Depresja poporodowa − nie wstydź się poprosić o pomoc!

Depresja poporodowa jest niezwykle trudnym tematem, zarówno dla matki, która tego doświadcza, jak i najbliższych, którzy wobec cudu narodzin, nie potrafią zrozumieć problemu. Poznaj, jakie są objawy depresji poporodowej i podziel się tym artykułem z najbliższymi. Poszerzenie świadomości o chorobie, pomoże w jej szybszym rozpoznaniu i rozpoczęciu leczenia. Zobacz, jak można walczyć z depresją poporodową, żeby bez przeszkód cieszyć się urokami macierzyństwa.
Spis treści:
Macierzyństwo ma wiele odcieni
Świeżo upieczone matki muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością, która znacząco odbiega od kreacji macierzyństwa promowanej w sieci, czy widoku uśmiechniętych kobiet bawiących się z dziećmi w parku. Na wszystko przyjdzie czas, ale zanim to nastąpi, pojawią się również trudniejsze chwile.
Pierwsze dni po powrocie ze szpitala to prawdziwy rollercoaster emocji − hormony hulają w najlepsze, piersi wymykają się spod kontroli od nadmiaru mleka, ciało dochodzi do siebie po ekstremalnych trudach porodu, a wisienką na torcie jest ogromne zmęczenie i niewyspanie. To, w jaki sposób przetrwasz ten okres w znacznej mierze zależy od najbliższych, których wsparcie w tym okresie jest nieocenione.
Co to jest depresja poporodowa?
Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że 80% kobiet doświadcza po porodzie zespołu trudnych emocjonalnie przeżyć, tzw. baby blues. Natomiast depresji poporodowa dotyczy od 7-19% kobiet. To zaburzenie psychiczne związane z połogiem, zwykle ujawnia się do 6 tygodni po porodzie (choć coraz więcej specjalistów wskazuje na możliwość wystąpienia objawów do roku po narodzinach dziecka).
W przypadku depresji poporodowej mamy w zasadzie do czynienia z dwoma pacjentami, gdyż emocje i stosunek matki do niemowlęcia wpływają negatywnie na jego rozwój. Maluszek doskonale wyczuwa niepokoje mamy (zauważono, że przekłada się to na przyspieszone tętno oraz wyższy poziom kortyzolu – hormonu stresu we krwi dziecka).
Sprawdź, czym jest baby blues.
Depresja poporodowa – jak długo trwa?
Wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby. Nieleczona, może ciągnąć się latami. Z czasem jej objawy mogą się zmniejszyć lub ustąpić, lecz w przypadku kolejnego załamania, czy traumatycznego przeżycia mogą wrócić ze zdwojoną siłą. Ważne jest szybkie rozpoznanie depresji, aby wprowadzić odpowiednią terapię, tak, aby nie zakłócić budowania więzi między matką a dzieckiem.
Depresja poporodowa – przyczyny
Przyczyny pojawienia się depresji poporodowej są bardzo złożone − zarówno o podłożu biologicznym, psychologicznym, jak i społecznym. Jako jeden z głównych czynników wskazuje się na zaburzenia hormonalne w czasie ciąży, jednak do tej pory nie udało się wyodrębnić jednego hormonu odpowiedzialnego za taki stan rzeczy.
O ile ciężko wskazać jednoznaczne przyczyny choroby, tak istnieją pewne społeczne, medyczne i psychologiczne uwarunkowania jej wystąpienia.
Sprawdź, jak być dobrą mamą.
Wystąpieniu depresji poporodowej sprzyja:
- wcześniejsze wystąpienie choroby psychicznej,
- traumatyczne przeżycie,
- odczuwanie lęku podczas ciąży,
- niska samoocena,
- komplikacje przy porodzie,
- niechciana ciąża,
- nadwrażliwość, trudny temperament dziecka i związane z tym problemy w opiece nad nim,
- samotne macierzyństwo lub problemy w związku,
- brak wsparcia społecznego,
- niski status społeczno-ekonomiczny,
- trudne relacje ze swoją mamą: braki wychowawcze, poczucie braku troski,
- zbyt duże napięcie związane z presją bycia doskonałą mamą, partnerką i pracownikiem.
Jak widać lista uwarunkowań jest długa i sugeruje, że choroba może spotkać każdego. Rozdźwięk między obrazem macierzyństwa przedstawianym w mediach, a rzeczywistością jest przygniatający.
