
Czy kolagen w kosmetykach w ogóle działa?

Kolagen − substancja znana każdej kobiecie walczącej z wiotką skórą, cellulitem i zmarszczkami. Czym jest kolagen i co się dzieje z Twoim organizmem jak go zabraknie? Poznaj tajemnicze właściwości tej substancji i przekonaj się, które kosmetyki z kolagenem naprawdę działają!
Spis treści:
Co to jest kolagen i jakie funkcje spełnia w Twoim organizmie?
Kolagen to naturalnie występujące w organizmie białko, które stanowi jeden z podstawowych składników tkani łącznej (czyli spoiwa łączącego komórki). Jest budulcem większości narządów wewnętrznych człowieka, takich jak: skóra, kości, zęby, chrząstki, ścięgna czy naczynia krwionośne. Stanowi on aż 30% wszystkich białek występujących w Twoim organizmie i ponad 60% budulca Twojej skóry! Kolagen wypełnia również rogówkę oka. Kolagen stymuluje proces odbudowy komórkowej, dzięki czemu rany szybko się goją, a organizm się regeneruje
Kolagen jest białkiem bardzo elastycznym i wytrzymałym. Dlatego tworzy on warstwę ochronną na narządach wewnętrznych, takich jak żołądek, wątroba czy nerki. Odgrywa też ważną funkcję w układnie immunologicznym, pomagając w obronie przed bakteriami i toksynami i komórkami rakowymi.
To właśnie kolagen sprawia, że:
- Skóra jest gładka i napięta, a włosy i paznokcie pozostają w dobrej kondycji.
- Kości i stawy dobrze funkcjonują, odpowiednio się zrastają i „nic nie boli i nie strzyka”.
- Prawidłowo pracuje Twój układ krwionośny (kolagen zapewnia elastyczność naczyń krwionośnych).
- Rany szybko i ładnie się goją.
Niestety, wraz z wiekiem, produkcja kolagenu w organizmie zaczyna maleć. Po 30. roku życia więcej go ubywa niż się tworzy. Szacuje się, że już od 25. roku życia tracimy około 1% kolagenu rocznie. Pojawia się cellulit, pierwsze zmarszczki, wypadają włosy i zaczynają nas boleć kości stawy. Generalnie, cały organizm zaczyna nieco szwankować.
Co możesz zrobić, żeby jakoś opóźnić ten proces?
- Unikać słońca.
- Dobrze wysypiać się.
- Nie stresować się − kortyzol (hormon stresu) przyspiesza proces rozpadu kolagenu.
- Stosować zdrową i zbilansowaną dietę (unikać cukrów i dostarczać organizmowi jak najwięcej żelaza i witaminy C).
- Regularnie uprawiać sport.
- Nie palić papierosów i jak najbardziej ograniczyć spożywanie alkoholu.
Kolagen w kosmetyce
W jaki sposób pozyskuje się kolagen, który wykorzystywany jest później w kosmetyce? Przez lata było to możliwe głownie dzięki wyciągom z części zwierzęcych (embrionów kurzych i bydlęcych czy też skór cielęcych). Obecnie, kolagen produkuje się również z ryby słodkowodnej − tołpygi. Badania wskazują, że jest on bardziej podobny do tego „ludzkiego”, a przez co bardziej skuteczny. W niektórych zabiegach kosmetycznych używa się również kolagenu ludzkiego (pochodzącego z tkanki tłuszczowej).
Kolagen w walce ze starzeniem się!
Kolagen jest wykorzystywany przede wszystkim w kosmetykach przeciwzmarszczkowych np. maska kolagenowa z L'biotica lub kolagenowe płatki pod oczy wygładzające zmarszczki tej samej marki.
Kolagen wykorzystywany jest w wielu profesjonalnych zabiegach kosmetycznych. Przykładowo, wstrzykuje się go pod skórę w celu wypełniania zmarszczek i blizn. W tym wypadku używa się często kolagenu ludzkiego w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia alergii. Żeby utrzymać efekt napiętej skóry, należy taki zabieg regularnie powtarzać (około 2 − 3 razy w roku). Co ciekawe, zastrzyki z kolagenu stosuje się również w przypadku bólów stawów (w kolano lub w kręgosłup) − w celu pobudzenia naprawy włókiem kolagenowych.
Kolagen – działanie przeciwtrądzikowe
Kolagen zalecany jest również w pielęgnacji cery trądzikowej. Po pierwsze, kolagen pomaga w regulacji gruczołów łojowych, przez co nie dochodzi do ich zatykania. Ponadto, kolagen pozyskany z ryb ma działanie przeciwzapalne. Pomoże on również w wygładzeniu blizn potrądzikowych.
Kolagen w pielęgnacji włosów
Kolagen jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów, głownie odżywek i masek. Zapobiega wypadaniu włosów i nadaje im sprężystość i blask. Wykorzystywany jest również w profesjonalnych zabiegach w salonach fryzjerskich, które mają na celu odbudowę struktury włosów.
Czy kosmetyki z kolagenem naprawdę działają?
To zależy od jakości danego kosmetyku i od regularności w jego stosowaniu. Zawartość kolagenu w kosmetyku powinna być jak największa. Natomiast same jego cząsteczki jak najmniejsze, żeby zdołałby przeniknąć do głębszych warstw skóry. Kolagenu nie powinno się łączyć z jednoczesnym stosowaniem kwasów salicylowych i owocowych, a także retinolu, cynku i siarki. Kosmetyki z kolagenem najlepiej zadziałają, jeżeli zaaplikujemy je na dobrze oczyszczoną skórę.
Suplementy z kolagenem – działaj od wewnątrz!
Pielęgnacja skóry i włosów kosmetykami z kolagenem z pewnością pozytywnie wpłynie na jej wygląd. Jednak, żeby utrzymać efekty jędrnej i wygładzonej skóry i zdrowych włosów, należy uzupełniać braki kolagenu wewnątrz!
Kolagen zawarty jest w produktach spożywczych (np. galaretkach czy podrobach), a także w wielu suplementach. (w tabletkach lub płynie). Podobnie, jak w przypadku kosmetyków, trzeba bardzo zwracać uwagę na jakość takich produktów. Przede wszystkim, cząsteczki kolagenu powinny być na tyle małe, żeby były w stanie przeniknąć przez barierę jelitową. Wraz z kolagenem, warto spożywać witaminę C, która przyspiesza produkcję włókien kolagenowych.


Floslek, żel do powiek i pod oczy, ze świetlikiem lekarskim i aloesem, 10 g

Floslek, żel do powiek i pod oczy ze świetlikiem i aloesem, 15 ml

Ziaja, krem pod oczy z witaminą E do każdego rodzaju cery dojrzałej, 15 ml

FlosLek Pharma, żel do powiek i pod oczy, ze świetlikiem i babką lancetowatą, 15 ml
Więcej artykułów na ten temat
Wąkrotka azjatycka w kosmetyce − magiczny składnik medycyny ajurwedyjskiej
· 5 minut czytaniaHibiskus − czerwony kwiat w walce ze zmarszczkami
· 5 minut czytaniaDziegieć − właściwości kosmetyczne smoły z drzewa
· 4 minuty czytania