Łojotokowe zapalenie skóry głowy – najważniejsze informacje

17. 7. 2017 · Piotr Sobolewski · 4 minuty czytania
  • choroby
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – najważniejsze informacje

Jeśli zauważysz rumieniowe zmiany na skórze z towarzyszącym łuszczeniem i świądem - musisz zastanowić się, czy nie jest to początek łojotokowego zapalenia skóry. Dowiedz się czym jest łojotokowe zapalenie skóry, skąd się bierze, jakie są jego objawy i jak je leczyć.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Zapalenie łojotokowe skóry to częste schorzenie dermatologiczne obserwowane niemal w każdej grupie wiekowej - od niemowląt, przez nastolatków aż po osoby dorosłe. Choruje na nie około 1-3% ogólnej populacji.

Zachorowalność jest szczególnie wysoka u osób z osłabioną odpornością (zakażeni wirusem HIV, osoby po przeszczepach narządowych, pacjenci w trakcie leczenia immunosupresyjnego) - to aż 34-83%!

Łojotokowe zapalenie skóry - objawy

Do charakterystycznych objawów łojotokowego zapalenia skóry należą:

  • rumień,
  • łuszczenie się skóry,
  • nasilony świąd w zakresie zmian skórnych.

Zapalenie łojotokowe skóry najczęściej obejmuje okolice o dużym zagęszczeniu gruczołów łojowych, czyli owłosioną skórę głowy, twarz, klatkę piersiową, plecy, doły pachowe i okolice pachwin.

Obraz zmian skórnych zależy od ich lokalizacji i wieku pacjenta.

U niemowląt objawia się najczęściej jako grube, białe lub żółte, tłuste łuski na skórze owłosionej głowy, potocznie określane mianem ciemieniuchy.

W większości przypadków jest to postać łagodna, ustępująca samoistnie bez specyficznego leczenia, wystarczające jest odpowiednie postępowanie pielęgnacyjne.

U młodzieży i dorosłych objawami łojotokowego zapalenia skóry są zmiany rumieniowe pokryte tłustą, żółtą łuską zlokalizowane w wyżej wymienionych lokalizacjach. Na twarzy zmiany pojawiają się najczęściej w okolicach łuków brwiowych, fałdów nosowo - wargowych, u mężczyzn dodatkowo w miejscach zarostu.

Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny

Objawy zapalenia łojotokowego skóry są wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania komórek skóry. Winne są temu drożdżaki z rodzaju Malassezia - wraz z innymi drobnoustrojami, wchodzą one w skład fizjologicznej skóry.

U zdrowych osóbobecność tych drożdżaków w skórze nie wywołuje żadnych niepokojących objawów.

U chorych na łojotokowe zapalenie skóry jest zupełnie inaczej - Malassezia wnika do warstwy rogowej naskórka i uwalnia tam enzym - lipazę, który powoduje powstanie wolnych kwasów tłuszczowych i przyczynia się do rozwoju miejscowego stanu zapalnego.

Proces zapalny w skórze skutkuje tak zwaną nadmierną proliferacją naskórka – jest to widoczne w postaci łusek. Przez to naturalna bariera ochronna skóry zostaje naruszona. Drożdżaki mogą więc łatwiej ją penetrować. Dodatkowo – produkowane ciągle kwasy tłuszczowe stanowią dla nich doskonałą pożywkę. Co więcej, dochodzi do nadmiernej utraty wody przez uszkodzony naskórek, co dodatkowo nasila świąd.

Najczęstsze pytania pacjentów chorujących na łojotokowe zapalenie skóry

Czy łojotokowe zapalenie skóry można wyleczyć na zawsze?

Niestety, nie jest to możliwe. Choroba ma najczęściej charakter przewlekły – przebiega z okresami nawrotów i remisji. Najczęstsze są formy łagodne i jeśli wprowadzisz prawidłową pielęgnację i odpowiednie kroki profilaktyczne, łojotokowe zapalenie skóry nie będzie dla Ciebie aż tak uciążliwe. W przypadkach bardziej zaawansowanych wskazana jest współpraca z lekarzem dermatologiem.

Czy łojotokowe zapalenie skóry jest zaraźliwe?

Oczywiście, że nie. Za powstanie objawów infekcji odpowiada co prawda konkretny drobnoustrój - drożdżak z rodzaju Malassezia, ale nie jest on drobnoustrojem inwazyjnym. Występuje fizjologicznie na skórze praktycznie każdego człowieka. Skóra niektórych osób pracuje po prostu w nieprawidłowy immunologicznie sposób, przez co reaguje stanem zapalnym na jego obecność i skutkuje rozwojem objawów choroby. Fakt częstszego występowania łojotokowego zapalenia skóry u członków rodziny nie wynika z zakaźności, a jedynie z rodzinnej predyspozycji genetycznej.

Czy łojotokowe zapalenie skóry może zaatakować powieki?

Tak, łojotokowe zapalenie powiek to jedna z odmian tej choroby. Zmienione zapalnie powieki mogą być jedyną lokalizacją zmian albo współistnieć – mówiąc kolokwialnie – „w pakiecie” z objawami występującymi w różnych lokalizacjach. Zajęcie powiek przybiera najczęściej postać zapalenia brzegów powiek, co wymaga niejednokrotnie konsultacji okulistycznej.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Jeśli pojawią się drobne ogniska chorobowe, często w zupełności wystarczy dobranie odpowiednich kosmetyków do skóry łojotokowej i krótkoterminowo - stosowanie miejscowych leków przeciwgrzybiczych bez recepty, w postaci kremów lub szamponów zawierających np. ketonazol lub klotrimazol.

W bardziej rozwiniętych postaciach lub w przypadku braku poprawy po wdrożeniu powyższego postępowania koniecznie wybierz się do lekarza. Być może będzie potrzeba zastosowania silniejszego leczenia lub szerszej diagnostyki, w celu wykluczenia innych chorób dermatologicznych.

Więcej artykułów na ten temat

Piotr Sobolewski