Uzależnienie od marihuany – jak pomóc uzależnionemu?

15. 9. 2017 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
Uzależnienie od marihuany – jak pomóc uzależnionemu?

Marihuana jest uznawana za miękki narkotyk, a wyroby, które są z niej produkowane, stosuje się w medycynie leczniczej. W jaki sposób marihuana może uzależniać? Po czym to poznać i jak pomóc osobie uzależnionej? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Co to jest marihuana, jak działa i gdzie jest legalna?

Marihuana, odmiana żeńska, czyli ta, która zaliczana jest do środków odurzajacych, to wysuszone kwiatostany (tzw. topy) żeńskich roślin konopi indyjskich i/lub konopi siewnych. W swoim składzie mają najwięcej THC, czyli substancji psychoaktywnej odpowiedzialnej za przyjemny stan „oderwania” czy „haju”

Marihuana to jeden z najbardziej popularnych narkotyków wśród młodzieży: pomaga się odprężyć, zrelaksować, wyostrza zmysły, powoduje euforię lub na odwrót – wycisza, czasem powoduje nieustanne rozbawienie i wyzwala wybuchy śmiechu.

W 14 państwach Europy palenie lub przyjmowanie marihuany w określonych postaciach jest dopuszczalne. W Polsce mariuhana medyczna została dopuszczona do użytku w czerwcu 2017 roku. Należy zaznaczyć jednak, że odmiana medyczna marihuany jest praktycznie pozbawiona THC.

Czy marihuana uzależnia?

Tak naprawdę marihuana nie uzależnia fizycznie, tak jak ciężkie narkotyki. Powoduje głównie uzależnienie psychiczne. U uzależnionych pojawia się nieustanna chęć wprowadzania się w stan, który wywoływany jest działaniem THC. Natomiast po zapaleniu mogą wystąpić dokuczliwe objawy.

Jakie nieprzyjemne objawy pojawiają się po zapaleniu marihuany?

 • drażliwość, nerwowość, pobudliwość, wrażliwość na światło
 • osłabiona pamięć i koncentracja
 • pogorszony refleks i koordynacja ruchowa
 • choroby gardła, krtani, kaszel
 • zaburzenia snu
 • przekrwione oczy, bóle głowy

uzależnienie od marihuany

Jakie są objawy uzależnienia od marihuany?

Jak rozpoznać uzależnienie od marihuany? Objawy mogą być różne. Osoba, która pali już bardzo długo, może mieć problemy z logicznym myśleniem, odczuwać, niechęć do wychodzenia z domu, spotkań towarzyskich, ograniczać kontakty z ludźmi.

Takim stanom mogą towarzyszyć apatia, lęki, chwiejność emocjonalna, a w skrajnych przypadkach bezczynność, zobojętnienie i zanik zainteresowań.

Marihuana syntetyczna. Jak działają dopalacze?

Nie sposób nie wspomnieć o dopalaczach, czyli marihuanie syntetycznej, która może być śmiertelnie groźna. Dopalacze mają dużo silniejsze działanie niż marihuana i nie można ich wykryć za pomoca testów. Wywołują podobne stan jak po wypaleniu naturalnej marihuany, ale dodatkowo mogą pojawić się inne, dokuczliwe objawy.

Marihuana syntetyczna to susz roślinny spryskany substancjami psychoaktywnym.

Po przyjęciu dopalaczy mogą pojawić się:

 • palpitacje serca
 • olbrzymie pobudzenie
 • spora tolerancja na ból
 • drgawki
 • podwyższone ciśnienie
 • wymioty
 • halucynacje
 • lęk
 • niepokój
 • panika

Uzależnienie od marihuany – jak leczyć?

Jeżeli martwisz się o kogoś bliskiego i zastanawiasz się, jak pomóc uzależnionemu od marihuany i jak leczyć uzależnienie od marihuany, jest kilka możliwości:

1. Rozmowa – pomoże ocenić podejście osoby uzależnionej i świadomość zagrożeń płynących z nadużywania substancji psychoaktywnych.

2. Edukacja – jest sporo publikacji, w których pojawiają sie potwierdzone badaniami fakty. Mówią one o negatywnych skutkach palenia marihuany. Gdy osoba uzależniona dostrzeże je u siebie, może przestanie je ignorować.

3. Więcej czasu razem i rozwijanie pasji – spróbuj skłonić uzależnionego do robienia innych, mniej szkodliwych dla zdrowia rzeczy, które wywołują pozytywne emocje, np. sport.

4. Wizyta u terapeuty uzależnień – czasem może okazać się niezbędna. Wszystko zależy od podejścia osoby uzależnionej. Do terapeuty możesz wybrać się sam, żeby uzyskać wskazówki, jak rozmawiać z osobą uzależnioną. Jeśli używasz narkotyków lub robi to Twój bliski, możesz też porozmawiać z ekspertami przez Internet. Na stronie www.narkomania.org.pl możesz zapytać psychologa, prawnika lub lekarza o radę – wysłać wiadomość mailową albo we wskazanych godzinach podsykutować na czacie lub wideoczacie.

Uzależnienie od marihuany – test

Test na uzależnienie psychiczne można zrobić samemu, korzystając z zestawu pytań dostępnych online, ale oczywiście powinna to być dla Ciebie jedynie wskazówka, a ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz.

Z kolei THC jest wykrywalne laboratoryjnie – we włosach, krwi, moczu czy ślinie, za pomocą np. urządzeń, jakie do dyspozycji ma policja. Samodzielne wykrycie THC w podobny sposób jest możliwe po zakupie testów w aptece (np. Narkodiag MultiTwist test ze śliny, MultiTest z moczu).

 
 
 
 
 
 
Natalia Klonowska