Producenci reklam, Instamamy kreują wizję wypoczętej i umalowanej mamy, zawsze gotowej do zabawy i strzelającej kreatywnymi pomysłami o każdej porze dnia. Takiej, która zaraz po zrobieniu obiadu dla całej rodziny i przecierów dla niemowlęcia, wyjmuje owsiane ciasteczka z piekarnika i leci bawić się z dzieckiem własnoręcznie zrobionymi zabawkami. Na zdjęciach towarzyszy jej bezproblemowe i zawsze uśmiechnięte dziecko, obowiązkowo w markowych ubrankach − bez żadnej plamki i najlepiej z jakąś fikuśną opaską, czy kaszkietem na głowie. Taki świat nie istnieje, a autorzy takiego wizerunku robią wielką krzywdę wszystkim kobietom.
Świadomość, że pokazywany obraz jest nieprawdziwy, nie pomaga. Podświadomie i tak dążymy do spełnienia nierealnych oczekiwań. „Tylko postaram się jeszcze bardziej. Przecież mnie się uda, bo chcę być najlepszą mamą i żoną”.
W mojej ocenie kobiety tracą na tym podwójnie: nie dość, że takimi praktykami idealnie wpisują się w złośliwe powiedzenie „kobieta kobiecie kobietą”, to jeszcze utwierdzają społeczeństwo w przekonaniu, że macierzyński to leniwe wakacje dla mamy.
O to, jak jest sielankowo wystarczy zapytać mamy dzieci chorych, tych z kolką niemowlęcą, ząbkujących, nieśpiących, niejadków i tak dalej. Można tak wymieniać bez końca. Przy tak dużej presji społecznej nie trudno o załamanie, a te niezauważone w porę, może przerodzić się w depresję. Dlatego tak ważne jest upowszechnienie problemu i umiejętność rozpoznania objawów choroby.
Przeczytaj, jak budować więź emocjonalną z dzieckiem.
Depresja poporodowa – objawy
Do najczęstszych objawów depresji poporodowej należą:
- obniżenie nastroju, brak energii,
- ciągłe przygnębienie,
- znaczący spadek zainteresowania i odczuwania przyjemności z jakiejkolwiek formy aktywności,
- nadmierna senność lub wprost przeciwnie – bezsenność (sprawdź, jak uniknąć zaburzeń snu)
- brak lub nadmierny apetyt,
- trudności z zasypianiem po nocnym karmieniu niemowlęcia,
- nadmierne zamartwianie się opieką nad dzieckiem: zdrowiem, karmieniem, pielęgnacją
- deprecjonowanie swoich zasług, niedocenianie siebie jako matki („Jestem złą/niewystarczającą matką”),
- rozdrażnienie i rozkojarzenie (problem z podejmowaniem decyzji),
- myśli i próby samobójcze.
Zapewne każda mama wymagającego, czy trudnego dziecka z niepokojem czyta powyższą listę, z każdym kolejnym punktem rozpoznając u siebie objawy chorobowe(poza ostatnim punktem: myśli i próby samobójcze).
Bardzo prostym i pomocnym testem diagnostycznym jest Edynburska Skala Depresji Poporodowej. Kwestionariusz przeznaczony jest do samodzielnego wypełnienia i zawiera 10 pytań dotyczących samopoczucia świeżo upieczonej mamy. Wynik pomaga zorientować się w ewentualnym problemie depresji poporodowej. Pamiętaj! Depresję poporodową się leczy. Należy jednak mówić o swoich kłopotach i nie unikać pomocy
– o diagnostyce depresji poporodowej mówi dr n. med. Magdalena Stoczyńska.
Podejrzewam, że w pierwszym roku po porodzie większość mam mogła zauważyć u siebie podobne objawy, może z różnym natężeniem. I na tym polega trudność w rozpoznaniu choroby − najbliższym trudno ocenić, gdzie jest granica chwilowego spadku sił przy tylu obowiązkach przy dziecku, a gdzie zaczyna się depresja?
Depresja po porodzie – konsekwencje dla dziecka, rodziny i otoczenia
Depresja poporodowa wiąże się nie tylko z ogromnym cierpieniem młodej mamy, ale też rzutuje na życie całej rodziny. Objawy choroby powodują to, że kobieta nie potrafi cieszysz się macierzyństwem. Często nie jest w stanie również wypełniać podstawowych obowiązków wynikających z opieki nad noworodkiem.
Badania wskazują na to, że mamy z depresją mają trudność z nawiązaniem więzi z dzieckiem. Nie poświęcają mu odpowiedniej uwagi, co będzie wpływało na jego prawidłowy rozwój. Może to mieć również konsekwencje w przyszłości dziecka: problemy z nauką, koncentracją czy też zaburzenia emocjonalne. Z drugiej strony, nierzadko zdarza się, że pomimo doświadczania ogromnych trudności, matki (ze względu na ciążące wyrzuty sumienia), przedkładają potrzeby dziecka nad swoje. To z kolei jedynie pogłębia objawy depresji poporodowej.
Sprawdź, co czuje mama po porodzie.
Depresja poporodowa wpływa również na relacje z partnerem. Konflikty w związku są niestety powszechnym zjawiskiem w okresie około roku po narodzinach dziecka. Z jednej strony są one jedną z przyczyn występowania lub pogłębiania się depresji poborowej, z drugiej strony są też jej konsekwencją. Depresja, oprócz innych czynników, wpływa również na obniżenie satysfakcji seksualnej u kobiet.
Depresja poporodowa wiąże się również z tym, że kobiety wycofują się z relacji z otoczeniem. Po pierwsze, są przeciążone obowiązkami, a do tego obawiają się oceny ich wartości jako matki. To z kolei, powoduje, że kobieta jeszcze bardziej zamyka się w sobie.
Profilaktyka depresji poporodowej – czy można jej uniknąć?
Zgodnie z obecnie obowiązującym Programem Polityki Zdrowotnej w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej, wskazuje się że kobieta już na etapie wczesnej ciąży powinna zostać objęta opieką lekarską, także pod kątem możliwości wystąpienia u niej depresji poporodowej. Program zakłada, że lekarz rodzinny, ginekolog i położna powinni zwrócić uwagę na czynniki predysponujące do wystąpienia choroby, stosując Edynburską Skalę Depresji Poporodowej. Taki test można również samodzielnie wypełnić na tej stronie internetowej. Pracownik medyczny powinien przekazać Ci również informacje na temat możliwości uzyskania specjalistycznej pomocy w walce z depresją poporodową.
Naprawdę, niezwykle ważne jest, żeby kobietom w ciąży dostarczyć informacji na temat możliwości wystąpienia depresji, poporodowej. Zarówno lekarze jak i położne (także na szkole rodzenia) powinny poinformować przyszłe mamy na temat objawów depresji poporodowej, możliwości radzenia sobie z nią oraz uzyskania pomocy
Depresja poporodowa − leczenie
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w przypadku łagodnej i umiarkowanej formy depresji zaleca się psychoterapię jako formę leczenie depresji poporodowej. W cięższych przypadkach konieczne mogą się okazać farmakoterapia. Ważną rolę pełnią również grupy wsparcia. Dobrze, jeżeli mama może się podzielić sowimi przeżyciami i emocjami z kobietami, które również przez to przechodzą.
Gdy mama schodzi na dalszy plan…
Kiedy kobieta jest w ciąży, wszyscy na nią dmuchają i chuchają. Każdy próbuje sprostać jej potrzebom. Ciężarnej można więcej. Mają one prawo do wyspania się, odpoczynku, pierwszeństwa w kolejce. Zaspakajanie ciążowych zachcianek to dla wszystkich normalność. Taka dbałość o kobiety ciężarne (zarówno od strony najbliższych jak i całego społeczeństwa) jest jak najbardziej zrozumiała. Przecież nosi ona w sobie malutkie życie, o które należy dbać.
Zauważ jednak, że po narodzinach dziecka, młoda mama często staje się „niewidoczna”. Wszyscy skupiają się na nowonarodzonym dziecku. Przynoszą mu prezenty, biorą na ręce. Mało kto wtedy pamięta o mamie. Zapyta o jej samopoczucie. A to właśnie wtedy mama potrzebuje ogromu wsparcia! Jeszcze bardziej niż w ciąży!
Zmęczenie i chwile słabości są normalnym etapem macierzyństwa, szczególnie, gdy jesteś na początku tej drogi, kiedy niemowlę jest od Ciebie całkowicie zależne i wymaga całodobowej opieki. Dlatego warto dzielić się swoimi odczuciami i trudnościami. Odważyć się poprosić o pomoc i ją przyjąć. Jeśli czujesz się przemęczona lub wypalona, bohaterstwem będzie jeśli będziesz umiała podzielić się opieką nad maleństwem z mężem, czy rodziną, a nie przetrzymanie kolejnej nocy, ryzykując tym samym zdrowie swoje i dziecka.
