Akupresura stóp - zobacz, jak masaż stóp może wpłynąć na Twoje ciało!

24. 3. 2020 · Aleksandra Anna Wolska · 4 minuty czytania
  • codzienna pielęgnacja
Akupresura stóp - zobacz, jak masaż stóp może wpłynąć na Twoje ciało!

Akupresura stóp, czyli tzw. refleksoterapia polega na uciskaniu odpowiednich miejsc na Twoich stopach, które mają pomóc w radzeniu sobie z innymi dolegliwościami ciała, np. bólem głowy. Akupresura nóg to starożytna sztuka masażu pochodząca ze Wschodu. Do dziś wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Czy faktycznie może pomóc na coś więcej niż tylko na rozluźnienie stóp? Sprawdź!

Akupresura − wschodnia dbałość o ciało

Akupresura wywodzi się ze starożytnego Wschodu. W medycynie Wschodu organizm traktowany jest jako jedna spójna całość. Kierowany jest przez siłę życiową zwaną chi, która płynie drogami zwanymi meridianami. Każdy z tych kanałów przypisany jest do konkretnego organu w Twoim ciele. Niedrożność, którego z kanałów może prowadzić do dolegliwości bólowych, czy niewłaściwym funkcjonowaniu np. nerek lub wątroby.

Akupresura polega na tym, że terapeuta uciska jeden z 361 punktów na ciele, które odpowiadają tym meridanom. Według wschodnich założeń ucisk powoduje, że meridiana się odblokowuje, a dolegliwości bólowe ustępują.

masaż stóp

Akupresura połączona jest najczęściej z chińską techniką masażu, która przede wszystkim pomaga Ci się zrelaksować i odprężyć. Ucisk może stymulować układ hormonalny − podczas zabiegu wydziela się w Twoim ciele endorfina, która wpływa na zanik dolegliwości bólowych − nawet tylko czasowy.

Akupresura tak naprawdę jest prostszą formą akupunktury, podczas której wyznaczone miejsca na ciele nakłuwa się igłami. Jednak w tej technice wykorzystuje się jedynie ucisk dłoni lub głaskanie czy opukiwanie konkretnych miejsc. Czasem specjalista może korzystać ze specjalnych narzędzi (np. drewnianej gruszki), które pomagają dotrzeć do głębiej położonego w ciele punktu (meridiany).

Akupresura stóp, czyli refleksoterapia

W kulturze azjatyckiej stopy odgrywają niezwykle ważną rolę − są one uznawane za mapę Twoje organizmu, a właściwie przeprowadzony masaż stóp (akupresura) jest w stanie pomóc uprać się z bólem głowy czy problemami z nerkami. Bardzo wiele punktów (receptorów) znajduje się na stopach. Powstała więc cała dziedzina akupresury, którą nazywa się refleksoterapią czy refleksologią.

O tym, jak medycyna zapatruje się na refleksologię pisała lek. med. Karolina Rudowska: Refleksoterapia. Czy masaż stopy wyleczy kręgosłup?

Na stopach znajduje się swoista mapa narządów położonych w całym ciele. Podeszwa stopy to także miejsce zakończenia wielu nerwów w Twoim ciele. Umiejętne uciskanie punktów na stopie może pomóc w dolegliwościach bólowych organów wewnętrznych. Metoda ta także polega na odblokowywaniu kanałów przepływu energii przez ciało.

Według specjalistów od akupresury, nawet uciskanie bolesnych miejsc, czy zmiany skórne na stopach mogą oznaczać nieprawidłowość, nawet ukrytą, organu, który odpowiada temu punktowi. 

Akupresura stóp powinna być wykonywana przez masażystę, który zna się na tej wschodniej sztuce terapii. Na rynku dostępne są dziś nawet maty do refleksoterapii, które stymulują odpowiednie punkty na stopach. Korzystanie z nich przynosi jednak przede wszystkim ulgę dla nóg. Ciężko mówić zaś o sprawdzonych naukowo dowodach na wpływ tej sztuki masażu na różne choroby narządów wewnętrznych. 

Akupresura − efekty masażu

Czy akupresura działa? Współczesna medycyna uznaje, że działanie akupresury polegać może właśnie na stymulacji układu hormonalnego. Dużą jednak zaletą tej metody terapeutycznej jest autosugestia. Można więc powiedzieć, że to placebo. Nie da się jednak ukryć, że masaż sam w sobie może poprawić Twoje samopoczucie, co także może wpłynąć pozytywnie na stany bólowe. Możliwe jest także, że akupresura blokuje bodźce bólowe.

Akupresura na stopie, podobnie jak i inne techniki akupresury, według specjalistów od tradycyjnej medycyny chińskiej, może pomagać zwłaszcza w przypadkach chorób przewlekłych, np. astmy czy bólu reumatycznego. Może także oczyszczać organizm z toksyn − choć medycznie nie jest to udowodnione.

Akupresura na stopach

W skuteczność holistycznego leczenia organizmu za pomocą masażu stóp dobrze jest pokładać ograniczoną wiarę. Nie ulega jednak wątpliwości, że masaż stóp jest niezwykle przyjemny, relaksujący i raczej nie powinien Ci zaszkodzić. Na masaż stóp uważaj jednak, kiedy doskwierają Ci skórne problemy na stopach, takie jak grzybica czy łuszczyca.

Akupresura nóg bardzo dobrze wpływa zwłaszcza na osoby, które cierpią z powodu bolesności samych stóp. Akupresura stóp ma przede wszystkim działać na poziomie duchowym i psychicznym. I w tym wymiarze sprawdza się bardzo dobrze.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Anna Wolska