Zapalenie pochwy - globulki, czopki, tabletki i leki dopochwowe

  (62)
Sortuj według
Infekcje pochwy i podrażnienia

Infekcje pochwy i podrażnienia

Infekcje dróg intymnych nie należą do rzadkości. Aż 90% z nich jest wywołana wirusami, bakteriami lub grzybami. Infekcje intymne mogą uprzykrzyć Ci życie i powodować codzienny dyskomfort. U podłoża choroby może leżeć zarówno spadek odporności, jak i zmiana otoczenia, nieprawidłowa higiena czy alergia na kosmetyki. Niezależnie od przyczyny, zapalenie pochwy wymaga leczenia, abyś nie dopuściła do rozprzestrzenienia choroby i zakażenia pozostałych narządów rodnych. W sytuacji, kiedy pojawi się stan zapalny pochwy, leki, odpowiednio dobrane przez lekarza specjalistę, będą kluczowe w procesie leczenia.



Infekcja pochwy. Leki a rodzaj zakażenia

Zapalenie pochwy to problem wielu kobiet i najczęściej związany jest z jednoczesnym wystąpieniem infekcji. Taka infekcja najczęściej ma podłoże bakteryjne lub grzybicze. Niestety ciężko jest pozbyć się ich na dobre. Te nieprzyjemne dolegliwości są uporczywe i mają tendencję do nawrotu choroby. Dlatego kobiety coraz częściej sięgają m.in. po czopki dopochwowe bez recepty, kapsułki dopochwowe bez recepty czy innego rodzaju leki na zapalenie pochwy – bez recepty, lub takie, które są przepisane przez lekarza, dobrane indywidualnie w zależności od rodzaju infekcji.

Jak wiesz, o zapaleniu pochwy świadczą charakterystyczne objawy. W jaki sposób jednak rozpoznać zapalenie? Możesz przypuszczać, że do niego doszło, jeżeli zauważysz upławy o nietypowym wyglądzie, konsystencji i zapachu. Są one wówczas żółtawe i przypominają rybi zapach – takie objawy mówią Ci, że wystąpiła u Ciebie infekcja bakteryjna. Z kolei biały kolor upławów przy jednoczesnym występowaniu w nich grudek jest symptomem zakażenia grzybiczego. To rozróżnienie jest niezwykle istotne, ponieważ może być kluczowe w dobraniu odpowiednich dla Ciebie leków.

Oprócz upławów, objawom zapalenia pochwy towarzyszy jeszcze jeden, szczególnie dający się we znaki: piekący ból w okolicach intymnych. Jednocześnie świąd może wystąpić w rejonie krocza. W takim przypadku nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Niezbędne będą leki na zapalenie pochwy.

Do rodzajów zapalenia pochwy należą:

  • Zapalenie bakteryjne – tzw. waginoza
  • Zapalenie grzybicze – tzw. kandydoza pochwy
  • Rzęsistkowe zapalenie pochwy
  • Chlamydia – tzw. chlamydioza pochwy
  • Zapalenie atroficzne – tzw. atrofia pochwy

Aby unikać ryzyka rozwoju zapalenia pochwy, przede wszystkim zadbaj o właściwą higienę okolic intymnych. Pamiętaj, aby regularnie podmywać się w czasie menstruacji – ważny jest kierunek mycia od przodu do tyłu. Dzięki temu unikniesz przenoszenia bakterii z okolic odbytu w okolice pochwy. Unikaj kontaktu skóry z toaletami publicznymi i nie dotykaj okolic intymnych przed dokładnym umyciem rąk. Jeżeli już dopadnie Cię zapalenie pochwy, leki bez recepty mogą być skuteczną bronią w walce z jego objawami.



Bakteryjne i grzybicze zapalenie pochwy. Leki bez recepty

To, że w obrębie pochwy występują bakterie, nie jest niczym nadzwyczajnym. To naturalne i konieczne. Obecność konkretnych odmian bakterii zapewnia zachowanie prawidłowego, kwaśnego odczynu pH. To z kolei przyczynia się do utrzymania równowagi biologicznej i właściwej bariery ochronnej przed wnikaniem do organizmu chorobotwórczych bakterii. Jednocześnie bakterie, naturalnie występujące w pochwie, mają zdolność likwidowania tych złych szczepów. W momencie, kiedy naturalna flora zostaje naruszona przez jakieś zewnętrzne czynniki, nietrudno o rozwój stanu zapalnego pochwy. Ten zaś sprawia, że rozwija się zakażenie bakteryjne. W obliczu choroby, jaką jest bakteryjne zapalenie pochwy, leki bez recepty mogą pomóc załagodzić objawy, jednak nie zastąpią wizyty u lekarza.

Co może przyczynić się do powstania zapalenia pochwy i w konsekwencji także do zakażenia bakteryjnego? W przeważającej większości są to zaniedbania związane z niewłaściwym dbaniem o higienę osobistą. Zbyt rzadkie podmywanie okolic intymnych oraz nieczęste zmiany środków higienicznych – podpasek i tamponów – to kluczowa przyczyna powstawania stanu zapalnego i zakażeń. Sprzyja im również długotrwałe noszenie tej samej, siłą rzeczy zabrudzonej bielizny, która nierzadko jest także nieprzewiewna. Jeśli jednak zbyt często myjesz strefy intymne środkami, które niszczą naturalną florę bakteryjną, to pamiętaj, że organizm będzie się bronił. Naturalną reakcją wówczas będzie stan zapalny. Warto mieć na uwadze, że stany zapalne i zakażenia, które idą wraz z nimi, często towarzyszą także terapii antybiotykowej, menopauzie, a nawet zaburzeniom gospodarki hormonalnej.



Kiedy już dopadnie Cię infekcja, powstaje pytanie, co na zapalenie pochwy zastosować?

Na zapalenie pochwy najczęściej stosowanymi środkami są leki dopochwowe. Po dokładnym przebadaniu i postawieniu diagnozy, lekarz może zalecić Ci preparaty w różnych formach. Oprócz preparatów zapisanych konkretnie przez lekarza na rynku dostępnych jest wiele środków, które warto, po konsultacji ze specjalistą, stosować pomocniczo. Mogą to być:

  • globulki dopochwowe – bez recepty;
  • kapsułki dopochwowe;
  • czopki dopochwowe;
  • tabletki na zapalenie pochwy – takie tabletki dopochwowe bez recepty zawierają w składzie m.in. kwas mlekowy, który dzięki obecności bakterii mlekowych pozwoli Ci odbudować naturalną florę bakteryjną pochwy przy jednoczesnym łagodzeniu objawów stanu zapalnego;
  • tabletki do sporządzenia roztworu wprowadzanego za pomocą irygatora.

Leczenie zależne jest jednak od przyczyn rozwoju choroby. Dlatego tak ważne jest postawienie przez lekarza diagnozy.

Marki powiązane z kategorią: Infekcje pochwy i podrażnienia