Nałogi (37)

Jednym z najtrudniejszych wyzwań jest walka z nałogiem. Każde uzależnienie oddziałuje nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne - nasze, bliskich osób i całego otoczenia. Często zdarza się, że zwalczane uzależnienie, np. od papierosów, daje się we znaki w postaci trzęsących rąk czy bólu głowy (tak się dzieje np. w przypadku walki z alkoholizmem). Natomiast, mimo że pominięte zostają te fizyczne objawy, wszystkie myśli są skupione są wokół chęci zapalenia. W tym dziale na blogu znajdziesz porady, jak walczyć z nałogiem oraz różnorodne artykuły o nałogach, które pomogą Ci poznać wiele sposobów na ich eliminację.

Jak walczyć z nałogiem?

Jednym z najbardziej popularnych nałogów jest uzależnienie od nikotyny. Wiele osób zaczynając swoją przygodę z papierosami, decyduje się na palenie "okazyjne", podczas imprez czy wyjść ze znajomymi. Jednak niewielu ludzi pozostaje tylko przy nikotynie od czasu do czasu. Większość nałogów działa w ten sposób, że stopniowo uzależnia i krok po kroku wymaga coraz więcej substancji odurzającej w organizmie. Po przysłowiowego papierosa sięgamy coraz częściej, aż dochodzi do momentu, kiedy znika cała paczka dziennie.
Podobnie jest z alkoholizmem, który zwykle kojarzy się z osobami o niskim statusie społecznym. Jest to jednak stereotyp, ponieważ uzależnienie od alkoholu może dotknąć każdego - młode, wykształcone kobiety, mężczyzn na stanowiskach, nastolatków…
Jak rozpoznać uzależnienie? Należy pamiętać, że alkoholizm nie dotyczy rodzaju ani sposobu spożywanego alkoholu, ale ilości i regularności w jego piciu. Nałóg, który najszybciej wyniszcza nawet bardzo zdrowe organizmy to uzależnienie od narkotyków. Czasami ich jednokrotne spróbowanie prowadzi do silnego uzależnienia. Warto wiedzieć, że najczęstszymi konsekwencjami nadużywania substancji tego typu są silne wycieńczenie organizmu oraz śmierć. Co więc zrobić, aby poradzić sobie z nałogiem? Przede wszystkim na początku przyznać się przed sobą do posiadania takiego problemu - to jest najtrudniejsze - a następnie udać się do specjalisty, który pomoże wyjść z uzależnienia. Jeśli uzależniony nie chce nic zrobić z nałogiem, istnieją też inne, bardziej restrykcyjne sposoby, takie jak zgłoszenie go do odpowiedniej instytucji. W walce z uzależnieniami wszelkiego rodzaju bardzo ważna jest również terapia osób współuzależnionych, na których cała sytuacja mocno się odbija.