Sylwester bez alkoholu – po pierwsze nie oceniaj!

22. 12. 2017 · 3 minuty czytania

Szukasz alternatywy dla wysokoprocentowych trunków? Poznaj nasze przepisy na drinki bez alkoholu. Przekonaj się, że można się świetnie bawić bez konieczności picia piwa, wódki czy wina!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Sylwester bez alkoholu – po pierwsze nie oceniaj!

Jeśli bawić się w Polsce, to tylko z alkoholem? Badania to potwierdzają. Ze względu na uwarunkowania kulturowe w naszym kraju życie osoby niepijącej, zwłaszcza w Sylwestra, jest trudniejsze. Nie stój w jednym rzędzie z tymi, którzy wołają "ze mną się nie napijesz?". Powody spędzania Sylwestra bez alkoholu mogą być różne i trzeba to uszanować.

Statystyki nie kłamią – jesteśmy w czołówce, jeżeli chodzi o ilości spożywanego alkoholu w Europie (dane Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych). Aż 3 miliony Polaków spożywa alkohol w nadmiarze, a NFZ wydaje 8 – 10 miliardów złotych rocznie na leczenie pacjentów dotkniętych tych problemem.

Sylwester bez alkoholu – dlaczego niektórzy się na to decydują?

1. Bo... mają problemy zdrowotne

Nie każdy ma ochotę rozmawiać o przyczynach niepicia, bo np. mogą być one związane z kłopotliwymi albo krępującymi problemami zdrowotnymi. Namawianie kogokolwiek, kto nie chce pić, do sięgania po alkohol zazwyczaj jest dla tej osoby dosyć przykre.

Poznaj produkty na zdrowy styl życia.

2. Bo... są uzależnieni

Jeżeli ktoś ma problemy z nadużywaniem alkoholu i unika picia, a niekoniecznie chce unikać spotkań towarzyskich, wspieraj go! Śmianie się z uzależnionych wcale im nie pomaga, a jeśli są na początku swojej walki z nałogiem, przekonanie ich do sięgnięcia po drinka zwykle nie jest trudne. Jeśli noc sylwestrowa to kolejny dzień walki, lepiej powstrzymaj się od złośliwych komentarzy.

3. Bo... chcą dać dobry przykład dzieciom

Kolejnym powodem mogą być dzieci. Rano, po przebudzeniu mogą zobaczyć rodzica, a za nim ciągnącą się łunę gorączki poprzedniej nocy. Niektórzy wolą tego uniknąć, żeby nie dawać złego przykładu, a ja jak najbardziej to popieram.

4. Bo... nie mają potrzeby

Z kolei niektórzy nie piją, bo… nie potrzebują alkoholu, żeby się dobrze bawić. Sama osobiście znam taką osobę! W odpowiednim towarzystwie sama atmosfera działa pozytywnie i odurzająco.

5. Bo... alkohol im nie smakuje

A teraz jeden z potwierdzonych faktów: nie każdemu alkohol smakuje (tak, to się zdarza). Sama unikam większości trunków (oprócz wybranych drinków), bo nie przepadam za ich smakiem. Nikt nie jest w stanie namówić mnie do picia, jeśli sama tego nie chcę, ale za to prawie każdy w ten sposób psuje atmosferę wieczoru. Chyba nie ma nic gorszego niż ochotnicy, którzy za misję obrali sobie namawianie niepijących do złamania ich postanowienia.

Sprawdź soki i syropy.

 

Przepisy na drinki bez alkoholu

Sylwester bez alkoholu? Da się! Dla znajomych czy przyjaciół, którzy zdecydowali, że w nie piją w ostatni dzień roku, możesz przygotować apetyczne bezalkoholowe drinki. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych propozycji:

Bezalkoholowy szampan

Składniki:

  • 2/3 szklanki wody
  • pół szklanki cukru
  • 1 szklanka soku z grejpfruta
  • pół szklanki soku pomarańczowego
  • 3 łyżeczki syropu z owoców granatu
  • niecałe 2 puszki (około 800 ml) bezalkoholowego piwa imbirowego

Przepis:

Podgrzewaj wodę z cukrem, cały czas mieszając. Gdy zaczną wrzeć, gotuj je przez około 10 minut. Po ostygnięciu syropu, dodaj sok z grejpfruta i pomarańczy, piwo imbirowe, a na koniec, przed podaniem gościom, syrop z owoców granatu.

szampan bezalkoholowy

Bezalkoholowa Margarita

Składniki:

 • 150 ml wody kokosowej
 • 30 ml soku z limonki
 • 10 ml soku pomarańczowego
 • 10 ml syropu z agawy
 • 2 plasterki limonki do przybrania

Przepis:

Składniki wymieszaj energicznie w szejkerze razem z lodem. Gotowe!

Margarita drink przepis

Piña colada

Składniki:

 • 100 ml mleka kokosowego
 • 200 ml soku ananasowego
 • kruszony lód
 • opcjonalnie: kawałki świeżego ananasa do dekoracji

Przepis:

Wszystkie składniki wymieszaj, np. w blenderze. Gotowy napój rozlej do szklanek. Możesz ozdobić je kawałkami świeżego ananasa.

Piña colada przepis bez alkoholu

Mrożone truskawki jako baza do bezalkoholowego drinka

Innym pomysłem na drinki bez alkoholu może być wykorzystanie mrożonych truskawek jako bazy. Zblenduj mrożone truskawki, wymieszaj z bezalkoholowym szampanem lub z lemoniadą. Gotowe!

zamrożone truskawki
  O autorze
  Natalia Klonowska
  Natalia Klonowska
  Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Natalia Klonowska
  Natalia Klonowska
  Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
  Przeczytaj więcej od tego autora