
Uczulenie na chlor − co to za przypadłość?
Tzw. „uczulenie na chlor” może powodować suchą i swędzącą skórę po wizycie na basenie. Jednak reakcja na chlorowaną wodę nie jest prawdziwą alergią. Chlor może mieć silny, drażniący wpływ na Twój organizm, jednak nie jest alergenem w medycznym znaczeniu. Jak objawia się tak zwana „alergia na chlor” i co oznacza „uczulenie na chlor w basenie”?
Uczulenie na chlor nie istnieje!
Powszechnie przyjęte określenie „alergia na chlor” jest nieprawidłowe, bo reakcja ta nie ma podłoża alergicznego. Chlor sam w sobie nie jest alergenem, ma on jednak silny wpływ na organizm człowieka, przede wszystkim na skórę. Reakcje te mają podłoże niealergiczne i wynikają z drażniącego działania chloru. W przypadku chloru pojęcie alergii jest używane tylko w potocznym znaczeniu.
Sprawdź też leki na alergie.

Chlor – właściwości
Chlor jest pierwiastkiem chemicznym z grupy fluorowców, który ma postać żółtozielonego gazu. Jego właściwości to utlenianie, wybielanie i dezynfekcja. I dlatego chlor jest powszechnie wykorzystywany jako środek do dezynfekcji wody na kąpieliskach, służy do uzdatniania wody wodociągowej, jest też składnikiem rozmaitych preparatów do czyszczenia. Silne działanie chloru, poza niewątpliwymi zaletami, nie pozostaje jednak bez wpływu na organizm człowieka i u osób bardziej podatnych może wywołać niepożądane objawy.

„Uczulenie na chlor” – objawy
Niepożądane skutki działania związków chloru pojawiają się najczęściej po wizycie na basenie, rzadziej po kąpieli w domu czy wypiciu wody z kranu.
Kiedy Twoja skóra jest wrażliwa na chlor, to po kontakcie z chlorowaną wodą staje się przesuszona, zaczerwieniona, podrażniona, łuszczy się i swędzi. Te objawy mogą powodować to, że będziesz się silnie drapać, co tylko pogorszy Twój stan skóry. W wyniku drapania na skórze powstają wydrapania i przeczosy, które stanowią wrota potencjalnej infekcji.

Skóra po kontakcie z chlorem ma znacznie osłabioną barierę hydrolipidową, co powoduje, że jest bardziej narażona na wszelkiego rodzaju reakcje o charakterze kontaktowego zapalenia skóry, w tym te o podłożu alergicznym. Do częstych objawów tak zwanego „uczulenia na chlor” należą też dolegliwości ze strony błon śluzowych, jak swędzenie i zaczerwienienie spojówek, swędzenie w jamie nosowej, wodnisty katar i kichanie.
Sprawdź też maści i leki na alergie skórne.
„Alergia na chlor” − jak sobie radzić?
Jeśli znane Ci są opisywane wcześniej objawy niepożądane, może to oznaczać, ze należysz do osób wrażliwych na kontakt z tym pierwiastkiem, a mówiąc potocznie masz uczulenie na chlor w basenie. Nie oznacza to jednak, że na zawsze musisz zrezygnować z wizyt na kąpieliskach. Wybieraj jednak tylko te obiekty, w których woda zamiast chlorowania, poddawana jest procesowi ozonowania.
Zwróć też uwagę, żeby podczas sprzątania unikać środków zawierających związki chloru, a jeśli są one niezbędne, zadbaj o ochronę rąk. Ponadto, wskazane jest też zamontowane w domu specjalnych filtrów, które oczyszczają wodę przeznaczoną do użytku domowego.
W przypadku nadwrażliwości na chlor bardzo ważna jest pielęgnacja skóry. Zarówno do mycia, jak i natłuszczania skóry najlepiej stosować preparaty na bazie emolientów, które uzupełniają uszkodzoną barierę hydrolipidową skóry, natłuszczają ją i pielęgnują. Pamiętaj o tym, żeby maksymalnie 5 minut po wyjściu z wanny lub spod prysznica nałożyć na skórę całego ciała emolient. Staraj się też unikać długich kąpieli w gorącej wodzie, bo to dodatkowo przesusza i podrażnia skórę.
Sprawdź też leki i preparaty na problemy skórne.

