Leczenie łuszczycy krostkowej – porada dermatologa

Łuszczyca krostkowa to dosyć rzadka odmiana łuszczycy, która objawia się pojawieniem się na powierzchni skóry rumienia, stanów zapalnych oraz krostek. Czym różni się od zwykłej łuszczycy, skąd się bierze i jak pielęgnować zmienioną chorobowo skórę?
Co to jest łuszczyca?
Łuszczyca jest dość powszechną chorobą, ponieważ dotyka około 2% zamieszkujących Europę ludzi. U większości rozpoczyna się w młodości. Już wtedy wiele osób wstydzi się trudnego do ukrycia przed otoczeniem wykwitu w postaci srebrzysto-białej łuski, a już istniejące zmiany znacznie obniżają ich samoocenę. Cierpi na tym nie tylko ich aktywność zawodowa, ale również życie osobiste.
Problem może pozornie wydawać się błahy, jednak badania wykazały, że jakość życia chorych na łuszczycę jest obniżona w stopniu porównywalnym do osób cierpiących na inne przewlekłe schorzenia, takie jak: cukrzyca, choroby serca, a nawet choroby nowotworowe!
Czym się różni łuszczyca krostkowa od zwykłej?
Łuszczyca krostkowa jest jedną z rzadszych odmian łuszczycy. Na skórze pojawiają się rumień, stany zapalne i wysyp licznych, drobnych krost. Krostki niekiedy zlewają się i tworzą „jeziorka” ropy. Jeśli zmiany skórne są rozległe, mogą towarzyszyć im gorączka, złe samopoczucie, ogólne osłabienie, swędzenie skóry.
Skąd się bierze łuszczyca krostkowa?
Łuszczyca krostkowa najczęściej pojawia się po zmniejszeniu dawki lub odstawieniu stosowanych doustnie sterydów. Czasami może pojawić się też jako reakcja po przyjęciu niektórych leków, np.:
- antymalarycznych,
- doustnych środków antykoncepcyjnych,
- leków biologicznych (np. insuliny czy hormonu wzrostu),
- preparatów z grup beta-blokerów, które stosuje się w przypadku choroby wieńcowej, niewydolności i zaburzeń serca czy nadciśnienia.
Łuszczyca krostkowa – leczenie farmakologiczne
O przebiegu leczenia powinien zadecydować dermatolog, który dobierze sposób terapii specjalnie dla Ciebie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo nasilona jest Twoja choroba, gdzie zlokalizowane są zmiany skórne i jak dużą zajmują powierzchnię.
Istnieją dwa sposoby leczenia łuszczycy krostkowej:
- miejscowe (maści i kremy)
- oraz ogólne (doustne).
Sprawdź leki i preparaty na łuszczycę.
Niekiedy lekarz decyduje się na jedną z tych metod, ale w niektórych przypadkach łączy obie.
Leczenie miejscowe zazwyczaj wspomaga terapię ogólną lub stosowane jest wtedy, gdy zmiany skórne są niewielkie. Celem terapii miejscowej jest usunięcie łusek oraz zmniejszenie stanu zapalnego. Ten sposób leczenia ma jednak wady i zalety!
Zaletą leczenia miejscowego jest niewątpliwie mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, wadami zaś - mniejsza skuteczność w porównaniu z lekami ogólnymi, czas, jaki należy poświęcić na aplikację leków oraz miejscowe objawy niepożądane, np. podrażnienie skóry.
Łuszczyca krostkowa – leczenie domowe
Jeśli cierpisz na łuszczycę, niestety bez wizyty u lekarza się nie obędzie. Istnieje jednak wiele sposobów, by pomóc sobie w domu. Dzięki nim zadbasz o dotkniętą zmianami skórę, a także zredukujesz towarzyszące chorobie objawy, np. świąd.
Po pierwsze pomyśl o odpowiedniej pielęgnacji i dobierz właściwe kosmetyki, a po drugie zwracaj uwagę na to, co jesz!
Jak pielęgnować skórę z łuszczycą?
Jeśli masz łuszczycę, ważne abyś pamiętała o właściwej pielęgnacji skóry. Sięgaj po kosmetyki zawierające kwas salicylowy lub mocznik, które pomogą lekom stosowanym miejscowo (kremom lub maściom) w dotarciu w głąb naskórka. W dalszym etapie leczenia nie zapominaj również o prawidłowym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry za pomocą emolientów, które zapobiegną nadmiernemu przesuszeniu naskórka i zmniejszą świąd.
Łuszczyca a dieta – co jeść, a co wyeliminować?