Pamiętaj: szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko!
Źródła:
- Karolina Kossakowska, Profilaktyka depresji poporodowej – rola personelu medycznego w rozpoznawaniu czynników ryzyka i symptomów choroby, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2013
- Karolina Kossakowska, Depresja poporodowa matki i jej konsekwencje dla dziecka i rodziny,
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego dotyczące leczenia zaburzeń afektywnych u kobiet w wieku rozrodczym. Część I: Leczenie depresji, Psychiatr. Pol. 2019
- PROGRAM POLITYKI ZDROWOTNEJ PN., Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej
Najnowsze artykuły
Kiedy wraca miesiączka po porodzie?
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Czy u każdej kobiety po porodzie okres pojawia w tym samym czasie? Od czego zależy termin powrotu miesiączki po porodzie? Wszystko o okresie po porodzie.Ćwiczenia po porodzie – jak ćwiczyć i kiedy zacząć?
Kiedy wrócić do aktywności fizycznej po porodzie? Czy wszystkie ćwiczenia po porodzie są bezpieczne? Poznaj zalecane ćwiczenia po porodzie naturalnym i najczęstsze błędy podczas połogu.Zapalenie piersi – przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie piersi dotyczy w głównej mierze kobiet karmiących. Może jednak rozwinąć się również poza laktacją, a także u mężczyzn. Poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia tego stanu!Alkohol a karmienie piersią: czy mama karmiąca może pozwolić sobie na lampkę wina?
Czy karmiąca mama może pozwolić sobie na lampkę wina? Kiedy można pić alkohol, a kiedy należy go unikać? Sprawdź nasze zdanie na ten temat!Dieta po porodzie − na co może sobie pozwolić mama w połogu i karmiąca piersią?
Zastanawiasz się, jaka powinna być dieta mamy karmiącej piersią? Nie wiesz, które zalecenia są prawdziwe, a co jest mitem? Sprawdź nasze porady na ten temat!Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie z nim poradzić?
Cierpisz na nietrzymanie moczu? Jeśli tak, nie załamuj się! Problem dotyczy milionów kobiet, a najprostszym sposobem na zminimalizowanie niedogodności są ćwiczenia mięśni Kegla. Poznaj szczegóły!Depresja poporodowa − nie wstydź się poprosić o pomoc!
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja poporodowa dotyka od 7% do 19% kobiet. Jak się przed nią uchronić? Gdzie szukać wsparcia? Jak się leczyć? Przeczytaj nasze blogowe porady!-
Przeczytaj też
Połóg po cesarce – inny niż po porodzie naturalnym. Co powinnaś wiedzieć?
Jesteś po zabiegu cesarskiego cięcia? Jeśli tak, dowiedz się, co zrobić, aby przyspieszyć regenerację organizmu. Sprawdź, czy wolno Ci przystawiać maleństwo do piersi!Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią
Czy wiesz, że w mleku kobiety znajduje się trzy razy więcej nikotyny niż w osoczu jej krwi? Co zrobić, by nie narażać maleństwa? Poznaj sposoby na rzucenie szkodliwego nałogu!Ćwiczenia na brzuch po porodzie – kiedy i jak zacząć?
Chcesz wrócić do figury sprzed ciąży? Zastanawiasz się, kiedy możesz zacząć ćwiczyć? Sprawdź porady doświadczonej mamy. Dowiedz się, co zrobić, aby cieszyć się płaskim brzuchem!Temat tabu – piersi po ciąży. Czy naprawdę będzie tak źle?
Chcesz, by Twój biust po porodzie odzyskał dawny wygląd? Jeśli tak, dowiedz się, jak ujędrnić skórę. Poznaj sposoby na pielęgnację piersi. Dowiedz się więcej!Co czuje mama, gdy po raz pierwszy widzi dziecko po porodzie?
Poród to ogromne przeżycie? Co czuje kobieta, patrząc na swoje dziecko? Jakie emocje towarzyszą jej w pierwszych dniach połogu? Na te pytania odpowiada świeżo upieczona mama.Trudne emocje po porodzie, czyli baby blues
Jak radzić sobie z trudnymi emocjami po porodzie? Dowiedz się, jak przezwyciężyć „baby blues” i odzyskać równowagę psychiczną. Przeczytaj porady świeżo upieczonej mamy!Nie daj się zwariować! Kiedy możesz zacząć odchudzanie po ciąży?
