znajdziesz na etykiecie lub ulotce dołączonej do produktu.

    Peeling do cery trądzikowej może mieć postać kremu, tak jak Pharmaceris serii T Sebo-Almond Peel krem z kwasem migdałowym z 10% kwasem migdałowym – należy nałożyć go na oczyszczoną skórę i pozostawić na całą noc. Z kolei myjący Sebium Gel Gommant żel peeling zalicza się do tzw. peelingów gommage (dowiedz się więcej z artykułu: Peeling gommage − rewolucja w peelingach do cery naczynkowej!). Kosmetyk ten moc złuszczania zawdzięcza kwasowi salicylowemu, który bardzo często poleca się przy trądziku. Po naniesieniu produktu na zwilżoną skórę trzeba masować ją okrężnymi ruchami, po czym spłukać wodą.

    peeling twarzy - kosmetyki

    Jaki peeling do cery trądzikowej zda egzamin? Ku pamięci!

    Przy trądziku i ropnych wypryskach możesz stosować peelingi mechaniczne lub chemiczne. Coraz częściej dermatolodzy polecają jednak złuszczanie naskórka za pomocą kwasów lub enzymów. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki peeling do twarzy trądzikowej wybierzesz, najważniejsze jest jego systematyczne wykonywanie, by Twoja skóra była zawsze w dobrej kondycji.

     

    Źródło:

    Dąbrowska H., Serafin M., Trądzik zwyczajny – etiopatogeneza i leczenie. Nowa Pediatria, R.2003, nr 2, s.128 – 132. Dostępny w Internecie: http://www.czytelniamedyczna.pl/2348,tradzik-zwyczajny-etiopatogeneza-i-leczenie.html, [Dostęp: 14.03.2021]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
      Przeczytaj więcej od tego autora