Prawidłowa pielęgnacja powoduje, że skóra jest mniej podatna na podrażnienia, a to pozwala uniknąć niepożądanych reakcji po kontakcie z chlorem. Leczenie nadwrażliwości na chlor polega przede wszystkim na profilaktyce, czyli unikaniu kontaktu z drażniącą substancją i stosowaniu pielęgnacji odpowiedniej dla skóry wrażliwej.
Najnowsze artykuły
Przeziębienie a grypa – jak je odróżnić?
Przeziębienie i grypa to infekcje przebiegające z zajęciem układu oddechowego. Z artykułu dowiesz się, co je odróżnia i jak rozpoznać obie choroby!Witaminy krwiotwórcze i ich znaczenie dla organizmu – dlaczego są tak istotne?
Witaminy krwiotwórcze mają bezpośredni wpływ na procesy krzepnięcia krwi. Sprawdź, jaką odgrywają rolę w organizmie.Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
O kaszlu mokrym, inaczej produktywnym, mówimy wówczas, gdy przebiega on z odkrztuszaniem wydzieliny. Poznaj jego przyczyny, możliwe objawy towarzyszące, a także metody leczenia.Jakie witaminy warto wziąć na wzmocnienie odporności?
Witaminy stymulują pracę komórek układu immunologicznego, pobudzając komórki odpowiedzialne za ochronę całego organizmu. O ich właściwy poziom należy dbać przez cały rok.
Przeczytaj także
Alergia wziewna – przyczyny, objawy i leczenie
Alergiczny nieżyt nosa i spojówek, a także astma oskrzelowa to dwie postacie alergii wziewnej, które mogą ze sobą współistnieć lub występować w pojedynkę. W jaki sposób dochodzi do ich rozwoju? Sprawdź!Uczulenie na alkohol – jak się objawia i czy można leczyć alergię na alkohol?
Twoja skóra po wypiciu alkoholu staje się czerwona i swędzi? Odczuwasz drapanie w gardle, a serce bije zdecydowanie szybciej? To może być uczulenie na alkohol. Jak postępować w przypadku ataku alergii na alkohol i co warto o niej wiedzieć?Wysypka po opalaniu od kremu z filtrem? Jak się jej pozbyć?
Wysypka po opalaniu może pojawiać się z różnych powodów. Jednym z nich jest reakcja na kremy z filtrem. Co jeszcze sprawia, że na skórze pojawiają się zmiany? Sprawdź!Alergia na leki – jakie są objawy i czego unikać przy uczuleniu na lekarstwa?
Alergia na leki może objawiać się m.in. zmianami skórnymi, gorączką, dusznościami. W ostrzejszych reakcjach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Więcej artykułów na ten temat
Uczulenie na hybrydy. Gdy manicure staje się horrorem
· 4 minuty czytaniaPo nałożeniu lakieru hybrydowego na Twojej skórze pojawiają się zaczerwienienie, wysypka, obrzęk lub rumień? Prawdopodobnie jest to reakcja alergiczna. Jak zminimalizować objawy? Sprawdź!Płuco farmera: czym jest alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych?
· 5 minut czytaniaAlergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych może powodować problemy z oddychaniem. Jak się leczyć? Czym charakteryzuje się to schorzenie? Jakie objawy wywołuje? Sprawdź!Choroby alergiczne skóry – z czym najczęściej przychodzimy do dermatologa?
· 5 minut czytaniaAlergie skórne objawiają się w różny sposób. Często występują w postaci pokrzywki lub wyprysku. Jak rozpoznać problemy wynikające z kontaktu z alergenami. Dowiedz się więcej!