Co prawda nie wyleczysz łuszczycy dietą, ale możesz zapobiec nasilaniu się objawów i przedłużyć upragniony, bezobjawowy okres remisji. Na pewno dobrze wpłynie to na jakość Twojego życia.
Wyklucz z diety:
- produkty zawierające dużo wiązań siarkowych - czerwone mięso i niektóre warzywa, jak fasola i groch,
- owoce i warzywa, zwiększające produkcję histaminy, która nasila świąd – np. pomidory, jagody, truskawki, pomarańcze, ananasy,
- pokarmy odwadniające – kawa, alkohol, ostre potrawy,
- cukier.
Wzbogać swoją dietę o:
- zielone warzywa bogate w kwas foliowy – szpinak, brokuły, sałata,
- warzywa poprawiające stan skóry – marchew, dynia, seler,
- białe mięso: kurczak, indyk, ryby.
Przejdź na dietę zalecaną w… profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego
Udowodniono, że u chorych na łuszczycę ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych, otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia jest znacznie większe w porównaniu ze zdrowymi ludźmi.
Dlatego jeśli cierpisz na łuszczycę, przejdź zapobiegawczo na dietę zalecaną w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego.
Oto główne założenia tej diety:
- wyeliminuj pieprz, kawę, herbatę, glutaminian sodu i grillowane potrawy,
- rzuć palenie papierosów,
- ogranicz alkohol,
- jeśli masz nadwagę – przejdź na dietę niskokaloryczną.
Sprawdź produkty pomagające rzucić palenie.
Najnowsze artykuły
Odmrożenia – stopnie, objawy i pierwsza pomoc
Odmrożenia to zmiany miejscowe wywołane działaniem niskiej temperatury powietrza. Pierwsza pomoc powinna polegać na jak najszybszym przywróceniu krążenia w danej części ciała.Jak wygląda liszaj? Objawy w 50% przypadków pojawiają się w buzi!
Liszaj płaski to częste schorzenie dermatologiczne. Zazwyczaj wykwitom skórnym towarzyszy nasilony świąd. Dowiedź się, jakie są przyczyny rozwoju liszaja płaskiego i na czym polega jego leczenie!Co zrobić, żeby plastry się nie odklejały? Jak bezboleśnie odkleić plaster od rany? Instrukcja przyklejania i odklejania plastrów
Musisz opatrzyć skaleczenie sobie albo dziecku? W tym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo przykleić plaster (również na trudniejsze rany) oraz jak odkleić plaster bez bólu.Onycholiza – przyczyny, objawy, leczenie
Paznokieć odkleja się od palca? To może być onycholiza! Sprawdź, jakie są jej przyczyny i objawy oraz poznaj domowe sposoby leczenia!
Przeczytaj też
Dermografizm: jak leczyć „dotkliwą” chorobę skóry?
Dermografizm to rodzaj pokrzywki fizykalnej. Objawia się zmianami na skórze pod wpływem mechanicznego drażnienia. Jak leczyć to schorzenie? Na czym polega profilaktyka? Sprawdź!Suche plamy na twarzy: kiedy to błąd pielęgnacji, a kiedy objaw choroby?
Suche plamy na twarzy mają różne pochodzenie. Często wskazują na przesuszoną lub odwodnioną skórę. Bywa, że za nieestetycznymi zmianami stoją poważne choroby. Dowiedz się więcej!Rogowacenie okołomieszkowe: jak się pozbyć gęsiej skórki z ud i pośladków?
Rogowacenie okołomieszkowe objawia się w postaci drobnych grudek zlokalizowanych na skórze. Z wyglądu przypomina tzw. gęsią skórkę. Jak leczyć nieestetyczne zmiany? Sprawdź!Choroba posurowicza. Gdy antidotum staje się trucizną
Zmiany na skórze, obrzęki i bóle stawów, zaburzenia neurologiczne – to tylko niektóre objawy choroby posurowiczej. Czym jest to schorzenie i jak przebiega jego leczenie? Sprawdź!
Więcej artykułów na ten temat
Łuszczyca stawowa – jak ją rozpoznać i jak z nią żyć?
· 4 minuty czytaniaŁuszczyca stawowa to przewlekła choroba charakteryzująca się m.in. bólem, obrzękiem i zaczerwieniem stawów. Kto jest najbardziej narażony na schorzenie? Dowiedz się więcej!Zmiany na paznokciach. Czym różni się grzybica od łuszczycy paznokci?
· 5 minut czytaniaGrzybica i łuszczyca paznokci to bardzo dokuczliwe objawy. Jak odróżnić te schorzenia? Na czym polega ich leczenie? Czy zmiany na płytce paznokciowej zawsze świadczą o chorobie? Sprawdź!