Twoja waga po ciąży przysparza Ci wielu zmartwień? Chcesz szybko odzyskać smukłą sylwetkę? Dowiedz się, kiedy możesz zacząć ćwiczyć po porodzie. Sprawdź nasze wskazówki!Pielęgnacja blizny po cesarce − co zrobić, żeby szybko zniknęła?
Jak leczyć blizny po cesarce? Co zrobić, by przyspieszyć gojenie się ran? Na czym polega mobilizacja blizny? Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł!Jak być mamą i pozostać sobą? Bo bycie mamą to sztuka!
Wychowanie dzieci wiąże się z wieloma trudnościami. Jak znaleźć chwilę dla siebie? O czym pamiętać, aby zachować równowagę psychiczną? Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku!Pierwsze dni z dzieckiem w domu, czyli jak zostaje się rodzicem
Pojawienie się dziecka w domu wiąże się z wieloma emocjami. Z jednej strony para cieszy się z nowego członka rodziny, z drugiej jest pełna obaw. Jak odnaleźć się w tej rzeczywistości? Sprawdź!Wypadanie włosów po ciąży – prawda czy mit?
Czy wypadanie włosów po ciąży to normalne zjawisko? Jak się przed nim uchronić? Z czego wynika? Czy można zatrzymać ten proces, przyjmując suplementy lub dbając o odpowiednią dietę? Sprawdź!Nawał pokarmu: co robić, gdy piersi chcą eksplodować?
Jesteś młodą mamą i nie wiesz, jak poradzić sobie z nawałem pokarmu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Sprawdź porady, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!Powrót do pracy po macierzyńskim – bolesna rozłąka czy urlop od malucha?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to nie lada wyzwanie. Ciężko zostawić pociechę na kilka godzin w żłobku, u babci czy pod okiem niani. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Sprawdź!Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie? Co warto wiedzieć o szwach?
Ciało kobiety po porodzie bardzo się zmienia. Proces gojenia krocza trwa nawet kilka tygodni. Trzeba poczeka na rozpuszczenie szwów i dbać o odpowiednią pielęgnację. O czym jeszcze pamiętać? Sprawdź!Jak wygląda połóg po porodzie naturalnym?
Połóg wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jak długo organizm kobiety się regeneruje? Co powinno skłonić do konsultacji u ginekologa? Sprawdź!Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby karmiącej mamy!
Nawodnienie organizmu, przyjmowanie odpowiednich preparatów, picie herbatek ziołowych, częste przystawianie dziecka do piersi – to tylko niektóre sposoby na pobudzenie laktacji. Dowiedz się więcej!Jak dobrze dobrać majtki poporodowe?
Jak właściwe dobrać majtki poporodowe? Na co zwracać uwagę, wybierając odpowiednie produkty? Lepiej sięgnąć po artykuły wielorazowe lub jednorazowe? Sprawdź!Bolące sutki przy karmieniu. Czyli jak złagodzić podrażnienia?
Karmienie piersią wiąże się z wieloma niedogodnościami. Należy do nich np. ból brodawek. Jak temu zapobiec? Jakie preparaty można stosować, aby nie zaszkodzić dziecku?Tatuaż na rozstępach – walka z pamiątką po ciąży?
Rozstępy po ciąży to częsty problem i wiele mam chce się ich pozbyć. W ostatnich latach na popularności zyskują tatuaże maskujące nieestetyczne zmiany. Czy to dobre rozwiązanie? Sprawdź!Skala Apgar: co wskazuje i jak ją odczytać?
Skala Apgar to bardzo ważny parametr określający stan zdrowia noworodków. Testy zostały opracowane w 1953 r. Na czym polegają i o czym świadczą? Dowiedz się więcej!Wywiad z ekspertem: cukrzyca ciążowa po porodzie. Jak kontrolować chorobę? Odpowiada dr Paweł Dańko
Dr Paweł Dańko, specjalista chorób wewnętrznych, tłumaczy, czym jest cukrzyca ciążowa. Odpowiada również na pytania dotyczące kontrolowania objawów i zaleceń dotyczących ciężarnych.Waga dziecka po urodzeniu − jak dziecko przybiera na wadze?
