Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

3. 7. 2017 · Natalia Klonowska · 5 minut czytania
 • nałogi fizyczne

Kolejny dzień lata, upał, znajomi, śmiech i kolejne piwo. Rano kac, ciężka głowa i żartobliwe komentarze: ty alkoholiku! Inna sceneria: powrót po ciężkim dniu pracy, chwila relaksu, szklanka wypełniona bursztynową szkocką. Nadużycie czy uzależnienie? Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

„Idę albo nie idę!” Z kim Ci się kojarzy „alkoholik”?

Wiesz, że uzależnienie od alkoholu jest uważane za jedną z najbardziej poważnych przyczyn chorób przewlekłych i śmierci na świecie? Polski projekt badawczy nt. "Rozpoznawania uzależnienia od alkoholu przez lekarzy podstawowej", potwierdza, że:

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najrzadziej rozpoznawanych i leczonych zaburzeń psychicznych w polskiej populacji.

Jakis czas temu brałam udział w warsztatach psychologiczno – pedagogicznych w Ośrodku Uzależnień w Krakowie. Prowadzacy, który od lat pracuje z osobami dotkniętmi problemem choroby alkoholowej opowiadał historie ludzi walczących z nałogiem.

Myślałam, kto dzisiaj nie pije? W mojej głowie pojawił się zabawny obraz pijanego bohatera ze słynnego filmiku, który podbił internet i słynne już (niemalże szekspirowskie!) hasło: idę albo nie idę? Prawie 2 mln wyświetleń! Stereotyp alkoholika z reklamówką w starym wyciągniętym ubraniu, widziany z zewnątrz, wywołuje tysiące uśmiechów (bohater filmiku miał 3 garnitury, ale, jak mówi, w żadnym nie idzie).

Alkoholizm, alkoholik - pierwsze skojarzenia, jakie się nasuwają, to

 • bezdomny, zbierający na wino,
 • patologiczne środowisko miejskich blokowisk, socjalnych mieszkań,
 • ciężka choroba ludzi nieradzących sobie z biedą, codziennymi problemami, traumatycznymi przeżyciami itd.

W dużym stopniu tak, znam te historie z opowieści mojej krewnej, która od lat pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Poprzez kontakt z ludźmi dotkniętymi problemem zespołu alkoholowego zawsze jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, gdzie szukać pomocy (o tym na końcu).

 

 

Po czym poznać uzależnienie od alkoholu

Początki nie musiały tak wygladać. Osoby pijące dłuższy czas, wciąż mogą nie odczuwać żadnych konsekwencji (zdrowie, praca, rodzina). Potwierdzają to słowa psychoterapeuty poznawczo – behawioralnego T. Folusza. Wskazuje on na objawy alkoholizmu i jednocześnie zauważa, że:

Wystarczy pojawienie się trzech objawów na przestrzeni 12 miesięcy, aby stwierdzić zespół uzależnienia alkoholowego!

Alkoholizm: objawy

 1. Głód alkoholowy (przymus, pragnienie spożycia).
 2. Klinowanie (łagodzenie negatywnych konsekwencji spożycia przez kontynuację picia).
 3. Brak kontroli przy sięganiu po substancję (alkohol).
 4. Opór przy powstrzymywaniu się od picia.
 5. Sukcesywne porzucanie zainteresowań, relacji z innymi, aktywności, które zawsze sprawiały nam radość na rzecz substancji/alkoholu.
 6. Spożycie pomimo szkód, które to wywołało/wywołuje (choroby, nadciśnienie, urazy, konflikty rodzinne, straty finansowe, społeczne czy zawodowe).

Nie trzeba pić codziennie, żeby uzależnienie ogarneło umysł i organizm. Na zespół uzależnienia może też wskazywać regularne (nawet cotygodoniowe) picie, tzw. ciągi alkoholowe.

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu?

Zidentyfikowaliśmy problem, więc gdzie szukać pomocy dla siebie lub bliskiej osoby zmagającej się z problemem uzależnienia?

Można zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej. Tam zostaniemy skierowani na leczenie odwykowe bądź do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Komisja wzywa terapeutę uzależnień, mającego ocenić skalę problemu. W wypadku konieczności terapii możemy podjąć 6-tygodniowe leczenie stacjonarne w oddziałach przy szpitalu.

Gdy problem dotyczy bliskiej Ci osoby, a ona go nie dostrzega (dodatkowo pojawia się przemoc w rodzinie), po zgłoszeniu sie do MOPS-u powiadomiona przez pracowników Komisja Rozwiazywania Problemów Alkoholowych wysyła wezwanie do uzależnionej osoby. Dalsze kroki pozostają takie same, w skrajnych przypadkach Komisja powiadamia sąd.

Równie dobrze możemy udać się do psychologa, psychiatry lub bezpośrednio do terapeuty uzależnień. Jedno jest pewne - pomoc specjalisty jest niezbędna.

Co na to psycholog?

