Męczy mnie poranny kaszel – co może mi dolegać?

Dokuczliwy poranny kaszel to dolegliwość dotykająca wielu pacjentów. Warto wiedzieć, kiedy wystarczy zastosować preparaty działające objawowo, a kiedy kaszel może być efektem przewlekłych chorób płuc. Czym jest kaszel, jak rozpoznać kaszel mokry, a jak kaszel suchy, czym jest kaszel palacza i kiedy wybrać się do lekarza z kaszlem? Zobacz, co może Ci dolegać, kiedy atakuje Cię kaszel z rana.
Po co nam kaszel?
Kaszel jest odruchem obronnym organizmu i służy do oczyszczania dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych. Kaszel może być odruchowy albo wywoływany dobrowolnie. Kaszel odruchowy jest skutkiem podrażnienia odpowiednich receptorów w oskrzelach, co powoduje pobudzenie ośrodka kaszlu, który z kolei kieruje pracą mięśni klatki piersiowej, przepony i krtani.
Co rodzaj kaszlu mówi o jego przyczynie?
Możemy wyróżnić różne rodzaje kaszlu ze względu na jego produktywność, jak i czas trwania. Zarówno czas trwania, jak i obecność oraz rodzaj wydzieliny są informacjami które pozwolą poznać potencjalną przyczynę tego objawu.
Rodzaje kaszlu to:
- ostry (poniżej 3 tygodni) – to najczęściej zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli lub alergia; rzadziej zachłyśnięcie, zatorowość płucna, obrzęk płuc, zapalenie płuc; może być odpowiedzią na pył i dym,
- podostry (3-8 tygodni) – najczęściej wskazuje na przebyte zakażenie wirusowe,
- przewlekły (ponad 8 tygodni) – może być efektem spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, astmy, refluksu przełykowo-żołądkowego, czy też przebytych infekcji wirusowych (np. po krztuścu), zapalenia płuc, POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc), rozszerzenia oskrzeli, zażywania niektórych leków, zapalenia oskrzeli i wielu innych.
Sprawdź, jak długo trwa oczyszczanie płuc po paleniu.
Obecność i rodzaj wydzieliny również mogą dostarczyć wielu wskazówek odnośnie przyczyny kaszlu. Jeśli chodzi o poranny suchy kaszel, czy też suchy kaszel w ciągu dnia może być on efektem m.in. różnego rodzaju infekcji wirusowych dróg oddechowych, astmy, czy pojawić się u części chorych przyjmujących niektóre leki na nadciśnienie.
Przy kaszlu produktywnym, jeśli mamy do czynienia z wydzieliną ropną (o zabarwieniu zielonym lub żółtym) przyczyną może być infekcja płuc, oskrzeli, czy zatok przynosowych. Występująca w dużej ilości ropna wydzielina może świadczyć o rozszerzeniu oskrzeli. Wydzielina o nieprzyjemnym zapachu może sugerować infekcje bakteriami beztlenowymi.
Poranny kaszel z wydzieliną gęstą, śluzową będzie wskazywał na przewlekła zapalenie oskrzeli lub POChP. Wydzielina lepka i przezroczysta może oznaczać astmę, natomiast jeśli w odksztuszanym śluzie pojawią się grudki, może to oznaczać infekcję grzybiczą czy mukowiscydozę.
Sprawdź, co to jest astma wysiłkowa.
Poranny kaszel: przyczyny
Przyczyn kaszlu może być wiele. Jeśli jednak codzienny poranny kaszel dokucza ci regularnie, nie przechodzisz, czy nie przechodziłaś niedawno przeziębienia, warto sprawdzić, czy przyczyną nie będzie POChP.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc polega na trwałym ograniczeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe w wyniku ich zwężenia (obturacji). Zwykle ma charakter postępujący i wiąże się ze stanem zapalnym oskrzeli i płuc powstającym w efekcie kontaktu z dymem tytoniowym lub innymi szkodliwymi cząstkami dostarczanymi wraz z wdychanym powietrzem. Zarówno dym tytoniowy, jak i np. produkty spalania drewna, pyły, opary i substancje drażniące działając szkodliwie na błonę śluzową wyścielającą oskrzela i mogą prowadzić do POChP. Badaniem wykonywanym w celu diagnostyki choroby jest spirometria.
