Alergie płatają figle, czyli najdziwniejsze, niespecyficzne objawy alergii

13. 11. 2017 · Klaudia Dopytalska · 4 minuty czytania
 • objawy
Alergie płatają figle, czyli najdziwniejsze, niespecyficzne objawy alergii

Alergia, czyli inaczej mówiąc nadwrażliwość czy uczulenie, to nadmierna, patologiczna odpowiedź układu odpornościowego organizmu na działanie czynników zewnętrznych nazywanych alergenami. W zależności od nasilenia, alergia może dawać różnorodne objawy od kataru, zapalenia spojówek do silnych reakcji, takich jak obrzęk Quinckego czy wstrząs anafilaktyczny.

Niekiedy alergia wywołuje objawy chorobowe, które mogą dotyczyć różnych układów i narządów.

Do chorób o podłożu alergicznym należą:

 • alergiczny nieżyt nosa
 • astma oskrzelowa
 • atopowe zapalenie skóry
 • wyprysk kontaktowy alergiczny
 • niektóre podtypy pokrzywki
 • IgE – zależna alergia pokarmowa
 • atopowe zapalenie spojówek
 • wstrząs anafilaktyczny
 • alergie na jady owadów 

Typowe i nietypowe objawy alergiczne

Alergia może dawać bardzo różne objawy. Niektóre są bardzo typowe, a inne z kolei bardzo trudno w ogóle z nią skojarzyć. Symptomy najczęściej pojawiają się nagle, w krótkim odstępie lub z niewielkim opóźnieniem po kontakcie z alergenem np. pyłkami drzew w przypadku alergii wziewnej. 

Alergiczny nieżyt nosa – typowe i nietypowe objawy

Być może objawy alergii kojarzą Ci się z kichaniem, katarem, świądem czy uczuciem zatkania nosa. Są to najczęstsze objawy alergicznego nieżytu nosa. Częstymi przyczynami tej choroby są alergeny wziewne (pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, pleśnie), rzadziej alergeny zawodowe (np. lateks) czy pokarmowe.

Niekiedy alergiczny nieżyt nosa może dawać mniej typowe objawy:

 • swędzenie uszu, podniebienia i gardła
 • upośledzenie węchu
 • objawy ogólne, np. wzrost temperatury ciała, ból głowy, światłowstręt czy suchość błony śluzowej jamy ustnej

Świszczący oddech a alergia? Zdarza się! Uczulenie w rzadkich przypadkach może także przyczynić się do zaburzeń snu (często objawy nasilają się w nocy), upośledzenia koncentracji i uczenia się lub zaburzeń nastroju.

Jeśli alergicznemu nieżytowi nosa współtowarzyszy alergiczne zapalenie spojówek, często pojawiają się objawy, takie jak łzawienie i pieczenie oczu czy zaczerwienione spojówki.

U osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa i zapalenie spojówek często można zaobserwować zmiany na skórze twarzy – zaczerwienie nosa, przeczosy na koniuszku nosa (powstają poprzez nieustanne pocieranie nosa przez alergików), tzw. „cienie alergiczne”, czyli ciemniejsze zabarwienie skóry i opuchlizna pod oczami, czy pojedyncze lub podwójne poziome linie na skórze dolnej powieki.

Czasami pojawia się również obrzęk powiek. Alergia może dawać bardzo nietypowe objawy. Te opisane powyżej można również spotykać u dzieci.

Alergia na pokarmy – typowe i nietypowe objawy alergiczne

W przypadku alergii na pokarmy do typowych objawów należy ból brzucha, biegunka, nudności czy wymioty. Czasami mogą wystąpić również manifestacje skórne alergii pokarmowych. W ciężkich przypadkach może dochodzić do silnych reakcji alergicznych, w tym do wstrząsu anafilaktycznego.  

Czy wiesz, że...

Najcięższym objawem alergii jest wstrząs anafilaktyczny. Jest to stan wymagający pilnej interwencji lekarza, w którym może dochodzić do spadku ciśnienia, duszności czy utraty przytomności. Bardzo ważne jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

U niektórych, oprócz objawów ze strony przewodu pokarmowego, może występować rozdrażnienie, ból głowy czy problemy ze snem. W zależności od postaci alergii pokarmowej możesz obserwować u siebie także objawy ze strony błony śluzowej jamy ustnej (grudki, świąd w jamie ustnej) czy objawy refluksu. Niektórzy chorzy odczuwają przewlekłe zmęczenie.

Alergiczne choroby skóry – typowe i nietypowe objawy alergiczne

Alergiczną chorobą skóry są np. pokrzywka atopowa, atopowe zapalenie skóry czy wyprysk alergiczny.

Jakie objawy daje pokrzywka?

Do objawów pokrzywki należy charakterystyczny wykwit skórny – swędzący, dobrze odgraniczony, otoczony przez rumień bąbel pokrzywkowy (uniesiona ponad powierzchnię zwykle różowa zmiana skórna, która przypomina „oparzenie pokrzywy”). Taka zmiana szybko ustępuje, zwykle w czasie krótszym od doby. Pokrzywka może przebiegać z obrzękiem naczynioruchowym, czyli np. obrzękiem warg.

nietypowe objawy alergii

Jakie objawy daje atopowe zapalenie skóry?

AZS objawia się silnym świądem, zmianami skórnymi o charakterze rumieniowo-złuszczającym o charakterystycznej, zależnej od wieku lokalizacji. Skóra dodatkowo jest bardzo sucha. Do reakcji alergicznych na skórze należy także alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Do rozpoznania alergii zawsze potrzebna jest konsultacja z lekarzem alergologiem, który po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badań dodatkowych postawi odpowiednią diagnozę.

Więcej artykułów na ten temat

Klaudia Dopytalska