Akupresura stóp – zobacz, jak masaż stóp może wpłynąć na Twoje ciało!

29. 12. 2021 · 8 minut czytania

Zastanawiasz się, jak działa akupresura stóp? Na jakie dolegliwości może pomóc? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Akupresura stóp – zobacz, jak masaż stóp może wpłynąć na Twoje ciało!

Refleksoterapia polega na uciskaniu odpowiednich miejsc na Twoich stopach. Ma to pomóc np. w przypadku bólu głowy. Akupresura stopy to starożytna sztuka masażu, do dziś wykorzystywana w medycynie naturalnej. Czy faktycznie pomaga na coś więcej niż tylko na rozluźnienie stóp?

Akupresura − wschodnia dbałość o ciało

Akupresura wywodzi się ze starożytnego Wschodu. W medycynie Wschodu organizm traktowany jest jako jedna spójna całość. Kierowany jest przez siłę życiową zwaną chi, która płynie drogami zwanymi meridianami. Każdy z tych kanałów przypisany jest do konkretnego organu w Twoim ciele. Niedrożność któregoś z kanałów może prowadzić do dolegliwości bólowych, czy niewłaściwego funkcjonowania np. nerek lub wątroby.

Akupresura polega na uciskaniu przez terapeutę jednego z 361 punktów na ciele, które odpowiadają konkretnym meridanom. Według wschodnich założeń ucisk powoduje, że meridiana się odblokowuje, a dolegliwości bólowe ustępują.

akupresura stóp

Refleksoterapia połączona jest najczęściej z chińską techniką masażu, która przede wszystkim pomoże Ci się zrelaksować i odprężyć. Ucisk stymuluje układ hormonalny − podczas zabiegu wydziela się w Twoim ciele endorfina, która wpływa na zanik dolegliwości bólowych.

Akupresura tak naprawdę jest prostszą formą akupunktury, podczas której wyznaczone miejsca na ciele nakłuwa się igłami. Jednak w tej technice wykorzystuje się jedynie ucisk dłoni lub głaskanie czy opukiwanie konkretnych miejsc. Czasem specjalista korzysta ze specjalnych narzędzi (np. drewnianej gruszki), które pomagają dotrzeć do głębiej położonego w ciele punktu (meridiany).

 

Akupresura stóp, czyli refleksoterapia

W kulturze azjatyckiej stopy odgrywają niezwykle ważną rolę − są one uznawane za mapę Twoje organizmu, a właściwie przeprowadzony masaż stóp jest w stanie pomóc uporać się z bólem głowy czy problemami z nerkami. Bardzo wiele punktów (receptorów) zlokalizowanych jest na stopach. Powstała więc cała dziedzina akupresury, którą nazywa się refleksoterapią czy refleksologią. O tym, jak medycyna zapatruje się na refleksologię, pisała lek. med. Karolina Rudowska: Refleksoterapia. Czy masaż stopy wyleczy kręgosłup?.

akupresura na stopie

Na stopach znajduje się swoista mapa narządów położonych w całym ciele. Podeszwa stopy to również miejsce zakończenia wielu nerwów w Twoim ciele. Umiejętne uciskanie punktów na stopie może pomóc w dolegliwościach bólowych organów wewnętrznych. Metoda ta polega także na odblokowywaniu kanałów przepływu energii przez ciało.

Według specjalistów od akupresury, uciskanie bolesnych miejsc, czy zmiany skórne na stopach mogą oznaczać nieprawidłowość (nawet ukrytą) organu, który odpowiada temu punktowi. 

Akupresura stóp powinna być wykonywana przez masażystę, który zna się na tej wschodniej sztuce terapii. Na rynku dostępne są dziś nawet maty do refleksoterapii, stymulujące odpowiednie punkty na stopach. Korzystanie z nich przynosi jednak przede wszystkim ulgę dla nóg. Ciężko mówić zaś o sprawdzonych naukowo dowodach na wpływ tej sztuki masażu na różne choroby narządów wewnętrznych.

stopy akupresura

Jak powinna wyglądać akupresura? Stopy to pokochają!

Aleksandra Chojnowska pisze:

„Ten wyjątkowy masaż może rozruszać nie tylko stopy. Akupresura ma naprawdę wiele zalet, dlatego warto skorzystać z jej dobroczynnych właściwości. Dużym plusem jest to, że do akupresury nie potrzeba żadnych akcesoriów, ani sprzętów. Wyjątek stanowi tzw. akupresura wibracyjna, którą należy wykonywać z pomocą kamertonów punktowych. Do klasycznego masażu wystarczą dłonie specjalisty lub Twoje własne, jeśli wiesz, jak powinna wyglądać akupresura.