U chorych kaszel jest nasilony w godzinach porannych – po obudzeniu chory kaszle przez kilka minut, a ulgę przynosi w końcu odkrztuszenie wydzieliny, objaw ten występuje nie tylko u chorych na POChP, ale czasami również u palaczy, u których nie rozpoznano choroby.
Jeśli jesteś wieloletnim entuzjastą palenia papierosów i dokucza ci poranny kaszel, możesz mieć do czynienia z tzw. kaszlem palacza. Składniki dymu tytoniowego drażnią błonę śluzową dróg oddechowych i mogą prowadzić do uszkodzenia nabłonka rzęskowego (odpowiada on za usuwanie zanieczyszczeń z dróg oddechowych). Poza tym, nabłonek rzęskowy chroni organizm przed wdychanymi bakteriami i wirusami.
Sprawdź też preparaty na rzucanie palenia.
U palaczy dochodzi również do zwiększonej produkcji śluzu. Zwiększona ilość wydzieliny i uszkodzony system usuwania zanieczyszczeń z dróg oddechowych powoduje poranny kaszel palacza z wydzieliną zabarwioną zwykle na biało. Ponieważ palacze są obarczeni zwiększonym ryzykiem zapadania na choroby układu oddechowego, kaszel palacza zawsze warto skonsultować z lekarzem.
Kiedy kaszel z kaszlem pokazać się u lekarza?
Konsultacji będzie wymagał tak naprawdę każdy kaszel przewlekły, a w szczególności taki któremu będą towarzyszyć: duszność, osłabienie, krwioplucie, czy spadek masy ciała. Jeśli kaszel utrzymuje się przewlekle, ale jego charakter ulega zmianie również warto zasięgnąć rady specjalisty, gdyż może być to efekt procesów nowotworowych.
Na wizytę u lekarza na pewno zasługuje również kaszel palacza i kaszel, który pojawił się w efekcie stosowania niektórych leków na nadciśnienie. Pojawienie się kaszlu powinni również zgłaszać do lekarza prowadzącego astmatycy.
Leczenie kaszlu
Jest wiele preparatów leczących kaszel objawowo i dzielą się ona na te, które pomogą w kaszlu mokrym lub suchym. Możesz dostać w aptece np. tabletki na suchy kaszel, czy syropy na mokry kaszel. Preparaty na oba rodzaje kaszlu dostępne są zarówno w klasycznych tabletkach, syropach, czy też tabletkach musujących. Będą one hamować odruch kaszlowy (w przypadku kaszlu suchego) lub ułatwiać usuwanie wydzieliny (w kaszlu mokrym).
Najważniejsze w prawidłowym leczeniu będzie jednak poznanie przyczyny kaszlu, gdyż to ona warunkuje Ci prawidłową i skuteczną terapie. Znając przyczynę możesz zastosować preparaty działające bezpośrednio na nią. Ponadto w niektórych chorobach przewlekłych, które mogą objawiać się kaszlem, stosowanie leków działających na objawy (np. hamujących odruch kaszlowy) będzie niewskazane.
Najnowsze artykuły
Duszący kaszel – przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Duszący kaszel, który utrzymuje się przez dłuższy czas może być objawem wielu różnych schorzeń, nie tylko tych związanych z układem oddechowym. Objaw zawsze należy skonsultować z lekarzem.Zapalenie płuc u dzieci: objawy to duszność i drżenie skrzydełek nosa
Czym objawia się zapalenie płuc u dzieci? Jak je rozpoznać i leczyć? Dowiedz się więcej!Duszności - skąd się biorą? Stres, problemy z sercem czy z płucami?
