Uczulenie na chlor − co to za przypadłość?

17. 2. 2020 · 3 minuty czytania

Chlor wywołuje zmiany na skórze – powoduje świąd, podrażnienia i inne niepożądane reakcje. Jak się przed tym ochronić? Co zrobić, by złagodzić dokuczliwe objawy? Dowiedz się więcej na ten temat!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Uczulenie na chlor − co to za przypadłość?

Tzw. „uczulenie na chlor” może powodować suchą i swędzącą skórę po wizycie na basenie. Jednak reakcja na chlorowaną wodę nie jest prawdziwą alergią. Chlor może mieć silny, drażniący wpływ na Twój organizm, jednak nie jest alergenem w medycznym znaczeniu. Jak objawia się tak zwana „alergia na chlor” i co oznacza „uczulenie na chlor w basenie”?

Uczulenie na chlor nie istnieje!

Powszechnie przyjęte określenie „alergia na chlor” jest nieprawidłowe, bo reakcja ta nie ma podłoża alergicznego. Chlor sam w sobie nie jest alergenem, ma on jednak silny wpływ na organizm człowieka, przede wszystkim na skórę. Reakcje te mają podłoże niealergiczne i wynikają z drażniącego działania chloru. W przypadku chloru pojęcie alergii jest używane tylko w potocznym znaczeniu.

Sprawdź też leki na alergie.

chlor na basenie

 

Chlor – właściwości

Chlor jest pierwiastkiem chemicznym z grupy fluorowców, który ma postać żółtozielonego gazu. Jego właściwości to utlenianie, wybielanie i dezynfekcja. I dlatego chlor jest powszechnie wykorzystywany jako środek do dezynfekcji wody na kąpieliskach, służy do uzdatniania wody wodociągowej, jest też składnikiem rozmaitych preparatów do czyszczenia. Silne działanie chloru, poza niewątpliwymi zaletami, nie pozostaje jednak bez wpływu na organizm człowieka i u osób bardziej podatnych może wywołać niepożądane objawy.

uczulenie na chlor

„Uczulenie na chlor” – objawy

Niepożądane skutki działania związków chloru pojawiają się najczęściej po wizycie na basenie, rzadziej po kąpieli w domu czy wypiciu wody z kranu.

Kiedy Twoja skóra jest wrażliwa na chlor, to po kontakcie z chlorowaną wodą staje się przesuszona, zaczerwieniona, podrażniona, łuszczy się i swędzi. Te objawy mogą powodować to, że będziesz się silnie drapać, co tylko pogorszy Twój stan skóry. W wyniku drapania na skórze powstają wydrapania i przeczosy, które stanowią wrota potencjalnej infekcji.

alergia na chlor

 

Skóra po kontakcie z chlorem ma znacznie osłabioną barierę hydrolipidową, co powoduje, że jest bardziej narażona na wszelkiego rodzaju reakcje o charakterze kontaktowego zapalenia skóry, w tym te o podłożu alergicznym. Do częstych objawów tak zwanego „uczulenia na chlor” należą też dolegliwości ze strony błon śluzowych, jak swędzenie i zaczerwienienie spojówek, swędzenie w jamie nosowej, wodnisty katar i kichanie.

Sprawdź też maści i leki na alergie skórne.

„Alergia na chlor” − jak sobie radzić?

Jeśli znane Ci są opisywane wcześniej objawy niepożądane, może to oznaczać, ze należysz do osób wrażliwych na kontakt z tym pierwiastkiem, a mówiąc potocznie masz uczulenie na chlor w basenie. Nie oznacza to jednak, że na zawsze musisz zrezygnować z wizyt na kąpieliskach. Wybieraj jednak tylko te obiekty, w których woda zamiast chlorowania, poddawana jest procesowi ozonowania.

Zwróć też uwagę, żeby podczas sprzątania unikać środków zawierających związki chloru, a jeśli są one niezbędne, zadbaj o ochronę rąk. Ponadto, wskazane jest też zamontowane w domu specjalnych filtrów, które oczyszczają wodę przeznaczoną do użytku domowego.

W przypadku nadwrażliwości na chlor bardzo ważna jest pielęgnacja skóry. Zarówno do mycia, jak i natłuszczania skóry najlepiej stosować preparaty na bazie emolientów, które uzupełniają uszkodzoną barierę hydrolipidową skóry, natłuszczają ją i pielęgnują. Pamiętaj o tym, żeby maksymalnie 5 minut po wyjściu z wanny lub spod prysznica nałożyć na skórę całego ciała emolient. Staraj się też unikać długich kąpieli w gorącej wodzie, bo to dodatkowo przesusza i podrażnia skórę.

Sprawdź też leki i preparaty na problemy skórne.

uczulenie od chloru

 

Prawidłowa pielęgnacja powoduje, że skóra jest mniej podatna na podrażnienia, a to pozwala uniknąć niepożądanych reakcji po kontakcie z chlorem. Leczenie nadwrażliwości na chlor polega przede wszystkim na profilaktyce, czyli unikaniu kontaktu z drażniącą substancją i stosowaniu pielęgnacji odpowiedniej dla skóry wrażliwej.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora