Znasz najsilniejszy rodzaj bólu głowy? Klasterowy ból głowy [Leczenie]

18. 8. 2017 · 3 minuty czytania

Czym jest klasterowy ból głowy? Jak często może występować? Kto jest najbardziej narażony na odczuwanie przykrych dolegliwości? Sprawdź nasze porady i dowiedz się, jak leczyć chorobę!

Magdalena Stoczyńska
Magdalena Stoczyńska
Znasz najsilniejszy rodzaj bólu głowy? Klasterowy ból głowy [Leczenie]

Najczęściej ból głowy nie zapowiada poważnej choroby, ale potrafi sprawić, że nie jesteśmy zdolni do normalnego funkcjonowania. Na ogół potrafimy poradzić sobie z bólem. Problem pojawia się wtedy, gdy ten jest nagły, nad wyraz silny i nie do opanowania domowymi sposobami. Przykładem jest klasterowy ból głowy, znany również pod nazwą zespołu Hortona. Czym jest, jakie są objawy i jak sobie z nim radzić?

Jak objawia się klasterowy ból głowy?

Ten rodzaj bólu głowy pojawia się znacznie rzadziej niż np. migrena i stanowi zaledwie 0,1% wszystkich rodzajów bólów głowy, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Częstość występowania klasterowego bólu głowy w populacji ocenia się na 0,1-0,4%.

Choroba występuje dziewięć razy częściej u mężczyzn niż u kobiet, a jej początek zwykle przypada w wieku 10-30 lat, ale u kobiet może rozpocząć się później, również po 40. roku życia.

Charakterystyczne dla klasterowego bólu głowy są:

 • silne, jednostronne bóle oczodołu, jego okolicy lub skroni
 • znaczne, szybko narastające nasilenie z kłującym lub palącym charakterem dolegliwości
 • objawy towarzyszące (tzw. wegetatywne): łzawienie, wrażenie zatkania nosa lub wyciek surowiczy z nosa, pocenie skóry czoła, twarzy i (lub) górnej części klatki piersiowej, obrzęk powiek, zaczerwienienie spojówki
 • niepokój i pobudzenie psychoruchowe. Gdy nie jesteś w stanie leżeć, a ból zmusza Cię do ciągłego chodzenia. Takie objawy czasami pojawiają się w nocy i przerywają sen
 • rzadkie lub ubogie objawy zwiastunowe w postaci uczucia ucisku lub swędzenia w okolicy następnie objętej bólem

Ataki mogą pojawiać się nawet 8 razy na dobę. Najczęściej napady występują w postaci tzw. klasterów, czyli zgrupowań napadów bólu. Dolegliwości w tym typie choroby pojawiają się zwykle każdego dnia przez kilka tygodni, by następnie ustąpić na dłuższy czas (minimum na miesiąc).

Cechą swoistą klasterowego bólu głowy jest możliwość prowokacji napadu bólu.

Najczęstszymi czynnikami wyzwalającymi napad są:

 • alkohol
 • sen – także w trakcie dnia
 • leki – nitraty (leki nasercowe, stosowane głównie przy chorobie wieńcowej)

 

Klasterowy ból głowy: leczenie

Choroba przewlekła z okresami zaostrzeń i remisji – to właśnie klasterowy ból głowy. Leczenie ma na celu uzyskanie jak najdłuższego okresu bez bólu, a także zmniejszenie liczby napadów w czasie trwania klasteru.

Terapia samego napadu jest trudna, głównie ze względu na gwałtowne pojawienie się i krótki okres trwania bólu. Doświadczenie pokazuje, że chorzy rzadko szukają pomocy lekarskiej w trakcie trwania ataku, gdyż napad ustępujesamoistnie po kilkudziesięciu minutach.

Klasterowy ból głowy: leki

Leki stosowane doraźnie w napadzie klasterowego bólu głowy to głównie tryptany w zastrzykach lub aerozolu do nosa. Właściwym postępowaniem doraźnym są także inhalacje 100% tlenem.

To ważne!
 

W przypadku klasterowych bólów głowy niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty są nieskuteczne. Co więcej, przynoszą powikłania ze strony przewodu pokarmowego, uzależnienie lekowe i bóle głowy „z odbicia”.

 

Oprócz leczenia doraźnego niezbędne jest jednoczesne wdrożenie profilaktyki lekowej. Ważne jest nie tylko skrócenie czasu poszczególnych napadów bólu, ale pozbycie się "na dobre" tej bardzo dokuczliwej dolegliwości.

W zapobieganiu napadów klasterowych bólów głowy zastosowanie znalazły takie leki jak: blokery kanału wapniowego (werapamil), glikokortykosteroidy oraz węglan litu. Wszystkie wymienione leki dostępne są na receptę, dlatego leczenie profilaktyczne klasterowych bólów głowy musi być dobrane przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta.

W profilaktyce napadów istotne jest także unikanie przemęczania, nadmiernego wysiłku fizycznego i spożywania alkoholu.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Magdalena Stoczyńska
  Magdalena Stoczyńska
  Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest moja pasją, a w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pomagają mi liczne kursy, szkolenia oraz sympozja naukowe. Na co dzień dbam o dobry kontakt z pacjentem – możliwie dokładnie i jasno tłumacząc przyczyny dolegliwości oraz możliwości ich leczenia.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Magdalena Stoczyńska
  Magdalena Stoczyńska
  Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest...
  Przeczytaj więcej od tego autora