W pierwszych miesiącach życia dziecko intensywnie przybiera na wadze. Ile powinno ważyć niemowlę? Z czego może wynikać niska masa dziecka? Co powinno niepokoić? Sprawdź!Brak apetytu po porodzie − czy to objaw depresji poporodowej?
Po porodzie nie odczuwasz głodu? Czy to może być objaw depresji? Z czego może wynikać ten objaw? Kiedy trzeba szukać pomocy u specjalisty? Dowiedz się więcej!Karmienie piersią − problemy w 1. tygodniu po porodzie. Jak im zapobiec?
Karmienie piersią w pierwszych dniach po porodzie sprawia ogromną trudność. Nawał pokarmu, nieprawidłowe przystawianie dziecka – to tylko część problemów, z którymi mierzą się świeżo upieczone mamy.Odciąganie pokarmu laktatorem. Jak robić to poprawnie?
Odciąganie pokarmu pozwala na pozbycie się nadmiaru mleka. Ułatwia też karmienie maleństwa, kiedy kobieta musi wyjść z domu na kilka godzin. Jak prawidłowo korzystać z laktatora? Sprawdź!Formalności po porodzie. Czyli co załatwić po urodzeniu dziecka?
Po urodzeniu dziecka należy dopełnić formalności związanych m.in. z aktem urodzenia i nadaniem numeru PESEL. Sprawdź, gdzie się udać i co ze sobą zabrać!-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Depresja poporodowa − nie wstydź się poprosić o pomoc!
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja poporodowa dotyka od 7% do 19% kobiet. Jak się przed nią uchronić? Gdzie szukać wsparcia? Jak się leczyć? Przeczytaj nasze blogowe porady!Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie z nim poradzić?
Cierpisz na nietrzymanie moczu? Jeśli tak, nie załamuj się! Problem dotyczy milionów kobiet, a najprostszym sposobem na zminimalizowanie niedogodności są ćwiczenia mięśni Kegla. Poznaj szczegóły!Dieta po porodzie − na co może sobie pozwolić mama w połogu i karmiąca piersią?
Zastanawiasz się, jaka powinna być dieta mamy karmiącej piersią? Nie wiesz, które zalecenia są prawdziwe, a co jest mitem? Sprawdź nasze porady na ten temat!Alkohol a karmienie piersią: czy mama karmiąca może pozwolić sobie na lampkę wina?
Czy karmiąca mama może pozwolić sobie na lampkę wina? Kiedy można pić alkohol, a kiedy należy go unikać? Sprawdź nasze zdanie na ten temat!Zapalenie piersi – przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie piersi dotyczy w głównej mierze kobiet karmiących. Może jednak rozwinąć się również poza laktacją, a także u mężczyzn. Poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia tego stanu!Ćwiczenia po porodzie – jak ćwiczyć i kiedy zacząć?
Kiedy wrócić do aktywności fizycznej po porodzie? Czy wszystkie ćwiczenia po porodzie są bezpieczne? Poznaj zalecane ćwiczenia po porodzie naturalnym i najczęstsze błędy podczas połogu.Kiedy wraca miesiączka po porodzie?
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Czy u każdej kobiety po porodzie okres pojawia w tym samym czasie? Od czego zależy termin powrotu miesiączki po porodzie? Wszystko o okresie po porodzie.
Więcej artykułów na ten temat
Co czuje mama, gdy po raz pierwszy widzi dziecko po porodzie?
· 4 minuty czytaniaPoród to ogromne przeżycie? Co czuje kobieta, patrząc na swoje dziecko? Jakie emocje towarzyszą jej w pierwszych dniach połogu? Na te pytania odpowiada świeżo upieczona mama.Trudne emocje po porodzie, czyli baby blues
· 6 minut czytaniaJak radzić sobie z trudnymi emocjami po porodzie? Dowiedz się, jak przezwyciężyć „baby blues” i odzyskać równowagę psychiczną. Przeczytaj porady świeżo upieczonej mamy!Pierwsze dni z dzieckiem w domu, czyli jak zostaje się rodzicem
· 5 minut czytaniaPojawienie się dziecka w domu wiąże się z wieloma emocjami. Z jednej strony para cieszy się z nowego członka rodziny, z drugiej jest pełna obaw. Jak odnaleźć się w tej rzeczywistości? Sprawdź!