Ibuvit D3 2000 IU, 2000 IU, kapsułki miękkie, 60 sztuk

Marka: IBUVIT
Dostępny
26,13

O produkcie

100019377

Ibuvit D3 2000 IU (jednostek międzynarodowych) zawiera jako substancję czynną cholekalcyferol, który jest identyczny z witaminą D wytwarzaną w organizmie człowieka

Wskazania

Ibuvit D3 2000 IU (jednostek międzynarodowych) zawiera jako substancję czynną cholekalcyferol, który jest identyczny z witaminą D wytwarzaną w organizmie człowieka.

Witamina D znajduje się w niektórych produktach spożywczych, jest również wytwarzanaw organizmie, gdy skóra jest eksponowana na promieniowanie słoneczne.

Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia z jelit i zmniejsza jego wydalanie przez nerki, cowspomaga budowę kości. Niedobór witaminy D jest przyczyną krzywicy (zaburzonej mineralizacjikości u dzieci) oraz osteomalacji (niedostatecznej mineralizacji kości u dorosłych).

Lek Ibuvit D3 2000 IU jest stosowany: w profilaktyce stanów związanych z niedoborem witaminy D u dorosłych z prawidłową masąciała oraz dzieci i młodzieży z prawidłową masą ciała w wieku 11 lat i powyżej; w leczeniu wspomagającym w osteoporozie u dorosłych; w profilaktyce niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią,w porozumieniu z lekarzem.

Profilaktyczne przyjmowanie witaminy D zalecane jest w miesiącach niedostatecznej ekspozycji naświatło słoneczne (od października do kwietnia). W okresie dużej ekspozycji na światło słoneczne w miesiącach letnich (od maja do września) zalecasię okresowe wstrzymanie się od przyjmowania witaminy D.

Jako niedobór witaminy D uznaje się stężenie w surowicy 25-hydroksycholekalcyferolu(25(OH)D) < 20 ng/ml (< 50 nmol/l); docelowe stężenie dla optymalnego działania witaminy Dokreśla się jako 30 do 50 ng/ml (75 do 125 nmol/l).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Ibuvit D3 4000 IU:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na cholekalcyferol lub którykolwiek z pozostałych składników tegoleku;
 • jeśli u pacjenta stwierdzono podwyższone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia) lubw moczu (hiperkalciuria);
 • jeśli pacjent ma ciężką niewydolność nerek, kamienie w nerkach (kamica nerkowa) lub maskłonność do powstawania kamieni w nerkach;
 • jeśli u pacjenta stwierdzono podwyższone stężenie witaminy D we krwi (hiperwitaminozawitaminy D);

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Ibuvit D3 2000 IU należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:

 • jeśli pacjent przyjmuje niektóre leki stosowane w chorobach serca (np. glikozydy nasercowe,takie jak digoksyna);
 • jeśli pacjent ma sarkoidozę (choroba układu odpornościowego, która może zwiększać stężeniewitaminy D w organizmie);
 • jeśli pacjent stosuje inne leki zawierające witaminę D lub spożywa pokarmy bogatew witaminę D, ponieważ dodatkowe dawki witaminy D można przyjmować tylko podnadzorem lekarza;
 • jeśli pacjent przyjmuje dodatkowe dawki wapnia;
 • jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że pacjent będzie narażony na dużą ilość promieniowaniasłonecznego w czasie stosowania leku Ibuvit D3 4000 IU (wystarczająca ekspozycja na światłosłoneczne - patrz punkt 1.);
 • jeśli pacjent ma uszkodzone lub chore nerki;
 • jeśli leczenie witaminą D jest długotrwałe, gdyż w takim przypadku lekarz powinienkontrolować u pacjenta stężenie wapnia w surowicy i w moczu oraz sprawdzać czynność nerek,oznaczając stężenie kreatyniny we krwi.

