Kawa na ławę: czym jest uzależnienie od kofeiny?

14. 4. 2018 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
 • nałogi fizyczne

Kocham, gdy budzi mnie jej zapach, mogę ją pić nawet kilka razy dziennie, lubię jak jest mocna i aromatyczna − można powiedzieć, że picie kawy to jedna z moich pasji. Czy powinnam się martwić wpływem kofeiny na mój organizm? Jakie są fizyczne i psychiczne aspekty uzależnienia od kawy? Co na ten temat mówią badania? Sprawdzam!

Kofeina − wpływ na organizm

Uczucie pobudzenia (przyspieszona akcja serca), lekkiej euforii, podekscytowania czy poczucie jasności myślenia − to właśnie wpływ kofeiny na organizm, a także powody, dla których z przyjemnością sięgasz po kolejną filiżankę kawy. Nic dziwnego, w końcu kofeina jest substancją psychoaktywną i ma bezpośredni, stymulujący wpływ na układ nerwowy. W niskich dawkach rzeczywiście jest niegroźna dla zdrowia, a nawet pomaga: pomaga Ci się skoncentrować, wzmacnia odporność na stres oraz wykazuje działanie przeciwlękowe.

Sprawdź też preparaty na pamięć i koncentrację.

Wpływ kofeiny na organizm

Kofeina dobrze wpływa także na Twoją skórę. Możesz przeczytać o tym w artykule Lili: Domowy peeling kawowy na cellulit.

Ile mogę wypić i jak długo działa kofeina?

Bezpieczna dawka kofeiny to 4 kawy na dobę, czyli około 0,5 grama kofeiny (filiżanka kawy to 100 − 150 mg kofeiny). Ale nie dla każdego – ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, dzieci, młodzież (w ich organizmie kofeina rozkłada się dłużej), osoby ze schorzeniami wątroby, chorobą wieńcową i nadciśnieniem.

Sprawdź też, jak kawa wpływa na laktację.

Ile kawy można wypić w ciągu dnia

Jeżeli chodzi o czas „ulatniania się” kofeiny, wszystko zależy od Twojego organizmu. Przyjmuje się, że po wypiciu filiżanki kawy jej działanie utrzymuje się do 4 godzin.

Istnieje granica, która określa śmiertelną dawkę kofeiny i jest to 3200 mg. Taka dawka jest groźna, gdy jest podana dożylnie – można to porównać do wypicia 32 filiżanek kawy na raz, co nie zdarza się w codziennym życiu przeciętnego człowieka.

Co więc sprawia, ze kofeina może być tak niebezpieczna? I dlaczego trzeba na nią uważać zwłaszcza przy wysiłku fizycznym?

Sprawdź też preparaty na dobry nastrój.

Dzięki jej działaniu w organizmie zachodzi proces uwalniania jonów wapniowych – z ich pomocą mięśnie kurczą się i rozkurczają. Gdy jest ich za dużo, zaburzają bicie serca i wywołują arytmię, co prowadzi do niedotlenienia mięśnia sercowego, zaburzenia krążenia i w najgorszym wypadku – do śmierci. Czy to tylko hipotetyczny czarny scenariusz? Niestety nie... W zeszłym roku prasa przekazała informację o śmiertelnym przedawkowaniu kofeiny przez 16-latka z Południowej Karoliny. Według oficjalnych informacji był zdrowy, nie miał wad serca − wypił jedynie kawę i napój energetyczny w przeciągu dwóch godzin.

 

 

Jak wygląda uzależnienie od kofeiny?

No dobrze, ale czy wypicie nawet 4 kaw dziennie sprawia, że jesteś niebezpiecznie uzależniony od picia kawy? Nie zawsze. O uzależnieniu decyduje nie tylko ilość spożywanej kawy, ale i nastawianie emocjonalne (i fizyczne), jakie do tego masz.  

Jeżeli nie potrafisz z niej zrezygnować, sięgasz po nią z potrzeby (nawet jeśli nie masz na nią ochoty, a jej picie nie sprawia Ci większej przyjemności), dodatkowo – jeśli zaniedbujesz ważne życiowe sprawy czy zdrowie na rzecz zaspokojenia głodu kofeinowego, to tak – jesteś uzależniony.

Osoby uzależnione od kofeiny odczuwają szereg zaburzeń o podłożu psychicznym (lęki, problemy ze snem, nieuzasadniony niepokój, spadek nastroju, rozdrażnienie) ifizycznym (bóle głowy, dzwonienie w uszach, drżenie rąk, mimowolne spazmy mięśni, arytmiczne bicie serca, brak apetytu, problemy jelitowe).

Sprawdź też tabletki na ból głowy i migrenę.

Uzależnienie od kawy

Jakie są objawy odstawienia kofeiny?

Gdy przyjmujesz kofeinę regularnie, w ilościach przekraczajacych normę, możesz odczuwać psychiczne i fizyczne objawy jej odstawienia. To efekt jaki daje uzależnienie od kofeiny.

Objawy odstawienia, które czuć możesz przez pierwsze 24 godziny to:

 • bóle głowy,
 • rozdrażnienie,
 • rozkojarzenie,
 • senność,
 • znużenie i zmęczenie.

Później może pojawić się ogólne osłabienie sprawności ruchowej oraz mdłości.

Zwróć uwagę, że kofeinę przyjmujesz nie tylko z kawą. Znajdziesz ją też w herbacie, napojach energetycznych, niektórych lekach przeciwbólowych, a nawet w kakao.

Suplement diety w tabletkach wspomagający pracę układu nerwowego.

Więcej artykułów na ten temat

 • Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

  Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

  · 5 minut czytania
  • nałogi fizyczne
  Martwisz się, że Twój bliski ma problem z alkoholem? Dowiedz się, jak możesz mu pomóc. Sprawdź, po czym poznać, że ktoś jest uzależniony. Dowiedz się więcej!
 • Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią

  Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią

  · 5 minut czytania
  • nałogi fizyczne
  Czy wiesz, że w mleku kobiety znajduje się trzy razy więcej nikotyny niż w osoczu jej krwi? Co zrobić, by nie narażać maleństwa? Poznaj sposoby na rzucenie szkodliwego nałogu!
 • Alkohol a serce – wrogowie czy przyjaciele?

  Alkohol a serce – wrogowie czy przyjaciele?

  · 6 minut czytania
  • nałogi fizyczne
  • zdrowe serce
  Czy lampka wina zaszkodzi osobom chorym na serce? Czy piwo podnosi ciśnienie? Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu dla kobiet i mężczyzn? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!