Placenta – właściwości i zastosowanie
Co to jest placenta? Odkryj potencjał placenty w kosmetologii. W artykule przedstawiamy efekty działania placenty na skórę i włosy oraz opisujemy właściwości surowca.
Spis treści
Placenta to wyciąg pozyskiwany z łożyska ssaków. Z uwagi na jej właściwości i wysoką zawartość związków aktywnych, znalazła zastosowanie w kosmetologii, dermatologii oraz trychologii. Najczęściej pojawia się w składzie wzmacniających ampułek do włosów, ale jest wykorzystywana także jako składnik kremów anti-aging, w których ma na celu poprawę kondycji skóry oraz spowolnienie procesów starzenia. W artykule zgłębimy właściwości placenty i jej zastosowanie w dziedzinie kosmetologii. Sprawdź, co warto wiedzieć!
Co to jest placenta?
Receptury preparatów kosmetycznych zawierają szereg nietypowych, a dla niektórych osób – kontrowersyjnych substancji, które swoimi właściwościami mają wzmocnić ich działanie. Jedną z nich jest placenta, czyli wyciąg z łożyska rozwijającego się w macicy podczas ciąży u ssaków, w tym także u ludzi. Placenta to nic innego jak łacińska nazwa łożyska.
- Funkcją łożyska jest umożliwienie wymiany składników odżywczych, gazów oddechowych i odpadów metabolicznych między matką a płodem.
- To dzięki łożysku płód otrzymuje niezbędne substancje odżywcze oraz tlen. Tą samą drogą usuwane są produkty przemiany materii, takie jak dwutlenek węgla i mocznik, które są przekazywane z powrotem do krwi matki i wydalane z jej organizmu.
- Łożysko to narząd tymczasowy, powstający wyłącznie w okresie ciąży, o wyjątkowej zdolności regeneracji i adaptacji, który przystosowuje się do zmieniających się potrzeb płodu w okresie prenatalnym.
- Po narodzinach dziecka placenta jest usuwana z organizmu matki.
Placenta w kosmetyce
W kosmetologii placenta jest ekstrahowana i przetwarzana, a dzięki dużej zawartości biologicznie czynnych składników, takich jak peptydy, witaminy, aminokwasy i enzymy, wykorzystuje się ją w produkcji produktów pielęgnacyjnych. Branża stosuje najczęściej wyciąg z łożyska owiec, choć niektórzy producenci deklarują, że placenta znajdująca się w ich kosmetykach pochodzi od człowieka. Ma to stanowić gwarancję skuteczności oraz największą zgodność substancji z rzeczywistymi potrzebami ludzkiej skóry czy włosów.
Należy zaznaczyć, że wyciąg z łożyska, przed wprowadzeniem do formulacji kosmetyku, np. kremu do twarzy, zostaje oczyszczony z hormonów. Pomimo bogatego składu surowca i pozytywnego wpływu na skórę, kosmetyki zawierające placentę budzą pewne kontrowersje z powodu etycznych i regulacyjnych aspektów związanych z pozyskiwaniem surowca. W związku z tym ostateczna decyzja o wprowadzeniu preparatów zawierających placentę do swojej rutyny jest kwestią indywidualną.
Alternatywą dla placenty pochodzenia zwierzęcego jest placenta roślinna, otrzymywana z nasion soi.
- Działanie i właściwości obu substancji są zbliżone – z łatwością wnikają w głębsze warstwy naskórka, zapewniając optymalne nawilżenie, odżywienie, wzmocnienie i poprawę elastyczności.
- Wyciąg z łożyska roślinnego jest innowacyjną substancją biologicznie aktywną, bogatą w aminokwasy, minerały, antyoksydanty i witaminy.
- Placenta roślinna jest tkanką otaczającą nasiono i dostarczającą mu składniki odżywcze oraz tlen.
- W przeciwieństwie do zwierzęcego odpowiednika jest mniej popularnym surowcem, jednak coraz częściej włączanym do formulacji kosmetycznych, głównie z uwagi na źródło pozyskiwania. Doceniają go zwłaszcza osoby unikające produktów pochodzenia odzwierzęcego.
Placenta – właściwości
Korzystne właściwości placenty są bezpośrednim następstwem jej składu chemicznego. Choć ten może różnić się w zależności od źródła pozyskania surowca i metody ekstrakcji, to w każdym przypadku zawiera szereg składników odżywczych i związków bioaktywnych, które mają zastosowanie w obszarach związanych z pielęgnacją twarzy, włosów i ciała.
W składzie placenty znajdują się między innymi:
- Witamina A,
- Witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy i witamina B12),
- Witamina C,
- Witamina E,
- Nienasycone kwasy tłuszczowe,
- Kwas hialuronowy,
- Biotyna,
- Enzymy,
- Składniki mineralne (mangan, cynk, magnez, krzem) oraz koenzym Q10.
W jaki sposób wymienione substancje wpływają na właściwości surowca? Placenta:
- Dogłębnie nawilża i uelastycznia,
- Wspomaga regenerację skóry,
- Chroni przed negatywnym wpływem wolnych rodników,
- Rozjaśnia przebarwienia, np. plamy starcze na dłoniach,
- Redukuje widoczność blizn i rozstępów. Przy okazji przeczytaj również, jak zapobiegać rozstępom na piersiach,
- Wspomaga syntezę włókien kolagenowych,
- Spowalnia procesy starzenia się skóry,
- Reguluje procesy metaboliczne w komórkach,
- Odbudowuje naturalny płaszcz hydrolipidowy.
Jak działa placenta?
Placenta jest ceniona głównie ze względu na zdolność odnowy i rewitalizacji skóry.
- Dzięki wysokiej zawartości związków aktywnych biologicznie przyczynia się do zmniejszenia widoczności zmarszczek oraz poprawy elastyczności skóry.
- Co więcej, z uwagi na zawartość witamin i minerałów, wykazuje potencjał w zakresie redukcji przebarwień i rozszerzonych porów. Efektem korzystnego wpływu placenty na skórę jest wygładzenie, zwiększenie elastyczności oraz przywrócenie młodzieńczego i promiennego wyglądu.
- Składniki znajdujące się w placencie, między innymi witamina C i witamina E, to silne antyoksydanty, które skutecznie neutralizują wolne rodniki, czyli reaktywne formy tlenu. Nieprawidłowy przebieg procesów utleniania prowadzi do nagromadzenia oksydantów (wolnych rodników), co może skutkować rozwojem chorób oraz przyspieszonym procesem starzenia się skóry.
- Biorąc pod uwagę działanie placenty, preparaty kosmetyczne zawierające surowiec mogą być skierowane do różnych grup, w zależności od potrzeb i problemów skórnych. Placentę stosuje się przede wszystkim w kosmetykach przeciwstarzeniowych ukierunkowanych na pomoc w redukcji zmarszczek, poprawę elastyczności i ogólnej kondycji skóry,
- Składnik pomaga w wygładzaniu blizn, niwelowaniu przebarwień i zmniejszaniu rozstępów.
- Dodatkowo placenta łagodzi problemy skórne, takie jak trądzik oraz stany zapalne, przyspiesza gojenie się zmian dermatologicznych i pomaga w poprawie gęstości skóry, co jest korzystne dla osób z cienką lub wiotką skórą.
Placenta jest również wykorzystywana w preparatach przeznaczonych do kondycjonowania i wzmacniania włosów, między innymi w kuracjach trychologicznych. W sprzedaży dostępne są ampułki z placentą, które działają bezpośrednio na mieszki włosowe i dostarczają im licznych związków aktywnych. Terapię przy użyciu preparatów z zawartością surowca można przeprowadzić w domu lub skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej lub w gabinecie trychologicznym. Specjalistyczna aplikacja ampułki połączona jest często z mikronakłuwaniem skóry głowy, które ma na celu przeniknięcie związków aktywnych do jej głębszych warstw.
Kuracja z wykorzystaniem placenty zalecana jest w przypadku:
- Nadmiernego wypadania włosów,
- Łysienia plackowatego i androgennego,
- Cienkich i delikatnych włosów,
- Wyraźnie osłabionych pasm, podatnych na uszkodzenia,
- Włosów matowych i pozbawionych blasku.
Sprawdź także, najlepszy krem na rozstępy.
Placenta – zastosowanie
Placenta, zarówno roślinna jak i zwierzęca, znajduje zastosowanie w szerokiej gamie preparatów kosmetycznych i medycznych. W kosmetologii spotkasz ją w formie ampułek, kremów i serum do twarzy, maseczek do twarzy, a nawet kosmetyków do demakijażu. Działa odmładzająco, regenerująco i nawilżająco, dlatego często wzbogaca składy produktów przeciwdziałających starzeniu się skóry. W medycynie z kolei wykorzystywana jest głównie placenta zwierzęca, między innymi w preparatach farmaceutycznych ukierunkowanych na problemy, takie jak oparzenia lub owrzodzenia. Używana jest również jako surowiec farmaceutyczny do produkcji leków wspomagających regenerację tkanek lub wzmacniających odporność organizmu.
Przykłady kosmetyków, w których znajdziesz placentę roślinną:
- Luxury Placenta luksusowe serum rozświetlająco-nawilżające anti-age do skóry dojrzałej, charakteryzujące się podwójnym działaniem przeciwzmarszczkowym. Oprócz roślinnej placenty zawiera również komórki macierzyste z drzewa arganowego, olej z opuncji, olej makadamia oraz różowe perłowe pigmenty,
- Bielenda Golden Placenta Collagen Reconstructor odżywczo-wzmacniająca maseczka przeciwzmarszczkowa o bogatej, kremowej formule zawierającej kolagen, prebiotyk, olej jojoba i placentę roślinną. Maseczka rewitalizuje skórę, nawilża i odżywia, a dzięki zawartości placenty z nasion soi pobudza naturalne procesy odnowy naskórka,
- RONNEY Hair Ampoules Intensive Placenta Ampułki Reconstructed Placenta zapewniające dogłębną regenerację włosów. Ekstrakt z łożyska roślinnego pobudza cebulki do wzrostu włosa oraz wzmacnia jego strukturę. Kuracja trwa 3-4 dni, aczkolwiek w razie potrzeby można ją przedłużyć,
- Dermika Luxury Placenta Luksusowy krem liftingująco-wygładzający 50+ na dzień i na noc, który zawiera między innymi placentę roślinną, olej ze słodkich migdałów, kompleks liftingujący, a także komórki macierzyste z drzewa arganowego. Krem liftinguje, napina i regeneruje skórę, poprawia jej koloryt oraz wygładza zmarszczki,
- Bielenda Golden Placenta Collagen Reconstructor nawilżająco-wygładzający krem przeciwzmarszczkowy 40+ zmniejsza widoczność przebarwień, poprawia jędrność i elastyczność, wyraźnie nawilża i wygładza skórę.
Placenta – efekty
Placenta to substancja, która ma zdolność rewitalizacji skóry i włosów. Bogactwo substancji aktywnych, takich jak witaminy, kwas hialuronowy czy koenzym Q10 sprawia, że kosmetyki z placentą pomagają zmniejszyć zmarszczki, zwiększyć jędrność i poziom nawilżenia, a także zagęścić strukturę skóry. Co więcej, świetnie radzą sobie z przebarwieniami, plamami pigmentacyjnymi, również z plamami starczymi, w efekcie czego nadają skórze młody i promienny wygląd. Stosowanie produktów zawierających placentę na włosy przyczynia się do zagęszczenia kosmyków, zwiększenia ich blasku i objętości oraz ograniczenia wypadania.
Rynek obfituje w produkty pielęgnacyjne wzbogacone placentą – roślinną lub zwierzęcą. O ile sama substancja ma niezwykle korzystny wpływ na skórę i włosy, to należy podkreślić, że ostateczne działanie wybranej formulacji może się różnić w zależności od pozostałych surowców znajdujących się w składzie.
Podsumowanie
Placenta jest surowcem wykazującym ogromny potencjał w dziedzinie kosmetologii, oferując liczne korzyści dla skóry i włosów. Wśród kluczowych właściwości wymienia się między innymi zdolność do regeneracji, rewitalizacji i hamowania procesów starzenia, w efekcie czego stanowi cenny składnik wielu produktów kosmetycznych.
Źródła:
- Kim M.H., Kim K., Lee H., et al. Human placenta induces hair regrowth in chemotherapy-induced alopecia via inhibition of apoptotic factors and proliferation of hair follicles. BMC Complement Med Ther 20, 230 (2020), https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12906-020-03025-z#citeas [dostęp 02.09.2023 r.]
- Turco M. Y., Moffett A., Development of the human placenta, https://journals.biologists.com/dev/article/146/22/dev163428/223131/Development-of-the-human-placenta [dostęp 02.09.2023 r.]
- Desforges M., Sibley C.P., Placental nutrient supply and fetal growth, https://ijdb.ehu.eus/article/082765md [dostęp 02.09.2023 r.]