Żółte zęby − skąd się biorą?

20. 8. 2019 · Magdalena Głowala · 4 minuty czytania
  • objawy

Żółte zęby często są skutkiem picia dużych ilości kawy, herbaty czy wina. Są też konsekwencją palenia papierosów czy zaniedbań, jeżeli chodzi o higienę jamy ustnej. U niektórych osób żółtawy odcień jest naturalną barwą zębów i wtedy bardzo trudno je wybielić inaczej niż przy pomocy profesjonalnych środków wybielających stosowanych w gabinecie lekarskim. Zobacz, jakie są jeszcze przyczyny żółtych zębów.

Żółte zęby – od czego zależy kolor zębów?

Od czego zależy naturalny kolor zęba? Na jego odcień mają wpływ 2 jego tkanki: zębina i szkliwo. Zewnętrzna część zęba, czyli szkliwo, jest transparenta. Przez nią  prześwieca warstwa wewnętrzna, czyli zębina.

Niektórzy mają albo bardziej transparentne szkliwo, albo bardziej żółtą naturalnie zębinę. Poza tym trzeba pamiętać, że ocena koloru zęba jest zawsze subiektywna. Dlatego przy ustalaniu koloru odbudowy protetycznej lub podczas wybielania stosuje się specjalne Komorniki, które pozwalają na dobór idealnego odcienia.

To, jak białe masz zęby zależy też od tego… jak czułe masz oko! A to dlatego, że każdy widzi również inaczej. Odpowiednim ubiorem, makijażem, oświetleniem możesz „oszukać” wzrok i optycznie rozjaśnić barwę zębów. Np. nakładając na usta czerwoną szminkę, kobiety mogą podbić biel zębów.

żółte zęby

Żółte zęby – przyczyny przebarwień na zębach

Nieestetyczne, żółte przebarwienia powoduje wiele czynników.

U osób dorosłych za żółte zęby odpowiadają:

1. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej

Niedokładne usuwanie płytki nazębnej przez nieprawidłowe szczotkowanie, nie stosowanie płukanek dentystycznych czy nici międzyzębowych powoduje, że zęby przebarwia się na żółto. Kamień nazębny też często zabarwia się ta ten kolor.

2. Palenie tytoniu

Dym papierosowy bardzo łatwo i szybko zmienia naturalny kolor zębów. U nałogowych palaczy charakterystyczne są nie tylko żółte zęby, ale także zabarwiona na ten sam kolor płytka paznokciowa (szczególnie w tej ręce, w której palacz trzyma papieros). Z czasem nieusuwane osady przechodzą z żółtego w brunatny, a nawet czarny kolor.

żółte zęby u kobiet

3. Stosowanie niektórych leków

Na przykład środki z grupy antydepresantów, leków przeciwdepresyjnych, na nadciśnienie, antyhistaminowych mogą zmieniać barwię zębów. Od lat znane jest przebarwiające działanie tetracyklin na tworzące się zawiązki zębów mlecznych i stałych, dlatego nie powinno stosować się tej grupy antybiotyków u kobiet w ciąży, karmiących i u dzieci do 7. − 8. rokiem życia. Przebarwienia tetracyklinowe należą do jednych z najtrudniejszych do usunięcia.

4. Ciemnienie zębów po nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym, zębów martwych lub po urazach

Pozostawione do leczeniu endodontycznym resztki martwej tkanki lub krew, która wynaczyniła się do miazgi zęba podczas jego urazu, powodują najpierw zmianę koloru zęba na żółty, a z czasem jego ciemnienie. Materiały stomatologiczne używane naście lat temu do wypełnienia kanałów zębów również mogą powodować zmiany koloru zęba.

żółte zęby przyczyny

5. Naturalny kolor zębiny

U niektórych jest on po prostu bardziej żółty niż u innych.

dlaczego mamy żółte zęby

6. Starzenie się

Wraz z upływem lat odkłada się coraz grubsza warstwa zębiny, która odpowiedzialna jest za żółty odcień zęba.

Żółte zęby u dziecka − przyczyny

Skąd u dzieci, które nie palą papierosów, nie piją kawy, czerwonego wina czy dużej ilości mocnej herbaty żółte zęby? Bardzo często zaniepokojeni rodzice pytają mnie dlaczego nowe zęby stałe są takie żółte w porównaniu z zębami mlecznymi?

Zęby mleczne są naturalnie bardziej biało-mleczne niż zęby stałe, w których jest grubsza warstwa zębiny. Ponadto zęby mleczne mają mniej zmineralizowane szkliwo, przez co są bardziej transparentne.

żółte zęby u dziecka przyczyny

Dzieci są mniej sprawne manualnie i często nie radzą sobie z dokładnym usuwaniem płytki nazębnej, szczególnie przy linii brzegu dziąsła. Z czasem płytka ta wybarwia się na żółty kolor. Jeżeli mały pacjent i jego rodzice nie są w stanie poradzić sobie  z jej usunięciem, warto udać się do stomatologa, który specjalną pastą polerska i małą szczoteczką pomoże bezpiecznie usunąć te przebarwienia.

Żeby pomóc dziecku nauczyć się odpowiedniej higieny i sprawdzać dokładność oczyszczenia zębów, warto po szczotkowaniu stosować specjalnie płyny lub tabletki wybarwiające pozostałą płytkę na intensywny kolor, np. czerwony lub niebieski.

Dodatkowo pasty dla dzieci są najczęściej bardzo gładkie i nie zawierają w swoim składzie drobinek ściernych takich, jak w pastach dla dorosłych dlatego trudniej polerują powstałe żółte osady.

Więcej artykułów na ten temat