16 sposobów, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust
Przez problemy ze świeżym oddechem Twoi rozmówcy trzymają dystans, a bliższy kontakt z innymi rodzi w Tobie narastające napięcie? Nieprzyjemny zapach z ust to nie tylko kłopotliwa i stresująca niedogodność. W niektórych przypadkach może mieć podłoże chorobowe. Zobacz, skąd bierze się nieprzyjemny zapach z ust i jakie sposoby pomogą Ci z tym walczyć na co dzień.
Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny
Jest wiele przyczyn nieświeżego lub wręcz odstraszającego oddechu. Ale tak naprawdę każda z nich zamyka się w określonej kategorii.
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
Bardzo często przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest złe szczotkowanie zębów i języka po posiłku lub brak takiego nawyku. Prowadzi to do gromadzenia się resztek pokarmu w jamie ustnej czy uchyłkach przełyku – to raj dla bakterii i procesów gnilnych.
Poza tym, brak regularnej higieny prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej, infekcji w jamie ustnej, próchnicy, chorób dziąseł – to wszystko zapewnia bakteriom stałą siedzibę w Twoich ustach – produkty ich metabolizmu to lotne związki siarki o bardzo nieprzyjemnym zapachu.
Sprawdź też, jak prawidłowo szczotkować zęby.
Stany zapalne i chorobowe
Często nieprzyjemny zapach z ust mogą powodować infekcje gardła, migdałków, zatok, górnych dróg oddechowych mogą być przyczyną halitozy (inna nazwa nieświeżego oddechu). Innym powodem nieświeżego oddechu mogą być choroby, którym towarzyszy ograniczona praca ślinianek lub zmniejszone wydzielanie śliny na skutek przyjmowania określonych leków (taka informacja powinna być podana na ulotce, jako skutki uboczne zażywania danego produktu).
Sprawdź też leki na nieświeży oddech.
Gardło i jama ustna to nie jedyne miejsca, w których rodzi się nieprzyjemny zapach z ust – żołądek też może być jedną z przyczyn. Wystarczy, że masz: refluks żołądka (cofanie się pokarmu), zaleganie pokarmu w żołądku oraz związane z tym problemy z trawieniem, zapalenie błony śluzowej żołądka. Więcej o refluksie żołądka możesz przeczytać w artykule: 44% populacji go ma! Czym jest refluks? Źle rozpoznany pogarsza jakość życia
Brzydki zapach z ust może być też spowodowany niewydolnością wątroby czy w ekstremalnych przypadkach zaawansowanymi zmianami nowotworowymi w okolicach jamy ustnej, krtani, dróg oddechowych, przełyku, żołądka.
Złe nawyki
Oddech palacza jest bardzo charakterystyczny i nieprzyjemny, zwłaszcza gdy osoba paląca nie dba o odświeżanie oddechu po każdym papierosie. Dlatego, jeżeli chcesz odświeżyć swój oddech − rzuć palenie papierosów.
Inny złym nawykiem, który może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust jest spożywanie posiłków „na sen”, gdy nie zakończyły się jeszcze początkowe procesy rozkładu pokarmu. Wtedy ograniczone wydzielanie śliny w nocy spowalnia procesy rozkładu i sprzyja namnażaniu się bakterii.
Jeżeli dolegliwość pojawiła się u Ciebie nagle i utrzymuje się, pomimo odpowiedniej higieny jamy ustnej i braku złych nawyków, wizyta u specjalisty w celu prawidłowej diagnozy to konieczność.
Jak zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust?
Co na nieprzyjemny zapach z ust nadaje się najlepiej i od czego zacząć? Ważne, żebyś określił przyczynę nieświeżego oddechu. Jeżeli nieprzyjemny zapach nie ustępuje i towarzyszą temu inne dolegliwości (m.in. ból, pieczenie, gorączka, osłabienie), nie zwlekaj – udaj się do lekarza.
Kluczem do pozbycia się brzydkiego zapachu z ust jest wyeliminowanie jego przyczyny.
Sprawdź też leki na gorączkę.
Oto kilka kluczowych kroków na drodze do świeżego oddechu:
1. Używaj szczoteczki po każdym posiłku, najlepiej elektrycznej (czyści najdokładniej).
2. Czyść język szczoteczką albo specjalną gumową końcówką do języka.
3.Używaj nici dentystycznych.
4.Odkażaj szczoteczkę po każdym myciu zębów, aby nie namnażały się na niej bakerie.
5. Po umyciu zębów przepłukuj jamę ustną płynem (jeżeli masz wrażliwe dziąsła, możesz wybrać płyn Meridol).
6.W przerwach miedzy regularną higieną, przed ważnym spotkaniem lub bliskim kontaktem z drugą osobą sięgnij po skuteczny odświeżacz oddechu (sprawdź Fresh Breath Spearmint czy smaczny miętowo-cytrynowy odświeżacz do ust z wit. C, Flo).
7. Żuj gumy przeciw próchnicy, bez cukru (nie przesadzaj z ilością – mogą wywołać efekt przeczyszczający).
8. Pij dużo wody, która wspomaga pracę ślinianek.
Przy dolegliwościach żołądkowych, gdzie błona śluzowa żołądka jest podrażniona, a w żołądku panuje nadkwasota, unikaj mięty i środków z miętą! Może ona pogorszyć sytuację i wzmóc pieczenie.
9. Sięgnij po tabletki do ssania – najlepiej, gdy zawierają cynk, który wchodzi w reakcje z lotnymi związkami siarki i eliminuje przykry zapach, tak jak np. Natur Tabs, cynk organiczny o posmaku mięty (bez cukru);tabletki do ssania Halitomin lub tabletki do ssania Halitofast.
10. Żuj goździki, cynamon lub anyż po zakończonym posiłku.
11. Jeśli problem dotyczy tylko jamy ustnej, możesz przygotować ziołowe płukanki z rumianku lub szałwii.
12. Wypróbuj koktajli owocowych, gdzie bazą są: pietruszka, brzoskwinia, mango lub marchewka.
13.Pij zieloną herbatę, która zapobiega namnażaniu się bakterii w jamie ustnej (dzięki zawartym w niej polifenolom).
14. Unikaj jedzenia na noc ciężkostrawnych posiłków. Do tego ogranicz spożycie produktów wzmagających nieświeży oddech: ser, cebula, salami, pepperoni, alkohol, kawa.
15. Rzuć palenie papierosów.
16. Nie rób zbyt długich przerw między posiłkami.
Więcej artykułów na ten temat
Co na ból zęba? Nie baw się w szarlatana!
· 7 minut czytaniaBól zębów zwykle świadczy o rozwoju stanu chorobowego, dlatego warto jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj nasze porady!Czy usuwać kamień nazębny? Co kamień nazębny robi z zębami?
· 4 minuty czytaniaCzy zawsze trzeba usuwać kamień nazębny? Czym grozi nadmiar złogów na szkliwie? Jak prawidłowo czyścić zęby? Szczegóły na ten temat poznasz w naszym artykule!Czarne kropki na zębach. Czy to próchnica?
· 5 minut czytaniaCzarne plamki na zębach mogą wynikać m.in. z fluorozy, przebarwień po stosowaniu antybiotyków, pozostałości po wypełnieniach amalgatowych. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym artykułem!