Zadaniem psychoterapeuty nie jest ani szukanie winy, ani dawanie rad i pocieszenia. Podstawą jest rozpoznanie problemu, a następnie zaplanowanie odpowiedniego programu działań, aby eliminować czynniki działające negatywnie i wzmacniać pozytywne. Celem procesu terapeutycznego jest zatem zrozumienie przez pacjenta tego, co się dzieje i dlaczego. Dzięki terapii zyskuje on pomoc w efektywnym radzeniu sobie z życiowymi problemami oraz uczy się, jak pomagać samemu sobie.

W kontekście problemu szczególne miejsce zajmuje rodzina lub partner osoby uzależnionej. W psychologii wyróżnia się kilka faz przystosowania do życia w rodzinie z problemem alkoholowym oraz różne koncepcje współuzależnienia, dlatego proces zdrowienia powinien objąć cały system. U osób współuzależnionych pojawiają się trudności z kontrolowaniem swoich emocji i zachowania, dlatego tak ważne jest zrozumienie patologicznego wzorca reagowania na czyjeś uzależnienie.

- dodaje psycholog, Katarzyna Ślusarek.

Uzależnienie od alkoholu – test

Na wielu stronach dostępne są testy, które pomogą dokonać autodiagnozy i ocenić, czy to moment, by zwrócić się do specjalisty.

Natomiast warto pamiętać, że diagnozę może postawić jedynie lekarz lub wykwalifikowany specjalista terapii uzależnień.

Najnowsze artykuły

 • Jak nauczyć dziecko myć zęby? Praktyczny poradnik!

  Nie wiesz, jak wykształcić u dziecka prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej? Sprawdź, co zrobić, by mycie zębów nie było przykrym obowiązkiem. Dowiedz się więcej!
  • nałogi fizyczne
  Jak nauczyć dziecko myć zęby? Praktyczny poradnik!
  • nałogi fizyczne
 • Zmiana mleka modyfikowanego – jak zrobić to dobrze?

  Jak powinna przebiegać zmiana mleka początkowego na następne? O czym pamiętać, wprowadzając nowe mieszanki mleczne? Jakie objawy mogą niepokoić rodziców? Sprawdź!
  • nałogi fizyczne
  Zmiana mleka modyfikowanego – jak zrobić to dobrze?
  • nałogi fizyczne
 • Tanoreksja. Kiedy opalenizna staje się nałogiem...

  Uzależnienie od opalania i chęć uzyskania brązowego koloru skóry za wszelką cenę to inaczej tanoreksja? Na czym polega nałóg? Po czym poznać, że trzeba zgłosić się po pomoc? Sprawdź! 
  • opalanie
  • nałogi fizyczne
  Tanoreksja. Kiedy opalenizna staje się nałogiem...
  • opalanie
  • nałogi fizyczne
 • Kaszel palacza − czy da się go wyleczyć?

  Długotrwałe palenie papierosów negatywnie wpływa na stan zdrowia i prowadzi do męczącego kaszlu. Jak sobie z nim radzić? Co zrobić, by czuć się zdrowo? Dowiedz się więcej!
  • kaszel
  • nałogi fizyczne
  Kaszel palacza − czy da się go wyleczyć?
  • kaszel
  • nałogi fizyczne

Przeczytaj także

 • Na jakim Ty świecie żyjesz? Uzależnienie od Internetu

  Czy wiesz, że od Internetu można się uzależnić? Po czym poznać, że dzieje się coś niepokojącego? Jak reagować, kiedy widzisz, że Twoi bliscy wpadają w szpony nałogu? Sprawdź!
  • nałogi psychiczne
  Na jakim Ty świecie żyjesz? Uzależnienie od Internetu
  • nałogi psychiczne
 • Kiedy seks przesłania Ci świat. Objawy seksoholizmu

  Seksoholizm definiowany jest jako przymus podejmowania zachować seksualnych. Uzależni nierzadko odczuwają wstręt i obrzydzenie do swoich zachowań. Jak można im pomóc? Sprawdź!
  • nałogi psychiczne
  Kiedy seks przesłania Ci świat. Objawy seksoholizmu
  • nałogi psychiczne
 • Phubbing: kto tego nie robi, niech pierwszy rzuci... smartfonem!

  Czy zdarza Ci się zbyt często sprawdzać wiadomości w telefonie lub pisać SMS-y podczas rozmowy ze znajomym? Być może padłeś ofiarą phubbingu? Co kryje się pod tym terminem? Sprawdź!
  • nałogi psychiczne
  Phubbing: kto tego nie robi, niech pierwszy rzuci... smartfonem!
  • nałogi psychiczne
 • Zakupoholizm: jak uwolnić się od przymusu kupowania?

  Zakupy sprawiają przyjemność, ale jeśli wykonuje się je bez zastanowienia i refleksji, można popaść w długi. Jak się przed tym ochronić? Na czym polega zakupoholizm? Sprawdź!
  • nałogi psychiczne
  Zakupoholizm: jak uwolnić się od przymusu kupowania?
  • nałogi psychiczne

Więcej artykułów na ten temat