Kompulsywne jedzenie – 6 sposobów, jak poradzić sobie z podjadaniem na tle nerwowym

16. 2. 2018 · 4 minuty czytania

Jedzenie kompulsywne to jedno z częstszych zaburzeń odżywiania. Polega na niekontrolowanym pochłanianiu posiłków. Z czego wynika ten stan? Co zrobić, by nie podjadać? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Kompulsywne jedzenie – 6 sposobów, jak poradzić sobie z podjadaniem na tle nerwowym

Zdenerwowałaś się i szukasz koła ratunkowego w postaci szwedzkiego bufetu? Nieważne, co się nawinie, pochłaniasz to jak odkurzacz i tracisz poczucie kontroli - byleby tylko rozładować napięcie, złagodzić stres. A tak właściwie to... nie byłaś głodna. Jedzenie kompulsywne uważa się za jedno z najbardziej powszechnych zaburzeń odżywiania (poza bulimią oraz anoreksją). Istnieją jednak metody na radzenie sobie z tym problemem. Zobacz, 6 sposób, jak poradzić sobie z podjadaniem na tle nerwowym.

Sama mam napady podjadania, ale rzadko reaguję w ten sposób na stres. Dlatego nie martwię sie na zapas, bo jednorazowe napady to jeszcze nie zaburzenie. Grunt to właściwa autodiagnoza (albo odpowiednia weryfikacja uwag osób z najbliższego otoczenia, które się o Ciebie matwią).

Odpowiedz sobie na poniższe pytania, żeby przekonać się czy zajadanie stresu lub zajadanie emocji to Twój problem.

Sprawdź preparaty wspomagające odchudzanie.

makaroniki

Zastanów się czy:

  • Jesz szybko w samotności, unikasz świadków, potem odczuwasz wstyd, złość, poczucie winy i wstręt do siebie?
  • Gdy czujesz stres, złe emocje, smutek, samotność, nerwy, znudzenie, ale nie głód, to sięgasz wtedy po jedzenie i objadasz się, aż do osiągnięcia stanu maksymalnego napięcia żołądka?
  • Nie masz poczucia kontroli nad tym, co jesz, kiedy jesz i jak dużo jedzenia pochłaniasz (zjadasz dużo różnych posiłków w krótkim czasie)?
  • Takie epizody powtarzają się średnio 2 razy w tygodniu przez ostatnie 6 miesięcy?
  • Nie towarzyszą temu wymioty i nie przyjmujesz leków na zmniejszenia masy ciała?

Wszystkie powyższe objawy występujące razem to zdecydowanie powód do niepokoju – organizm będzie miał problemy z prawidłowym funkcjonowaniem, szybko przybierzesz na wadze, podupadnie Twoja kondycja psychiczna.

Dlatego warto podjąć walkę z samą sobą, a także przekonać się do szukania nowych rozwiązań.

    6 sposób, jak poradzić sobie z podjadaniem na tle nerwowym

    1. Gotuj, gdy chcesz podjadać

    Daj sobie większy wybór, a odzyskasz poczucie kontroli – walka z nudą, czy ze stresem poprzez dostarczanie organizmowi przyjemnych bodźców to dobre rozwiązanie, dopóki nie zaczyna szkodzić zdrowiu. Zamiast urządzać imprezę w żołądku, poświęć czas na przygotowanie dokładnie takiego posiłku, na jaki miałabyś ochotę np. w Twojej ulubionej restauracji. Czynności, które będziesz musiała wykonać, żeby coś przyrządzić, pomogą Ci się uspokoić (jak każda manualna praca, która wymaga koncentracji i podążania za wskazówkami). Gotowe danie da Ci satysfakcję z podjętego wysiłku, a zanim będzie gotowe − na pewno zdążysz zgłodnieć.

    Sprawdź preparaty ziołowe.

    2. Uwolnij endorfiny!

    Nie tylko czekolada zapewnia przyzwoitą dawkę hormonu szczęścia – ruch i muzyka to jeszcze lepsze paliwo na drodze do lepszego samopoczucia. Nie lubisz ćwiczyć? Ja też! Dlatego najczęściej wybieram taniec przy ulubionej muzyce – godzina skakania dotlenia cały organizm i zdecydowanie poprawia humor.

    trening

    3. Wybierz się na konsultację dietetyczną

    U dietetyka otrzymasz konkretne wskazówki dotyczące prawidłowego odżywiania się, określonej kaloryczności Twoich posiłków. Dowiesz się też, jaki skład posiłków będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Rada specjalisty może być bardziej sugestywna niż uwagi znajomych.

    4. Nie zamykaj się na rozmowę

    Przegadaj każdą sytuację, która wywołuje silne, negatywne emocje i potrzebę zajadania stresu. Najlepiej porozmawiaj z najbliższymi, przyjaciółmi, którzy nauczyli się radzić sobie ze stresem na inne sposoby.

    kobiety rozmawiają

    5. Zażywaj magnez, a w okresie zimowym także witaminę D

    Twój organizm wytwarza niewiele witaminy D, gdy brakuje słońca. Niedobór tych witamin i minerałów wzmaga nerwowość, niepokój, a co za tym idzie − może być Ci dużo trudniej radzić sobie ze stresem i możesz być bardziej podatna w stany depresyjne. Witaminy D jest najwięcej w śledziach, czy w węgorzu, jeśli nie odpowiada Ci taki element w diecie, możesz sięgnąć po suplement w tabletkach. Magnezu nie brakuje w ciemnym kakao, orzechach, pestkach dyni, płatkach owsianych, kaszy gryczanej, bananach, czy grochu.

    Sprawdź suplementy z witaminą D oraz tabletki z magnezem

    6. Stosuj techniki relaksacyjne

    Od czasu do czasu pozwól sobie na kąpiel po królewsku, wypróbuj jogę (sprawdź, skąd czerpać inspirację do ćwiczeń jogi) lub terapię dźwiękiem (misy tybetańskie). Warto poświecić czas na ćwiczenia oddechowe – każdy sposób dotleniania organizmu pomaga złagodzić napięcie i zmniejszyć poziom odczuwalnego stresu. Ewentualnie możesz sięgnąć po ziołowe tabletki uspokajające − mogą być przydatne zwłaszcza na początku walki z zajadaniem stresu.

    joga

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora