Ból z tyłu głowy − nadciśnienie, ból szyi czy migrena?

15. 5. 2019 · 4 minuty czytania

Jeśli dokucza Ci ból zlokalizowany z tyłu głowy, koniecznie sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przeciwdziałać dolegliwościom bólowym!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Ból z tyłu głowy − nadciśnienie, ból szyi czy migrena?

Ból głowy − to sformułowanie wydaje się być proste i oczywiste. Bo kto go nie doświadczył? Ale głowa może boleć różnie i może też o różnych rzeczach świadczyć. Co oznacza ból z tyłu głowy? Jak rozumieć jednostronny, napadowy ból? I jakie cechy ma ból głowy, który lepiej jak najszybciej skonsultować z lekarzem? Znajdź odpowiedź na pytanie: dlaczego boli mnie głowa z tyłu.

Ból głowy w ogóle

Ból głowy to częsta i powszechna dolegliwość. Ciężko znaleźć osobę, która przynajmniej raz w życiu by go nie doświadczyła. Samoistny, pierwotny ból głowy występuje najczęściej i jest chorobą samą w sobie.

Czasem ból głowy może być jednak wtórny do innych schorzeń − rozpoznanie, skąd pochodzi jest bardzo ważne, bo może być to pierwszy objaw poważnej choroby.

W diagnostyce bólów głowy zwraca się uwagę właściwie na wszystko − lokalizację bólu i jego promieniowanie, natężenie, rodzaj, czas trwania i dynamikę zmian, częstotliwość, czynniki wywołujące i uśmierzające ból i także objawy towarzyszące.

Sprawdź też tabletki na ból głowy.

pulsujący ból głowy

 

Ból z tyłu głowy

Za najczęstszy rodzaj bólów głowy uważany jest napięciowy ból głowy. Objawy nie są zbyt charakterystyczne − głowa boli zazwyczaj obustronnie i obejmuje okolice czołowo-skroniowe, często pojawia się też niezbyt nasilony, tępy ból z tyłu głowy i karku. Towarzyszy temu uczucie rozpierania czy ściskania. Taki ból pojawia się co jakiś czas, mniej lub bardziej regularnie. Nie uniemożliwia funkcjonowania, ale może trwać wiele godzin i powracać przez całe życie bez jednej, konkretnej przyczyny. Czynniki, które mogą go wywołać to zmęczenie, stres, niedobory snu, hałas, alkohol, tytoń czy zmiany pogody.

Sprawdź też, czym jest napięciowy ból głowy.

ból z tyłu głowy

 

Ból z tyłu głowy o rozpierającym charakterze, który pojawia się już od rana, może świadczyć o nadciśnieniu tętniczym. Szczególnie złośliwe nadciśnienie tętnicze, z wysokimi wartościami ciśnienia rozkurczowego, może skutkować bólami i zawrotami głowy. Jednak wbrew powszechnej opinii, bóle głowy u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze nie wynikają zazwyczaj tylko z samego nadciśnienia − składa się na nie wiele składowych (np. świadomość choroby, zażywane leki) i często są współistniejącymi bólami typu napięciowego.  

Szyjnopochodny ból głowy objawia się  jednostronnym bólem w okolicy szyi  i promieniuje do tyłu głowy, barków i ramion, ale czasem też do czoła i oczodołów. Ból może pojawić się po wypadku i urazie kręgosłupa lub u osób ze zmianami wrodzonymi, zwyrodnieniowymi czy dyskopatią.  Rozpoznawany jest najczęściej w 3 − 4 dekadzie życia, ze znaczną przewagą u kobiet.

ból z tyłu głowy i pleców

 

Migrenowy ból głowy jest zazwyczaj bardzo charakterystyczny. Pierwsze napady pojawiają się najczęściej już w młodości. Chory odczuwa dość intensywny, nagły, pulsujący ból głowy − z tyłu, z boku i z przodu, ale zwykle tylko po jednej stronie. U osób dorosłych napad trwa od 4 do 72 godzin. Aktywność fizyczna pogarsza ból, a chory odczuwa nudności (lub wymiotuje), drażni go światło, hałas i zapachy. U około 25% osób cierpiących na migreny, występuję migrena z aurą − ból głowy poprzedzają wówczas inne neurologiczne objawy (np. zaburzenia widzenia takie jak mroczki, błyski, ubytki w polu widzenia, zaburzenia czucia czy mowy). Atak migreny zwiastować mogą pojawiające się parę godzin do 2 dni wcześniej: apatia, zaburzenia nastroju, zwiększone pragnienie, nadmierna senność.

Ostry, napadowy, krótkotrwały i najczęściej jednostronny ból z tyłu głowy i karku, prowokowany czesaniem włosów czy zakładaniem czapki wskazuje na nerwoból nerwu potylicznego. Przyczyną może być stale zwiększone napięcie mięśni karku lub uraz czy ucisk nerwu. Rzadziej inne choroby takie jak cukrzyca albo nowotwór.

Sprawdź też, czym jest migrena z aurą.

tępy ból z tyłu głowy

 

Ból z tyłu głowy może być również objawem guza mózgu w tylnym dole czaszki. Typowo bóle pojawiają się nad ranem, a towarzyszą im chlustające wymioty. Dolegliwości nasilają się przy wzroście ciśnienia śródczaszkowego, a więc podczas kaszlu, kichania czy parcia na stolec.

Ból głowy − objawy alarmujące

Zwróć uwagę, że niektóre cechy bólu głowy powinny Cię szczególnie zaniepokoić i skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza.

Niepokojące bóle głowy to:

 • nagły, bardzo silny ból
 • ból, którego nasilenie stale rośnie
 • ból, któremu towarzyszą gorączka, sztywność karku, wysypka, zaburzenia świadomości, napad padaczkowy czy objawy neurologiczne (np. niedowład, problemy z mówieniem)
 • ból wywołany wysiłkiem fizycznym, kaszlem, napięciem mięśni
 • ból podczas ciąży lub po porodzie
 • początek bólów głowy po 50. roku życia lub zmiana ich charakteru
 • ból utrzymujący się po urazie głowy
 • nowy ból u chorego na inną poważną chorobę (np. boreliozę, AIDS)
 • ból wybudzający ze snu, ze znacznym nasileniem rano
 • przedłużający się ból u dziecka

Sprawdź też tabletki przeciwbólowe dla dzieci.

ból z tyłu głowy - skutki

Ból z tyłu głowy − co dalej?

Jak sam widzisz, przyczyn bólu potylicy może być wiele. Jeżeli pytanie „dlaczego boli mnie głowa?” – z tyłu, z przodu, czy od boku, spędza Ci sen z powiek, udaj się do lekarza w celu pogłębienia diagnostyki. Gdy dowiesz się jaka jest przyczyna Twoich dolegliwości, łatwiej będzie je leczyć lub im zapobiegać.

 

Pamiętaj, że ból z tyłu głowy może wskazywać jedynie na zmęczenie, stres i zbyt duże obciążenie emocjonalne, ale może zwiastować również groźną infekcję (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), udar mózgu czy nowotwór. Dlatego nie lekceważ nawracających i nasilających się dolegliwości.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Karolina Rudowska
  Karolina Rudowska
  Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Karolina Rudowska
  Karolina Rudowska
  Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
  Przeczytaj więcej od tego autora