Uczucie duszności może wynikać ze stresu albo stanowić objaw poważniejszej choroby. Sprawdź, z czym się może wiązać!Skąd bierze się chrapanie? Przyczyny i metody leczenia
Denerwuje Cię chrapiący partner? A może sam chrapiesz? Sprawdź, z czego wynika ten problem i jak sobie z nim poradzić!Bezdech senny – objawy, przyczyny i leczenie
Bezdech senny to dość poważna dolegliwość, której przyczyny mogą wynikać z innych chorób lub problemów zdrowotnych.Bolesne zatoki: przyczyny i objawy zapalenia zatok
Zapalenie zatok pojawia się w następstwie infekcji górnych dróg oddechowych. Czym się objawia? Jak je leczyć? U kogo najczęściej występuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!Nebulizacja: co to jest i na co pomaga?
Nebulizacja to zabieg pomagający w leczeniu dolegliwości dróg oddechowych. Jak z niego skorzystać? W przypadku jakich chorób sprawdza się najlepiej? Odpowiadamy!Zapalenie oskrzeli – co warto wiedzieć o chorobie? Objawy, przyczyny, leczenie
Zapalenie oskrzeli to jedna z mniej przyjemnych i groźniejszych dolegliwości układu oddechowego. Koniecznie sprawdź, jak się ją rozpoznaje i leczy!
Przeczytaj też
Lato w pełni, a tu katar! Leczenie w tempie ekspresowym
Inhalacje, krople do nosa, tabletki? Co zastosować, aby szybko pozbyć się kataru? Kiedy udać się do lekarza? Czy olejki eteryczne wspomagają walkę z infekcją? Sprawdź!Czy to złamany nos? [OBJAWY]
Wbrew pozorom złamany nos to poważna dolegliwość. Może objawiać się bólem, opuchlizną twarzy, a nawet krwiakami pod oczami. Sprawdź, na czym polega leczenie?Biała zaraza grozi mieszczuchom? Gruźlica – profilaktyka
Gruźlica to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Jak się przed nią zabezpieczyć? Co zrobić, żeby uniknąć „białej zarazy”? Szczegóły w naszym artykule!Czym jest i jak wygląda zapalenie tchawicy?
Zapalenie tchawicy to jedno z najczęstszych powikłań zapalenia krtani lub oskrzeli. Do jego charakterystycznych objawów zaliczają się problemy z oddychaniem i suchy kaszel. Dowiedz się więcej!Rośliny oczyszczające powietrze i inne sposoby jak chronić się przed smogiem
Smog pojawia się głównie w dużych miastach. W jego składzie znajdują się ciężkie metale i inne szkodliwe substancje powodujące problemy płuc. Jak się uchronić przed tym zjawiskiem? Sprawdź!Astma oskrzelowa – objawy i przyczyny oraz leczenie naturalne
Świszczący oddech, kaszel, duszności oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej – to najczęstsze objawy astmy oskrzelowej. Co jeszcze trzeba wiedzieć na jej temat? Sprawdź!Męczy mnie poranny kaszel – co może mi dolegać?
Dokucza Ci poranny kaszel? Sprawdź, co może być jego przyczyną. Dowiedz się, kiedy należy działać objawowo, a kiedy udać się do lekarza? Dowiedz się więcej!Szczepionka na krztusiec − warto czy nie warto? [opinia lekarza]
Krztusiec może prowadzić do zapalenia płuc, odmy opłucnowej, a także powikłań neurologicznych. Czy szczepionka jest skutecznym sposobem na zapobieganie chorobie? Sprawdź!
Więcej artykułów na ten temat
Biała zaraza grozi mieszczuchom? Gruźlica – profilaktyka
· 5 minut czytaniaGruźlica to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Jak się przed nią zabezpieczyć? Co zrobić, żeby uniknąć „białej zarazy”? Szczegóły w naszym artykule!Szczepionka na krztusiec − warto czy nie warto? [opinia lekarza]
· 5 minut czytaniaKrztusiec może prowadzić do zapalenia płuc, odmy opłucnowej, a także powikłań neurologicznych. Czy szczepionka jest skutecznym sposobem na zapobieganie chorobie? Sprawdź!Kaszel u starszej osoby – jakie są przyczyny i jak go wyleczyć?
· 7 minut czytaniaLista potencjalnych przyczyn kaszlu u starszej osoby jest bardzo długa. Objaw może zwiastować infekcje górnych dróg oddechowych lub przewlekłe dolegliwości układu oddechowego, dlatego wymaga kompleksowej diagnostyki.