Na stopach często występują nagniotki lub odciski. Takie miejsca z zasady trzeba omijać, ponieważ ich masaż nie tylko będzie nieskuteczny, ale także bardzo bolesny. Warto udać się do podologa, który najpierw usunie obolałe punkty. Nie należy pomijać także domowej pielęgnacji, takiej jak złuszczanie, czy nawilżanie. Regularne stosowanie Gehwol Perimut Peeling to doskonały sposób, by usunąć martwy naskórek. Z kolei, aby zmiękczyć skórę, możesz zastosować krem z mocznikiem, np. SVR Xerial Fissures Crevasses Creme. Kosmetyk delikatnie złuszcza, nawilża i stabilizuje proces rogowacenia. Dzięki polisacharydom skóra szybciej się regeneruje, a alantoina łagodzi podrażnienia.

akupresura na stopach

Przy grzybicy stóp zrezygnuj z zabiegów takich jak akupresura. Stopy swędzą, a skóra się łuszczy, dlatego masaż może być bardzo bolesny. Dodatkowo istnieje wysokie ryzyko, że choroba zaatakuje dłonie osoby masującej. Zanim więc zdecydujesz się wykonać akupresurę, wylecz grzybicę. Nie wystarczą tu standardowe kosmetyki do pielęgnacji stóp. Niezbędny będzie preparat o działaniu przeciwgrzybiczym, np. Tersilat. Zawiera chlorowodorek terbinafiny – skuteczny składnik w walce z grzybicą. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Grzybica stóp – jak rozpoznać początek grzybicy na stopach?.

Jeśli skóra Twoich stóp jest zdrowa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby oddać je w dłonie doświadczonego masażysty. Już wiesz, że akupresura stóp polega na uciskaniu konkretnych punktów na ich powierzchni, czas więc poznać kolejne szczegóły tej techniki masażu.

akupresura jak działa

Zazwyczaj akupresurę stóp zaczyna się od lewej strony – najpierw masowana jest lewa stopa, potem prawa. Największą uwagę poświęć miejscom odpowiadającym narządom, w których odczuwasz najsilniejsze dolegliwości. Jeżeli jednak ma to być ogólna akupresura, na stopie uciskaj kolejno receptory odpowiadające nerkom, moczowodom, pęcherzowi moczowemu, głowie, żołądkowi, jelitom, wątrobie, trzustce, a następnie punktom limfatycznym i wszystkim wrażliwym”.

 

     

    Akupresura – przygotowanie do zabiegu

    Aleksandra Chojnowska kontynuuje:

    „Wiele osób zastanawia się, jak przygotować się do akupresury, a odpowiedź jest niezwykle prosta – przed masażem jedynie dokładnie umyj stopy. Masażysta nie wymaga niczego więcej, poza czystymi kończynami ze zdrową skórą. To pozwoli wykonać skuteczny i bezpieczny dla obu stron masaż.

    Zimą niestety często stopy są przesuszone i pękają w okolicach pięt, dlatego szczególnie w tym okresie stosuj kremy do stóp, np. regeneracyjne serum do pięt Regenerum. Zawiera on wysokie stężenie mocznika – aż 30%, dzięki czemu skutecznie złuszcza zrogowaciały naskórek, zmiękcza go i wygładza. Witaminy A, E i F intensywnie odżywiają skórę, wzmacniają i przywracają jej jędrność. Oleje roślinne to naturalne emolienty, które chronią przed nadmierną utratą wody z komórek, co zapobiega przesuszeniu naskórka.

    akupresura działanie

    Masaż miękkiej, jędrnej skóry jest przyjemniejszy i skuteczniejszy – gruba skorupa zrogowaciałego naskórka nie pozwala w pełni odczuwać ucisku. W skrajnych przypadkach może również pękać, dlatego odpowiednio o nią zadbaj. Zastosuj hipoalergiczny krem regenerujący do stóp Sylveco, który natłuszcza i zmiękcza zniszczony naskórek. Jeśli do umówionej akupresury nie zostało wiele czasu, z pomocą przychodzi ekspresowa maseczka na stopy, np. L'biotica, regenerująca maska do stóp. Jej użycie jest bardzo proste – wystarczy, że założysz skarpetki na umyte i osuszone stopy. Aby uzyskać lepszy efekt nawilżenia i wygładzenia skóry, ubierz dodatkowo zwykłe, bawełniane skarpety.

