Trądzik w ciąży: jak go okiełznać? Podpowiadamy!

17. 2. 2022 · Aleksandra Chojnowska · 10 minut czytania

Trądzik w okresie ciąży spędza sen z powiek wielu przyszłym mamom. Przy jego leczeniu nie zawsze można stosować wszystkie dostępne metody, ze względu na bezpieczeństwo matki i rozwijającego się dziecka. Jak okiełznać trądzik? W ciąży postaw na sprawdzone sposoby! Sprawdź, jak najlepiej zadbać o cerę.

Trądzik w ciąży – skąd się bierze?

Ciąża to czas bardzo intensywnych zmian w gospodarce hormonalnej, dlatego jako przyszła mama możesz odczuwać różnego rodzaju dolegliwości z tym związane. Jedną z nich bez wątpienia jest trądzik. W ciąży, podobnie jak w okresie dojrzewania, na skórze może pojawić się wysyp drobnych krostek, zaskórników i ropnych wykwitów. Trądzik to nie tylko problemy z cerą – w ciąży niedoskonałości występują także na plecach lub dekolcie.

trądzik w ciąży

Według dermatologów, większe szanse na pojawienie się trądziku w czasie oczekiwania na narodziny dziecka mają matki, które już wcześniej borykały się z tą dermatozą. To jednak nie oznacza, że trądzik na początku ciąży omija panie ze zdrową skórą. Co jest główną przyczyną pogorszenia kondycji cery? Główny winowajca to progesteron – hormon odpowiadający m.in. za zagnieżdżenie zarodka w jamie macicy oraz utrzymanie ciąży. Niestety, wysoki poziom progesteronu wpływa również na pracę gruczołów łojowych oraz potowych. Tym samym, zwiększa wydzielanie sebum i potu – idealnej pożywki dla bakterii, które namnażają się, tworząc na skórze bolesne stany zapalne.

Hormonalna rewolucja nie jest jednak jedyną przyczyną pojawienia się trądziku u ciężarnych. Niedoskonałości mogą być efektem działania niektórych składników kosmetyków. Nawet jeśli stosowałaś dane produkty przed ciążą i byłaś z nich zadowolona, to w tym szczególnym czasie istnieje spore ryzyko, że skóra zareaguje inaczej.

Przeczytaj także, jakie są najczęstsze dolegliwości w ciąży. Zobacz, jak im zapobiec i jak je niwelować.

co na trądzik w ciąży

Kiedy pojawia się trądzik w ciąży?

Najczęściej to w I trymestrze przyszłe mamy narzekają na trądzik. W ciąży większość zmian skórnych pojawia się właśnie w pierwszych tygodniach i samoistnie mija wraz z rozpoczęciem kolejnego trymestru. Co zrobić, jeśli mimo upływu czasu, nadal utrzymują się wypryski na twarzy? W ciąży absolutnie nie stosuj żadnych leków na własną rękę. Unikaj kosmetyków ze składnikami, które mogą podrażnić skórę. W takiej sytuacji udaj się do dermatologa, który obejrzy zmiany skórne i zaproponuje odpowiednie leczenie, uwzględniając Twój stan.

Sprawdź również, jak wygląda pielęgnacja skóry w czasie ciąży, czyli jak dbać o ciążowy brzuszek?

Trądzik a ciąża – jak zadbać o cerę?

Już wiesz, kiedy pojawia się trądzik w ciąży i po jakim czasie możesz spodziewać się naturalnej poprawy kondycji cery. Jeśli chcesz zadbać o skórę od razu, skorzystaj ze wskazówek pielęgnacyjnych, które Ci w tym pomogą.

trądzik na początku ciąży

Dobierz odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji

Zanim udasz się do dermatologa po maść na trądzik, spróbuj zadbać o cerę w Twoim własnym łazienkowym SPA. Zwróć uwagę na składy stosowanych kosmetyków i sprawdź, czy nie zawierają składników niezalecanych w czasie ciąży, np. retinolu i jego pochodnych, kwasów owocowych, kwasu salicylowego, czy silnych detergentów.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie produktów na bazie wody termalnej, takich jak koncentrat przeciw niedoskonałościom Avene Cleanance Comedomed. Oprócz wody bogatej w mikroelementy, zawiera także wyciąg z ostropestu plamistego, który przyspiesza odbudowę naturalnej warstwy lipidowej naskórka i ma silne właściwości ochronne. Dodatkowo, działa przeciwzapalnie, co jest bardzo ważne w pielęgnacji przeciwtrądzikowej.

Przeczytaj więcej o tym, jakie właściwości ma ostropest plamisty.

wypryski na twarzy w ciąży

Wykonuj próby uczuleniowe przed użyciem nowości

Zanim użyjesz nowego kosmetyku na twarz lub ciało, koniecznie wykonaj próbę uczuleniową. W zasadzie taki test powinno robić się za każdym razem, jednak często chęć wypróbowania nowości jest silniejsza. Pamiętaj, że jeśli skóra zareaguje alergią, skutki mogą być gorsze, niż trądzik.

W ciąży, przy zwiększonej wrażliwości cery, należy jeszcze bardziej uważać i nie zapominać o próbie uczuleniowej, zwłaszcza że jej wykonanie jest naprawdę bardzo proste. Wystarczy niewielką ilość kosmetyku nanieść na skórę np. na łopatce lub tuż pod linią żuchwy i obserwować reakcje skóry. Jeśli w ciągu 48 godzin nie pojawi się wysypka, swędzenie, pieczenie, czy łuszczenie naskórka, możesz bezpiecznie używać danego produktu.

problemy z cerą w ciąży

Dokładnie oczyszczaj cerę

W czasie ciąży, bez obaw możesz stosować żele do mycia twarzy. Dokładne oczyszczanie jest podstawą pielęgnacji cery – nie tylko trądzikowej. Jeśli zaobserwowałaś, że zaczął uczulać Cię kosmetyk, którego używałaś jeszcze przed ciążą, zmień go na inny, np. żel oczyszczający Cerave. Zawiera kompozycję trzech ceramidów kompatybilnych z ceramidami naturalnie występującymi w ludzkiej skórze. Wspomagają one odbudowę warstwy hydrolipidowej i przyspieszają gojenie drobnych ran. Więcej o roli ceramidów przeczytasz tu: Składniki kosmetyków pod lupą − poznaj niezwykłe ceramidy.

Peeling do twarzy? Postaw na enzymy!

Regularne złuszczanie skóry to prawdziwe remedium na trądzik. W ciąży (co stosować w przypadku cery wrażliwej i alergicznej, podpowie Ci dermatolog) nie powinno się używać peelingów mechanicznych, które mogą podrażniać i drapać delikatny naskórek. Również złuszczanie chemiczne i kwasowe nie jest zalecane w tym wyjątkowym czasie. Peelingi tego typu, wykonywane w gabinecie, działają bardzo silnie, dlatego nie da się uniknąć podrażnień. Z kolei zmiany w gospodarce hormonalnej, mogą powodować problemy z gojeniem.

kiedy pojawia się trądzik w ciąży

Najlepszym rozwiązaniem jest peeling enzymatyczny. Enzymy owocowe rozpuszczają martwy naskórek i usuwają nadmiar sebum. Jeśli obawiasz się stosowania kosmetyku typowo złuszczającego z enzymami, możesz sięgnąć po żel do mycia twarzy z dodatkiem papainy i bromelainy, np. Tołpa Dermo Face Sebio, 3 Enzymy. Kosmetyk głęboko oczyszcza i zwęża pory, a dodatkowo normalizuje wydzielanie sebum. Świetnie radzi sobie z zaskórnikami i innymi niedoskonałościami, szybko je likwidując.

Papainę, enzym owocowy z papai, znajdziesz także w Iwostin Pure Balance. Jego składniki pomagają w walce z trądzikiem, nawilżają i redukują drobne zmarszczki.

Chroń cerę przed promieniami UV

Pod wpływem promieni słonecznych, naskórek ulega pogrubieniu, co sprzyja zatykaniu ujść gruczołów łojowych i może powodować trądzik. W ciąży skóra również narażona jest na przebarwienia, dlatego tym bardziej powinnać chronić ją przed słońcem. Stosuj krem z wysokim filtrem, niezależnie od pory roku – najlepiej nie tylko w czasie ciąży.

trądzik a ciąża

Nie zapominaj o pielęgnacji nocą!

O ile o nakładaniu kremu na dzień pamięta większość osób, to jednak pielęgnacja nocna bywa czasem pomijana. To duży błąd, który szczególnie w czasie ciąży może powodować nasilenie dolegliwości związanych z trądzikiem. Jeśli skóra nie otrzyma odpowiedniej porcji nawilżenia, gruczoły łojowe dostaną sygnał, że potrzebna jest wzmożona produkcja sebum, a to prowadzi do powstawania zaskórników, czerwonych krostek i ropnych wykwitów.

Żeby temu zapobiec, stosuj normalizujący krem na noc Vianek. Zawiera olej z pestek winogron oraz oliwę z oliwek – naturalne emolienty, które natłuszczają, odżywiają i chronią skórę. Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Niacynamid odbudowuje komórki naskórka i zapobiega jego przebarwieniom. Sprawdź, jakie są pozostałe właściwości witaminy B3Niacynamid w kosmetyce. Sposób na rozjaśnienie skóry po lecie!

Trądzik w ciąży a płeć dziecka – czy to ma związek?

Trądzik a ciąża to temat rzeka, z którym wiąże się również ludowy zabobon, dotyczący płci dziecka. Według wierzeń, występowanie niedoskonałości na skórze przyszłej mamy, oznaczało, że narodzi się dziewczynka, natomiast piękna, promienna cera miała być zwiastunem potomka płci męskiej.

Ta hipoteza nie została jednak w żaden sposób potwierdzona, dlatego tę ludową „regułę” można spokojnie włożyć między bajki i przesądy. Obecnie wiadomo, że tym, co na trądzik w ciąży ma realny wpływ, są szalejące hormony w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka.

trądzik w ciąży co stosować

Nie sugeruj się więc pojawiającymi się wypryskami, a tym, co mówi lekarz, na podstawie badania USG. O skórę zadbaj najlepiej, jak potrafisz – moje wskazówki na pewno Ci w tym pomogą. Jeśli jednak trądzik nie znika i masz wrażenie, że zmiany wręcz przybierają na sile, koniecznie zgłoś się do dermatologa. Specjalista zaproponuje leczenie, uwzględniając Twój odmienny stan.

Trądzik w ciąży – to zupełnie normalne!

Wypryski w okresie ciąży to nic nadzwyczajnego – Twój organizm daje Ci znać, że w Twoim ciele szaleją hormony. Możesz pogodzić się z tym stanem, ale istnieją kosmetyki, które pomogą Ci uporać się z niechcianym trądzikiem. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzać składy takich produktów – upewnij się, że nie zawierają one substancji, które mogą zaszkodzić Ci w tym okresie.

Źródła:

  1. Bojarska – Hurnik S., Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, Kosmetologia estetyczna, R.2019, nr 2, vol.8, s. 259 – 262.

    O autorze
    Aleksandra Chojnowska
    Aleksandra Chojnowska
    Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Chojnowska
    Aleksandra Chojnowska
    Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
    Przeczytaj więcej od tego autora