Migrena oczna – przyczyny
Migrena zalicza się do grupy pierwotnych bólów głowy, czyli takich, które nie są wywołane innymi towarzyszącymi chorobami. Pomimo tego, że schorzenie dotyczy tak wielu osób, nadal nie znamy dokładnej przyczyny jego powstania. Odpowiedź na pytanie, dlaczego u części osób migrenowe bóle głowy poprzedzają charakterystyczne objawy neurologiczne, czyli tzw. aura w migrenie, również pozostaje tajemnicą.
Do najistotniejszych koncepcji próbujących wytłumaczyć pochodzenie migreny należy hipoteza nerwowo-naczyniowa. Zgodnie z nią nieprawidłowo funkcjonujące komórki zlokalizowane w pniu mózgu mają obniżony próg pobudliwości. Na skutek pobudzenia wysyłają nieprawidłowy sygnał do unerwiającego naczynia mózgowego nerwu trójdzielnego. W efekcie wokół naczyń mózgowych rozwija się jałowy stan zapalny, co objawia się pulsującym bólem głowy. Z tego powodu komórki te nazywane są generatorem migreny. Co ważne, ich nieprawidłowe działanie jest uwarunkowane genetycznie – osoby zgłaszające objawy migreny bardzo często mają krewnych pierwszego stopnia cierpiących na tę przypadłość.
Czynniki prowokujące napad migreny
Migrena oczna z aurą może pojawić się samoistnie, to zazwyczaj jest prowokowany przez czynniki takie jak:
- Niedobór, jak i nadmiar snu,
- Stres,
- Niektóre pokarmy zawierające histaminę – czekolada, kakao, czerwone wino, owoce morze, czy też sery pleśniowe,
- Miesiączka – u części kobiet napady migreny występują tylko raz w miesiącu: przed, w czasie lub zaraz po miesiączce. Jest to tzw. migrena miesiączkowa,
- Przyjmowanie środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, leki z grupy nitratów stosowane w chorobie niedokrwiennej serca,
- Zmęczenie,
- Głód,
- Zbyt jasne światło,
- Hałas,
- Zmiany pogodowe,
- Zmiany ciśnienia atmosferycznego związane z pobytem na dużych wysokościach.
Diagnoza migreny ocznej z aurą
Rozpoznanie migreny z aurą oczną opiera się na wywiadzie lekarskim i badaniu neurologicznym. Kryteria diagnostyczne obejmują: przejściowe zaburzenia wzrokowe, występowanie bólu głowy po aurze oraz odwracalność objawów. W diagnostyce różnicowej wyklucza się m.in. przemijające niedokrwienie mózgu i choroby naczyniowe oka. Badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, są wskazane w przypadku nietypowego przebiegu migreny.