Czy częste krwawienie z nosa może oznaczać ciężką chorobę?

27. 4. 2018 · 4 minuty czytania

Krwawienie z nosa bywa bagatelizowane. Tymczasem może świadczyć o rozwoju poważnej choroby. Na co wskazuje ta dolegliwość i czy warto skonsultować się z lekarzem. Sprawdź nasze wskazówki!

Irmina Turek
Irmina Turek
Czy częste krwawienie z nosa może oznaczać ciężką chorobę?

Co sygnalizuje częste krwawienie z nosa i przy jakich chorobach może się pojawić? Nie każdy krwotok z nosa oznacza poważną chorobę. Może jednak wskazywać na to, że cierpisz na chorobę przewlekłą. Dlatego też, jeżeli męczą Cię codzienne krwotoki z nosa, lepiej sprawdź, co mogą oznaczać i kiedy udać się do lekarza po pomoc.

Z czego wynikają częste krwotoki z nosa?

W Twojej jamie nosowej znajduje się bardzo wiele naczyń krwionośnych. Jest to związane m.in. z funkcjami, jakie pełni, czyli oczyszczaniem i ogrzewaniem powietrza.

Przyczyny częstych krwotoków z nosa

 

Sieć naczyń w jamie nosowej tworzy dwa sploty. Jeden zlokalizowany jest w przednio-bocznej części jamy, a drugi − w jej tylnej części. Wyciek krwi z nosa może pojawić się wyniku krwawienia zarówno z przedniej, jak i tylnej części jamy nosowej. Najczęściej jednak mamy do czynienia z tym z przedniej części jamy.

Sprawdź objawy choroby niedokrwiennej.

 

Co jest przyczyną krwawienia z nosa?

Przyczyny krwotoków mogą być przeróżne.

Miejscowe przyczyny krwotoków z nosa to:

  • urazy (zarówno mechaniczne, jak i spowodowane np. wdychaniem środków drażniących)
  • wysuszenie błony śluzowej (np. przez dłuższy kontakt z bardzo suchym powietrzem)
  • stan zapalny (np. zapalenie błony śluzowej w nosie, zapalenie zatok przynosowych)
  • zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa (najczęściej powstający na skutek nadużywania kropli i sprayów obkurczających naczynia w błonie śluzowej – powszechnie stosowanych przy katarze)
  • infekcje górnych dróg oddechowych
  • polipy nosa
  • nowotwory (jam nosa, zatok czy gardła)
Przyczyny częstego krwawienia z nosa

Ogólne przyczyny krwawienia z nosa:

  • choroby układu krążenia (występowanie nadciśnienia czy miażdżycy)
  • zaburzenia krzepnięcia krwi (zarówno te wrodzone jak i nabyte)
  • niewydolność wątroby
  • zaburzenia hormonalne
  • mocznica (przewlekła choroba nerek)

Sprawdź też leki na nadciśnienie.

Ponadto, kiedy krew spływa Ci do gardła i dostaje się do przewodu pokarmowego, możesz odczuwać nudności, a nawet zacząć wymiotować.

Sprawdź też leki na nudności i wymioty.

Krwotok z nosa a brak witamin?

Czy krwotoki z nosa, będą wiązać się z brakiem witamin? Pośrednio tak. Jeśli w wyniku niedoborów witaminy K pojawiają się zaburzenia krzepnięcia, mogą one przekładać się na krwawienia z nosa.

Podobnie w przypadku niedoboru witaminy C, który może osłabiać naczynia włosowate, co w efekcie może skutkować krwotokami z nosa.

Co robić w przypadku krwotoku z nosa?

Kiedy krwawisz z nosa, usiądź z głową wysuniętą do przodu, żeby zmniejszyć napływ krwi do nosa. Można również zaciskać skrzydełka nosa (z obu stron przez ok. 10 minut).

Co robić w przypadku krwotoku z nosa

 

Warto też umieścić na czole u nasady nosa zimny kompres.

Jeśli pomimo to, nie udaje Ci się zatamować krwawienia i trwa ono dłużej niż 20 minut, warto udać się do lekarza, żeby zatamował on krwawienie przez przyżeganie czy założenie tamponady.

Jeśli krwotoki, nawet o małym stopniu nasilenia występują często, warto udać się do laryngologa, żeby ocenił endoskopowo jamę nosową. Po zebraniu pełnego wywiadu lekarz może zalecić Ci wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, żeby ustalić przyczynę problemu.

Całkowite wyleczenie w przypadku krwawienia z nosa uzależnione jest od jego przyczyny. Jeżeli krwawisz z nosa, bo doznałeś urazu, albo masz w nosie ciało obce, to usunięcie tych przyczyn jest równoznaczne z wyleczeniem.

Jeżeli chcesz dowiedzieć, się czy możesz mieć złamany nos po urazie, polecam Ci artykuł: Czy to złamany nos? [OBJAWY].

W większości przypadków na zmniejszenie lub wyeliminowanie nawracających krwawień pomaga odpowiednie postępowanie zapobiegawcze. Jakie?

Jak zapobiegać krwotokom z nosa?

Parę sposobów zapobiegania ponownym epizodom krwawienia z nosa może pomóc w życiu codziennym.

Jeśli np. stosowałaś preparaty wysuszające śluzówkę (takie jak np. krople na katar) i po kuracji pojawiły się częste krwawienia z nosa, warto zastosować preparaty nawilżające śluzówkę.

Jak zapobiegać krwotokom z nosa

 

Preparaty obkurczające naczynia w śluzówce nosa stosowane zbyt długo (powyżej 7 dni) powodują niszczenie układu mikrorzęsek, przez co upośledzają proces oczyszczania powietrza, które przepływa przez nos. Dodatkowo, środki te narażają wrażliwą śluzówkę nosa na dalsze uszkodzenia.

Sprawdź też kompresy ciepło zimne.

Środki nawilżające zmniejszą jej przesuszenie i częstotliwość występowania mikrourazów wynikających z suchości śluzówki. Pamiętaj więc, że jeżeli często borykasz się z krwawieniami z nosa, to częste nawilżanie śluzówki może im zapobiec.

W okresach grzewczych (czyli jesienią i zimą) warto używać nawilżaczy powietrza, a także często wietrzyć mieszkanie. Unikanie mikrourazów (np. dłubania w nosie) też zmniejszy częstotliwość występowania krwawień.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora