Blog o nałogach i uzależnieniach

  (34)

Walka z nałogiem przebiega na wielu płaszczyznach. Uczestniczy w niej nie tylko osoba uzależniona, ale również jej bliscy. Zniewolenie następuje stopniowo, dlatego bardzo łatwo przeoczyć sygnały ostrzegawcze. Jak skutecznie odstawić substancje odurzające? Czego należy się wystrzegać? W jaki sposób rozmawiać z ludźmi nadużywającymi alkoholu, narkotyków, papierosów lub innych używek? Porady na ten temat znajdziesz w naszych artykułach.

Jak walczyć z uzależnieniem w początkowym etapie?

Bez względu na rodzaj substancji odurzającej mechanizm uzależnienia przebiega w taki sam sposób. Na początku po używkę sięga się sporadycznie. Zwykle kojarzy się ona z przyjemnością i stanowi sposób na np. odreagowanie po ciężkim dniu. Pomaga także radzić sobie z silnym stresem. Z upływem czasu pojawia się potrzeba regularnego zażywania alkoholu, narkotyków lub innych środków (np. co weekend). Ten moment bardzo często bywa bagatelizowany. Jak zatem rozpoznać, że dzieje się coś niepokojącego? Tego dowiesz się, czytając nasz blog o nałogach.

Jak wygląda walka z uzależnieniem?

Jak przebiega leczenie? Przede wszystkim trzeba przyznać się do problemu. To najtrudniejszy krok, bo wielu uzależnionych racjonalizuje swoje zachowanie i cały czas się okłamuje.  Następnie należy udać się do specjalisty. Psychoterapeuta wytłumaczy, jak walczyć z nałogiem. Wskaże również, co robić, by wytrzymać w trzeźwości. W zależności od sytuacji pacjentów kieruje się na terapie indywidualne lub grupowe. Zajęcia mają formę otwartą (przychodzi się na nie w określone dni). Mogą odbywać się też w zamkniętym ośrodku.

Czy to już nałóg? Praktyczne wskazówki z bloga o uzależnieniach!

Po czym poznać, że Twój bliski ma kłopot? Jakie zachowania świadczą o nałogu? Do najważniejszych zaliczają się: koncentrowanie myśli na używkach, brak samokontroli, tendencja do usprawiedliwiania swoich zachowań i obwiniania bliskich. U chorych obserwuje się też zespół abstynencyjny, czyli stan po nagłym odstawieniu środków uzależniających. Objawia się on m.in. wymiotami, drgawkami, drażliwością, zdenerwowaniem, pobudzeniem, bezsennością. Jak postępować w takiej sytuacji? Wiele cennych rad znajdziesz, przeglądając nasz blog o uzależnieniach.

Przeczytaj też