Kaszel palacza − czy da się go wyleczyć?

17. 7. 2019 · Karolina Rudowska · 4 minuty czytania
  • leczenie

Kaszel palacza jest dokuczliwy i uporczywy. Towarzyszy mu odpluwanie gęstej plwociny, a przyczyną jest palenie papierosów. Najlepszym sposobem na pozbycie się go, jest rzucenie palenia. Ale czy istnieją inne, alternatywne sposoby? Czy warto je stosować?

Czym jest kaszel palacza?

Kaszel palacza to uciążliwy, przewlekły kaszel, którego podłożem jest palenie papierosów. Często towarzyszy mu odkrztuszanie flegmy. Skąd się to bierze? Otóż w dymie tytoniowym znajduje się kilka tysięcy szkodliwych toksyn. To one podrażniają śluzówkę i prowokują kaszel, uszkadzają nabłonek dróg oddechowych i prowadzą do przerostu gruczołów śluzowych.

Rzęski prawidłowego nabłonka oddechowego wyłapują i transportują drobinki zanieczyszczeń w stronę gardła, żeby mogły zostać usunięte. Uszkodzony nabłonek, w połączeniu z nadprodukcją wydzieliny, nie jest w stanie w pełni spełniać swojej roli. W drogach oddechowych gromadzi się więc flegma wraz z zanieczyszczeniami (tymi z dymu papierosowego, ale także tymi z powietrza i otoczenia).

Obronne funkcje nabłonka również są zaburzone, przez co wzrasta podatność na infekcje, a flegma zyskuje okresowo żółty kolor z powodu rozpadu komórek, które walczą z drobnoustrojami.

Z czasem może dojść do rozwoju przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmy oskrzelowej, rozstrzeni oskrzeli, rozedmy płuc czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (za którą aż w 80% przypadków odpowiedzialny może być dym tytoniowy).

mężczyzna palący papierosy

Kaszel palacza − leczenie jest tylko jedno

W tym miejscu muszę podkreślić, że jedynym odpowiednim i odpowiedzialnym sposobem na kaszel palacza jest rzucenie palenia.

Pamiętaj, że kaszel to objaw, poprzez który Twój organizm komunikuje, że coś jest nie tak. Tabletki czy syrop na kaszel palacza mogą pomóc złagodzić ten objaw, co oczywiście poprawi jakość Twojego życia. Ale tak naprawdę problem nie jest likwidowany, a „zamieciony pod dywan”.

O ile sam kaszel nie niepokoi Cię na tyle, żeby zrezygnować z nałogu, poświęć chwilę na przemyślenie ewentualnych skutków wieloletniego palenia tytoniu w przyszłości. Okazjonalny, poranny kaszel u palacza, za 15 lat może być już uciążliwym, codziennym kaszlem z towarzyszącym uczuciem duszności. Z biegiem czasu już nie tylko wysiłek fizyczny może spowodować zadyszkę, ale i wejście na 1. piętro lub nawet spacer po pokoju.

Może zabrzmi to dla Ciebie jak frazes, ale pamiętaj, że palenie papierosów naprawdę szkodzi Twojemu zdrowiu. Palenie tytoniu nie wpływa tylko na układ oddechowy, ale jest też jednym z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba niedokrwienna serca, zawał serca, nadciśnienie czy tętniak aorty. Zwiększa ryzyko udaru mózgu, ma związek z chorobą wrzodową, może zaburzać płodność. Jest też czynnikiem ryzyka raka płuca. A czy wiesz, w ilu innych nowotworach odgrywa tę niechlubną rolę? Osoby palące, mają zwiększone ryzyko zachorowania na: raka krtani, raka gardła, raka jamy ustnej, raka nosa i zatok, raka przełyku, raka żołądka, raka wątroby, raka jelita grubego, raka trzustki, raka trzonu macicy, raka nerki i raka pęcherza moczowego.

kaszel palacza

Kaszel palacza − leki

Pamiętaj, że jeśli zauważysz u siebie kaszel palacza, przede wszystkim udaj się do lekarza. Każdy przewlekający się kaszel lepiej zdiagnozować, a jeśli jego charakter dodatkowo uległ zmianie w ostatnim czasie, towarzyszy mu duszność, chrypka trwająca ponad 3 tygodnie, krwioplucie czy utrata masy ciała, jak najpilniej skonsultuj to z lekarzem.

Nie lekceważ tego objawu i nie ignoruj go. Jeśli jednak, mimo wszystko nie zamierzasz zerwać z nałogiem, a szukasz sposobu na złagodzenie kaszlu − istnieją preparaty dedykowane na tę dolegliwość. W aptekach można znaleźć syropy i tabletki na kaszel palacza. Ich działanie opiera się głównie na nawilżaniu błon śluzowych, co łagodzi podrażnienia i ułatwianiu odkrztuszania.

W składzie takich syropów i pastylek do ssania często znajdują się naturalne składniki takie jak: wyciąg z korzenia prawoślazu, wyciąg z porostu islandzkiego, wyciąg z ziela tymianku, wyciąg z kwiatów dziewanny, ekstrakt z babki lancetowatej czy olejki eteryczne (np. mentolowe, eukaliptusowe). Substancje te pokrywają błonę śluzową ochronną warstwą, dzięki czemu niwelują suchość i „drapanie” w gardle oraz działają kojąco. Dodatkowo często odświeżają oddech i pozostawiają w ustach uczucie orzeźwienia. Takie preparaty na kaszel palacza mogą być skuteczne i przynosić ulgę.

kaszel palacza u kobiet

Nie zapominaj jednak, że takie działanie jedynie maskuje objawy negatywnych skutków palenia i w żaden sposób nie chroni Twojego organizmu przed działaniem szkodliwych substancji. Jeśli zdecydujesz się zaprzestać palenia, ale boisz się, że nie wytrwasz w swoim postanowieniu − skorzystaj z pomocy swojego lekarza rodzinnego. Pomoże Ci zrozumieć, że prawdopodobnie czeka Cię walka z objawami nikotynowego zespołu abstynencji i doradzi ewentualne formy wspomagającego leczenia farmakologicznego.

Więcej artykułów na ten temat