Uzależnienie od sterydów − jak rozpoznać je u bliskiej osoby?

18. 6. 2020 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • psychologia

Jak szacuje Agencja Żywności i Leków, około 375 tys. młodych mężczyzn i 175 tys. młodych kobiet w wieku licealnym co roku nadużywa substancji wspomagających szybki przyrost masy mięśniowej. Uzależnienie od sterydów zwiększa ryzyko udaru i zawału serca, a także wywołuje negatywne bodźce w psychice osoby uzależnionej.

Uzależnienie od sterydów anabolicznych

Sterydy anaboliczne to syntetyczne leki naśladujące testosteron, męski hormon płciowy. Pełna nazwa tych leków to „sterydy anaboliczno-androgenne”. Istnieje też inny rodzaj sterydów, znany jako kortykosteroidy, których nie należy mylić ze sterydami anabolicznymi. Kortykosteroidy, takie jak prednizon, są często stosowane w leczeniu reakcji alergicznych. Te sterydy nie mają takich samych efektów jak sterydy anaboliczne, bo nie pobudzają wzrostu mięśni i nie naśladują działania męskiego hormonu płciowego.

Sterydy anaboliczne są przepisywane lub nielegalnie pozyskiwane przez osoby, które chcą wyglądać na dobrze zbudowane i pragną rozwinąć zwiększoną masę mięśniową w krótkim czasie. Uzyskana w ten sposób sylwetka zwiększa poczucie własnej wartości, wzmaga pewność siebie i poprawia samopoczucie.

Istnieje ponad 100 rodzajów sterydów anabolicznych, z których tylko niewielka część została zatwierdzona do użytku medycznego. Chociaż sterydy nie wywołują euforii, odurzenia lub „haju” jak typowa substancja uzależniająca, to osoby, które ich regularnie nadużywają, są narażone na poważne uzależnienie. Pragnienie, żeby nadal czuć się dobrze i osiągnąć pożądany wygląd, może szybko przejąć kontrolę nad zdrowym rozsądkiem. Coraz większe użycie substancji prowadzi do uzależnienia, nad którym ciężko zapanować bez obiektywnego obrazu sytuacji. W takiej sytuacji ingerencja bliskich osób, rodziny lub przyjaciół, może okazać się konieczna.

sterydy w strzykawce

Uzależnienie od sterydów – objawy

Osoby uzależnione od sterydów są podatne na gwałtowne zmiany nastroju, co może prowadzić do niepohamowanej „wściekłości” czy nawet agresji. Chociaż wiele osób przyjmujących sterydy ocenia ich niepożądane działanie jako mało szkodliwe, nadużywanie tych substancji może prowadzić do poważnych zdarzeń całkowicie zmieniających życie, takich jak zawał serca lub udar. Podobnie jak w przypadku papierosów, objawy nadużywania sterydów są zwykle subtelne, ale kumulują się z czasem.

U osób przyjmujących sterydy w niekontrolowany sposób może rozwinąć się tolerancja na te substancje, co często skutkuje przyjmowaniem zwiększonych dawek w celu uzyskania podobnych efektów. Sygnałem, że coś jest nie tak są wyraźne objawy odstawienia, które pojawiają się w momencie, gdy sterydy przestają być przyjmowane. Do objawów odstawienia można zaliczyć niski popęd seksualny, utratę apetytu, wahania nastroju, zmęczenie, bezsenność i depresję.

 

Inne objawy uzależnienia obejmują:

  • Wydawanie dużej ilości pieniędzy na zakup sterydów
  • Ignorowanie obowiązków w pracy lub w domu
  • Dalsze stosowanie sterydów pomimo fizycznych skutków ubocznych, takich jak wypadanie włosów
  • Utrzymujące się problemy w kontaktach z przyjaciółmi i rodziną
  • Doświadczanie ciężkiej depresji w wyniku odstawienia

Uzależnienie od sterydów

Uzależnienie od sterydów − leczenie

Ludzie, którzy przyjmują sterydy przez dłuższy czas, zaburzają naturalną równowagę hormonalną w swoich ciałach. Kiedy ktoś uzależniony od sterydów nagle przestaje je brać, może popaść w depresję z powodu zaburzeń równowagi hormonalnej.

uzależnienie od sterydów anabolicznych

Ktoś, kto chce rzucić stosowanie sterydów, powinien poszukać pomocy w specjalnych ośrodkach terapii i leczenia uzależnień. W trakcie leczenia uzależnienia od sterydów lekarze mogą przepisać leki, które pomogą w przywróceniu zdrowej równowagi hormonalnej i zmniejszeniu objawów depresyjnych.

Proszek z proteinami o smaku waniliowym, zawiera w składzie białko.
Suplement diety w formie czekoladowego shake'a, zamiennik deseru.

Więcej artykułów na ten temat