Czy kolagen w kosmetykach w ogóle działa?

30. 1. 2018 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
 • tajemnicze właściwości
Czy kolagen w kosmetykach w ogóle działa?

Kolagen − substancja znana każdej kobiecie walczącej z wiotką skórą, cellulitem i zmarszczkami. Czym jest kolagen i co się dzieje z Twoim organizmem jak go zabraknie? Poznaj tajemnicze właściwości tej substancji i przekonaj się, które kosmetyki z kolagenem naprawdę działają!

Co to jest kolagen i jakie funkcje spełnia w Twoim organizmie?

Kolagen to naturalnie występujące w organizmie białko, które stanowi jeden z podstawowych składników tkani łącznej (czyli spoiwa łączącego komórki). Jest budulcem większości narządów wewnętrznych człowieka, takich jak: skóra, kości, zęby, chrząstki, ścięgna czy naczynia krwionośne. Stanowi on aż 30% wszystkich białek występujących w Twoim organizmie i ponad 60% budulca Twojej skóry! Kolagen wypełnia również rogówkę oka. Kolagen stymuluje proces odbudowy komórkowej, dzięki czemu rany szybko się goją, a organizm się regeneruje

Kolagen jest białkiem bardzo elastycznym i wytrzymałym. Dlatego tworzy on warstwę ochronną na narządach wewnętrznych, takich jak żołądek, wątroba czy nerki. Odgrywa też ważną funkcję w układnie immunologicznym, pomagając w obronie przed bakteriami i toksynami i komórkami rakowymi.

To właśnie kolagen sprawia, że:

 • Skóra jest gładka i napięta, a włosy i paznokcie pozostają w dobrej kondycji.
 • Kości i stawy dobrze funkcjonują, odpowiednio się zrastają i „nic nie boli i nie strzyka”.
 • Prawidłowo pracuje Twój układ krwionośny (kolagen zapewnia elastyczność naczyń krwionośnych).
 • Rany szybko i ładnie się goją.

Niestety, wraz z wiekiem, produkcja kolagenu w organizmie zaczyna maleć. Po 30. roku życia więcej go ubywa niż się tworzy. Szacuje się, że już od 25. roku życia tracimy około 1% kolagenu rocznie. Pojawia się cellulit, pierwsze zmarszczki, wypadają włosy i zaczynają nas boleć kości stawy. Generalnie, cały organizm zaczyna nieco szwankować.

Co możesz zrobić, żeby jakoś opóźnić ten proces?

 • Unikać słońca.
 • Dobrze wysypiać się.
 • Nie stresować się − kortyzol (hormon stresu) przyspiesza proces rozpadu kolagenu.
 • Stosować zdrową i zbilansowaną dietę (unikać cukrów i dostarczać organizmowi jak najwięcej żelaza i witaminy C).
 • Regularnie uprawiać sport.
 • Nie palić papierosów i jak najbardziej ograniczyć spożywanie alkoholu.

Kolagen w kosmetyce

W jaki sposób pozyskuje się kolagen, który wykorzystywany jest później w kosmetyce? Przez lata było to możliwe głownie dzięki wyciągom z części zwierzęcych (embrionów kurzych i bydlęcych czy też skór cielęcych). Obecnie, kolagen produkuje się również z ryby słodkowodnej − tołpygi. Badania wskazują, że jest on bardziej podobny do tego „ludzkiego”, a przez co bardziej skuteczny. W niektórych zabiegach kosmetycznych używa się również kolagenu ludzkiego (pochodzącego z tkanki tłuszczowej).

Kolagen w walce ze starzeniem się!

Kolagen jest wykorzystywany przede wszystkim w kosmetykach przeciwzmarszczkowych np.  maska kolagenowa z L'biotica lub kolagenowe płatki pod oczy wygładzające zmarszczki tej samej marki.

Kolagen wykorzystywany jest w wielu profesjonalnych zabiegach kosmetycznych. Przykładowo, wstrzykuje się go pod skórę w celu wypełniania zmarszczek i blizn. W tym wypadku używa się często kolagenu ludzkiego w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia alergii.  Żeby utrzymać efekt napiętej skóry, należy taki zabieg regularnie powtarzać (około 2 − 3 razy w roku). Co ciekawe, zastrzyki z kolagenu stosuje się również w przypadku bólów stawów (w kolano lub w kręgosłup) − w celu pobudzenia naprawy włókiem kolagenowych.

Kolagen – działanie przeciwtrądzikowe

Kolagen zalecany jest również w pielęgnacji cery trądzikowej. Po pierwsze, kolagen pomaga w regulacji gruczołów łojowych, przez co nie dochodzi do ich zatykania. Ponadto, kolagen pozyskany z ryb ma działanie przeciwzapalne. Pomoże on również w wygładzeniu blizn potrądzikowych.

Kolagen w pielęgnacji włosów

Kolagen jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów, głownie odżywek i masek.  Zapobiega wypadaniu włosów i nadaje im sprężystość i blask. Wykorzystywany jest również w profesjonalnych zabiegach w salonach fryzjerskich, które mają na celu odbudowę struktury włosów.

Czy kosmetyki z kolagenem naprawdę działają?

To zależy od jakości danego kosmetyku i od regularności w jego stosowaniu. Zawartość kolagenu w kosmetyku powinna być jak największa. Natomiast same jego cząsteczki jak najmniejsze, żeby zdołałby przeniknąć do głębszych warstw skóry. Kolagenu nie powinno się łączyć z jednoczesnym stosowaniem kwasów salicylowych i owocowych, a także retinolu, cynku i siarki. Kosmetyki z kolagenem najlepiej zadziałają, jeżeli zaaplikujemy je na dobrze oczyszczoną skórę.

Suplementy z kolagenem – działaj od wewnątrz!

Pielęgnacja skóry i włosów kosmetykami z kolagenem z pewnością pozytywnie wpłynie na jej wygląd. Jednak, żeby utrzymać efekty jędrnej i wygładzonej skóry i zdrowych włosów, należy uzupełniać braki kolagenu wewnątrz!

Kolagen zawarty jest w produktach spożywczych (np. galaretkach czy podrobach), a także w wielu suplementach. (w tabletkach lub płynie). Podobnie, jak w przypadku kosmetyków, trzeba bardzo zwracać uwagę na jakość takich produktów. Przede wszystkim, cząsteczki kolagenu powinny być na tyle małe, żeby były w stanie przeniknąć przez barierę jelitową. Wraz z kolagenem, warto spożywać witaminę C, która przyspiesza produkcję włókien kolagenowych.

Więcej artykułów na ten temat