    Kosmetyk zawiera masło shea o właściwościach natłuszczających, nawilżających i intensywnie odżywczych. Więcej na ten temat przeczytasz tu – Masło shea – kosmetyczny skarb Czarnego Lądu idealny na polskie zimy! Olej z orzechów makadamia to również cenny tłuszcz roślinny, który stanowi źródło witamin z grupy B, a także witaminy A oraz E. Mają one niezwykle korzystny wpływ na skórę – pomagają odbudować zniszczony, popękany naskórek stóp. Wyciąg z jabłka normalizuje procesy jego rogowacenia i przywraca elastyczność, a ekstrakt z kamelii ma działanie bakteriobójcze, ściągające oraz ochronne. Sprawdź także: Skóra lubi witaminę A, czyli retinol w kosmetykach.

    Akupresura masaż

    Jak widzisz, do akupresury nie trzeba specjalnego przygotowania. Jeśli obawiasz się, że mimo pielęgnacji, skóra stóp przesuszy się podczas drogi na miejsce masażu, weź ze sobą kosmetyk nawilżający, np. krem do stóp i paznokci Scholl i nałóż go jeszcze przed zabiegiem. Nie musisz wycierać stóp do sucha – delikatny poślizg będzie pomocny podczas masowania i uciskania konkretnych punktów”.

    Akupresura − efekty masażu

    Czy akupresura działa? Współczesna medycyna uznaje, że działanie akupresury polega właśnie na stymulacji układu hormonalnego. Dużą jednak zaletą tej metody terapeutycznej jest autosugestia. Można więc powiedzieć, że to placebo. Nie da się jednak ukryć, że masaż sam w sobie poprawia Twoje samopoczucie, co także wpływa pozytywnie na stany bólowe. Akupresura blokuje bodźce bólowe.

    Akupresura na stopie, podobnie jak i inne techniki akupresury, według specjalistów od tradycyjnej medycyny chińskiej, może pomagać zwłaszcza w przypadkach chorób przewlekłych, np. astmy czy bólu reumatycznego. Oczyszcza także organizm z toksyn, choć medycznie nie jest to udowodnione.

    Akupresura nóg bardzo dobrze wpływa zwłaszcza na osoby, które cierpią z powodu bolesności samych stóp. Masaż ma przede wszystkim działać na poziomie duchowym i psychicznym, a w tym wymiarze sprawdza się bardzo dobrze.

    Akupresura efekty

    Akupresura stóp – przeciwwskazania

    Aleksandra Chojnowska pisze:

    „Niestety, tak samo jak w przypadku wielu innych zabiegów, istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania akupresury. Już wiesz, że jednym z nich są zakażenia bakteryjne i grzybicze stóp, jednak to nie wszystko. Z akupresury nie mogą korzystać osoby, które mają owrzodzone kończyny i otwarte rany na stopach. To stwarza wysokie ryzyko zarówno dla masażysty, jak i masowanego, dlatego zrezygnuj z zabiegu do czasu wyleczenia wszelkich chorób skórnych.

    Również różnego rodzaju schorzenia organizmu stanowią obostrzenia do akupresury. Przy neuropatiach, chorobie niedokrwiennej, miażdżycy, nadciśnieniu oraz cukrzycy, masaż tego typu nie jest zalecany. Dopiero gdy nastąpi stabilizacja, a lekarz prowadzący wyda zgodę na akupresurę, zgłoś się do masażysty. Pamiętaj, by nie unikać rozmowy o stanie Twojego zdrowia i poinformuj terapeutę o wszystkich chorobach przewlekłych, z którymi się zmagasz”.

    Czy akupresura jest skuteczna?

    W skuteczność holistycznego leczenia organizmu za pomocą masażu stóp dobrze jest pokładać ograniczoną wiarę. Nie ulega jednak wątpliwości, że masaż stóp jest niezwykle przyjemny, relaksujący i raczej nie powinien Ci zaszkodzić. Na masaż stóp uważaj, jednak kiedy doskwierają Ci skórne problemy na stopach, takie jak grzybica czy łuszczyca.

      Więcej artykułów na ten temat

      • Tabletki przeciwbólowe są skuteczne, ale ich częste przyjmowanie nie jest zalecane. Jak uśmierzyć ból bez leków? Poznaj alternatywne metody na zmniejszenie dolegliwości bólowych!
      • Haluks, zwany też paluchem koślawym, powoduje ogromny ból i prowadzi deformacji stóp. Najczęściej powstaje na skutek czynników genetycznych. Jak się przed tym ochronić? Sprawdź!
      • Prądy TENS w leczeniu bólu

        Prądy TENS w leczeniu bólu

        · 3 minuty czytania
        Co to jest elektrostymulacja TENS? W jakim celu zleca się stymulację zakończeń nerwowych? Czy metoda pomoże w zredukowaniu przewlekłego bólu? Szczegóły zdradzamy w naszym blogowym wpisie!
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora