Sklerotyzacja podchrzęstna w chorobach zwyrodnieniowych stawów

22. 5. 2020 · 3 minuty czytania

Sklerotyzacja podchrzęstna to choroba polegająca na nadmiernym zwiększeniu gęstości kości. Jakie są jej przyczyny? Na czym polega jej diagnostyka oraz kiedy wdraża się leczenie? Sprawdź!

Irmina Turek
Irmina Turek
Sklerotyzacja podchrzęstna w chorobach zwyrodnieniowych stawów

Sklerotyzacja podchrzęstna to nadmierne zwiększenie gęstości kości w miejscach bardziej narażonych na obciążenia. Zmiany w kościach powstają często bezpośrednio pod warstwą chrzęstną, na skutek uszkodzenia chrząstki i dużych sił oddziałujących na tkankę kostną. Zobacz, jak objawia się ta choroba.

Sklerotyzacja podchrzęstna − co to jest ognisko sklerotyczne?

Podchrzęstna sklerotyzacja to wzmożone zagęszczenie utkania warstwy kości, która znajduje się bezpośrednio pod chrząstką stawową. Pojawia się ona najczęściej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, czy też reumatyzmu.

Zmiany sklerotyczne pojawiają się najczęściej w miejscach, gdzie kości są najbardziej obciążane. Z tego względu najczęściej zmiany sklerotyczne obserwowane są w stawie kolanowym, czy też w stawach krzyżowo-biodrowych. Ognisko sklerotyczne to natomiast dana, konkretna punktowa zmiana sklerotyczna w strukturze prawidłowej tkanki.

Sprawdź też, jak leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego.

Sklerotyzacja podchrzęstna

 

Sklerotyzacja kości − przyczyny

Zwiększenie gęstości kości w miejscach, gdzie występują największe obciążenia jest skutkiem degeneracji chrząstki stawowej. W wyniku uszkodzeń tkanki chrzęstnej, która u zdrowego człowieka ma za zadanie odpowiednio amortyzować siły, jakie działają na kości podczas ruchu stawu, zaczyna się sklerotyzacja powierzchni stawowych.

Tkanka kostna dostosowuje się do zwiększających się obciążeń przez zwiększa swojej gęstości w okolicach chrząstek. Choroba ta na dłuższą metę może prowadzić do ograniczenia ruchomości stawu. Wraz z innymi dolegliwościami i uszkodzeniami tkanek w stawie może przyczyniać się z czasem nawet do niepełnosprawności.

Sprawdź też, czym jest jałowa martwica kości.

Sklerotyzacja podchrzęstna - przyczyny

Sklerotyzacja kości a inne choroby

Bardzo często zachodzące w organizmie procesy sklerotyzacji kości zachodzą bezobjawowo. Nie powodują bólu i same w sobie nie są początkowo szkodliwe. Sygnalizują jednak zmiany zwyrodnieniowe, które rozwijają się w stawach, czy też choroby reumatyczne. Z tego względu wymagają dalszej diagnostyki. Sklerotyzacja kości może zostać zauważona w badaniach rentgenowskich.

Można powiedzieć, że sklerotyzacja sama w sobie jest objawem innych chorób szkieletu. Zwyrodnieniowa choroba stawów polega na degeneracji tkanki chrzęstnej. W wyniku tego stopniowo dochodzi do sklerotyzacji kości, a w kolejnych etapach do uszkodzeń torebki stawowej, ścięgien i mięśni.

Sklerotyzacja podchrzęstna może być zauważona dopiero na zdjęciu RTG, natomiast inne objawy, jakie mogą pojawić się przy zwyrodnieniu stawów, które można zaobserwować samemu to ból stawu (szczególnie przy wzmożonej aktywności), trzeszczenie oraz sztywnienie stawu.

Sklerotyzacja kości może również świadczyć o przebiegu chorób o podłożu reumatycznym. Zaburzenia tego typu objawiają się przewlekłymi stanami zapalnymi tkanki łącznej i mają podłoże autoimmunologiczne. Najczęściej występującymi zaburzeniami tego typu jest reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. W chorobach reumatycznych, w wyniku stanów zapalnych, dochodzi również do degeneracji tkanki chrzęstnej, a co za tym idzie, mogą może pojawiać się sklerotyzacja podchrzęstna.

Sprawdź też, jak wzmocnić kości.

Sklerotyzacja kości

 

Innymi objawami towarzyszącymi chorobom reumatycznym są bóle i obrzęki stawów czy sztywnienie i ograniczona sprawność. Dodatkowo skóra i tkanki w pobliżu stawu mogą mieć wyższą temperaturę ze względu na toczący się stan zapalny. Wraz z postępem choroby mogą uwidaczniać się guzki reumatoidalne czy też deformacje stawów.

Sklerotyzacja kości u osób starszych

Sklerotyzacja podchrzęstna: co dalej?

Zmiany sklerotyczne, jakie pojawiają się w kościach mają charakter nieodwracalny. Jednak zaobserwowanie takich zmian jest ważnym sygnałem do dalszej diagnostyki i leczenia choroby podstawowej, która spowodowała sklerotyzację podchrzęstna.

W zależności od konkretnego przypadku stosuje się terapię i zabiegi, które mają  spowolnić rozwój choroby i ułatwienie funkcjonowania. Dlatego często stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, sterydy, czy też leki biologiczne w połączeniu z odpowiednio dobranymi zabiegami fizjoterapeutycznymi. W przypadkach, kiedy staw uległ ciężkim uszkodzeniom, lekarz może rozważać wszczepienie protezy stawowej.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice