
Laseroterapia skóry trądzikowej − co warto o niej wiedzieć?

Laseroterapia skóry twarzy przy trądziku zwyczajnym daje nadzieję na szybkie wyleczenie i osiągniecie oczekiwanych efektów. Na takie zabiegi decydują się Ci, którzy obawiają się stosowania leków doustnych i ich potencjalnych efektów ubocznych. Zobacz, kiedy laseroterapia na trądzik jest właściwą drogą.
Laseroterapia skóry trądzikowej
Trądzik zwyczajny (łac. acne vulgaris) to jeden z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetu dermatologa. Choroba ta rozpoczyna się nawet około 12. − 13. roku życia i może trwać przez wiele lat. Nic dziwnego, że pacjenci są często zmęczeni wieloletnią terapią i szukają skutecznego sposobu, żeby raz na zawsze pozbyć się trądziku.
Laserowe leczenie skóry twarzy przy trądziku bardzo rzadko jest samoistną metodą leczenia. Znacznie częściej jest ona zalecana jako uzupełnienie terapii ogólnej.
Laser i inne źródła światła dobrze sprawdzają się przy leczeniu trądziku zwyczajnego, bo wpływają na zjawiska odpowiedzialne za rozwój tej choroby.
Laseroterapia:
- ogranicza kolonizację skóry przez bakterie Agnes
- redukuje aktywność gruczołów łojowych
- reguluje rogowacenie
- wykazuje działanie przeciwzapalne
Trądzik różowaty − laseroterapia
Jednym z typów laserów, który najprawdopodobniej wpływa na kolonizację przez bakterie P. acnes i na funkcjonowanie gruczołów łojowych jest laser potasowo-tytanowo-fosforanowy (KTP). Metoda ta do niedawna stosowana głównie w leczeniu zmian naczyniowych w przebiegu trądziku różowatego.
Innym laserem, który wykazuje lokalne działanie redukujące stan zapalny w trądziku zwyczajnym jest pulsacyjny laser barwnikowy (PDL). Podobnie jak w przypadku lasera KTP, pulsacyjny laser barwnikowy stosowany jest między innymi do laseroterapii w trądziku różowatym. Zmiany zapalne w przebiegu aktywnego trądziku mogą też być wskazaniem do zastosowania lasera diodowego 1450 nm wykazującego działanie przeciwzapalne.
Laseroterapia powikłań po trądziku
Szeroki dostęp do różnych terapii i stosowanie leczenia skojarzonego pozwalają na skuteczne wyleczenie aktywnego trądziku u większości chorych. Niestety, duża cześć z tych pacjentów zmaga się później z powikłaniami trądziku, jakimi są blizny i przebarwienia. Tu również skuteczna okazuje się laseroterapia. Usuwanie blizn i przebarwień pozapalnych możliwe jest między innymi dzięki laserom ablacyjnym i nieablacyjnym.
Laseroterapia − trądzik zwalczony na dobre?
Laseroterapia to jedna z metod, która pozwala poprawić stan skóry trądzikowej. Jak rozpocząć leczenie? Konieczna jest oczywiście wizyta w gabinecie dermatologa, który oceni problem i jego nasilenie. Na podstawie badania lekarz indywidualnie dobiera typ lasera, częstość i ilość zabiegów. W razie konieczności dermatolog odpowiednio modyfikuje też terapię przeciwtrądzikową tak, żeby stosowane przez pacjenta leki nie wchodziły w interakcje z laseroterapią.
Czy warto zdecydować się na tę formę leczenia? Skuteczność laseroterapii w trądziku różni się wśród pacjentów. Większość chorych wymaga serii zabiegów, dzięki którym stan ich skóry się poprawi. Leczenie trądziku zawsze wymaga od pacjenta cierpliwości, jednak ścisłe stosowanie się do zaleceń dermatologa daje duża szanse na osiągniecie zadowalających efektów.
Pamiętaj, że ciężki trądzik zawsze wymaga leczenia ogólnego, bo tylko taka terapia daje szansę na wyleczenie i zmniejsza ryzyko najczęstszego powikłania tej choroby, jakim są blizny. Terapia trądziku zwyczajnego opiera się przede wszystkim na prawidłowej pielęgnacji skóry, stosowaniu preparatów leczniczych i zabiegów uzupełniających z zakresu medycyny estetycznej. Do takich zabiegów zaliczyć można laseroterapię z użyciem różnych rodzajów lasera.
Więcej artykułów na ten temat
Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie
· 8 minut czytaniaŁojotokowe zapalenie skóry to dość uporczywa i wstydliwa dolegliwość. Dowiedz się, jak powinno wyglądać leczenie!
Hiperdoncja − skąd biorą się dodatkowe zęby w buzi i jak się je leczy?
· 4 minuty czytaniaHiperdoncja to stan, w którym w jamie ustnej pojawiają się nowe zęby. Z czego wynika? Dlaczego wyrastają nadliczbowe zęby? Na czym polega leczenie? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!
Zwapnienie kości. Na czym polega leczenie?
· 4 minuty czytania