Stosowanie leku u dzieci

Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D u  dzieci i młodzieży w wieku 11 lat i powyżej: 1 kapsułka dziennie w trakcie posiłku.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent stosuje:

 • leki działające na serce lub nerki, takie jak glikozydy nasercowe (np. digoksyna) lub lekimoczopędne z grupy tiazydów (np. bendroflumetiazyd). Jednoczesne stosowanie z witaminą Dmoże powodować znaczny wzrost stężenia wapnia we krwi i w moczu;
 • leki zawierające witaminę D, kalcytriol lub inne metabolity i analogi witaminy D, a takżepokarmy bogate w witaminę D;
 • aktynomycynę (lek stosowany w leczeniu pewnych postaci raka) i imidazolowe lekiprzeciwgrzybicze (np. klotrimazol i ketokonazol, leki stosowane w leczeniu grzybicy);
 • leki przeciwpadaczkowe (przeciwdrgawkowe);
 • barbiturany (leki nasenne, przeciwpadaczkowe);
 • glikokortykosteroidy (hormony sterydowe, takie jak hydrokortyzon lub prednizolon);
 • leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi (takie jak kolestyramina lub kolestypol);
 • niektóre leki stosowane w leczeniu otyłości, zmniejszające wchłanianie tłuszczów (np. orlistat);
 • niektóre leki przeczyszczające (takie jak olej parafinowy);
 • leki stosowane w hiperkalcemii (podwyższone stężenia wapnia we krwi), takie jak kalcytonina,etidronian, pamidronian;
 • leki zobojętniające zawierające magnez lub glin (stosowane na zgagę i niestrawność);
 • leki stosowane w leczeniu gruźlicy (np. ryfampicyna, izoniazyd).

Ciąża

 • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Ibuvit D3 2000 IU należy stosować w czasie ciąży i karmienia piersią w porozumieniu z lekarzem.

Podawanie witaminy D w okresie ciąży w dawce 2000 IU na dobę korzystnie wpływa na kobiety ciężarne i urodzone przez nie dzieci.

W czasie ciąży kobiety powinny stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ ichzapotrzebowanie może różnić się w zależności od stopnia niedoboru i reakcji na leczenie.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D u dorosłychoraz dzieci i młodzieży w wieku 11 lat i powyżej:

 • Zazwyczaj 2000 IU (1 kapsułka) na dobę u pacjentów z prawidłową masą ciała, w miesiącach odpaździernika do kwietnia lub przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórnawitaminy D w miesiącach letnich.

Leczenie wspomagające w osteoporozie u dorosłych

 • Zazwyczaj 2000 IU (1 kapsułka) na dobę, niezależnie od pory roku.

Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią, wporozumieniu z lekarzem

 • Zazwyczaj zalecana dawka to 2000 IU (1 kapsułka) na dobę, niezależnie od pory roku, chyba że lekarzzaleci inny sposób dawkowania.

Nie należy stosować innych leków, suplementów diety ani pokarmów zawierających witaminę D(cholekalcyferol), kalcytriolu lub innych metabolitów i analogów witaminy D bez nadzorulekarza.

Sposób podania

Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą, najlepiej podczas głównego posiłku.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Niektóre działania niepożądane mogą być poważne i wymagać natychmiastowej pomocylekarskiej.

Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego, takiejak: obrzęk twarzy, języka lub gardła (krtani), trudności w połykaniu, pokrzywka i trudności w oddychaniu.

Do innych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem Ibuvit D3 2000 IU należą:

 • Niezbyt często (występują u mniej niż 1 na 100 pacjentów): podwyższone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia): podwyższone stężenie wapnia w moczu (hiperkalcynuria).
 • Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1000 pacjentów): wysypka, świąd, pokrzywka.
 • Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): zaparcia, gazy (wzdęcia), nudności, ból brzucha, biegunka.

Skład

Substancją czynną leku jest cholekalcyferol.

Każda kapsułka zawiera 50 mikrogramów cholekalcyferolu równoważnego 2000 IU witaminy D.

Pozostałe składniki to:zawartość kapsułki: olej krokoszowy oczyszczonyskład otoczki kapsułki: żelatyna, glicerol, woda oczyszczona, triglicerydy kwasów tłuszczowycho średniej długości łańcucha.

Producent

Medana Pharma SA

ul. Władysława Łokietka

1098-200 Sieradz

Dystrybutor

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA

ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.