„Mąż nie chce drugiego dziecka" − walczyć czy się z tym pogodzić?

27. 3. 2019 · 3 minuty czytania

Pragniesz drugiego dziecka, ale Twój mąż ma zupełnie inne zdanie? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł i zastanów się, co możesz zrobić, by wpłynąć na jego decyzję!
 

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
„Mąż nie chce drugiego dziecka" − walczyć czy się z tym pogodzić?

Kiedy Ty pragniesz drugiego dziecka, a mąż jest temu przeciwny, w domu dochodzi do impasu. Zanim zaczniesz szukać sposobów na przekonanie partnera do drugiego dziecka, dokładnie przeanalizuj jego punkt widzenia. Zrozumienie musi płynąć z obu stron, tak samo jak ostateczna decyzja o powiększeniu rodziny.  

Poznaj przyczyny jego decyzji

Argumenty męża nie muszą mieć związku z kwestiami ekonomicznymi. Nawet jeśli pierwszy argument, który się pojawił w Waszej rozmowie dotyczył finansów, prawdziwe przyczyny mogą wynikać z innych pobudek. Dla wielu mężczyn rodzicielstwo nie jest czymś tak naturalnym, jak dla kobiety. Zamiast fali entuzjazmu budzi wizję kolejnych nieprzespanych nocy, stresu, kłótni, zmęczenia, dodatkowych obowiązków i braku swobody. Kiedy dowiesz się, co tak naprawdę trapi Twojego męża, sprawdźcie, czy istnieje realne rozwiązanie tego problemu. Postaraj się wysłuchać go do końca, zanim odpowiesz kontrargumentem, wykaż zrozumienie i podkreśl to odpowiednimi słowami. Daj mu trochę czasu zanim zaczniesz go przekonywać do powiększenia rodziny.

Sprawdź też, czy od pettingu można zajść w ciążę.

niechęć do drugiego dziecka

Wspólna analiza przyczyn

Czy jest coś, co możecie wykluczyć z listy zebranych argumentów? Czy jest ktoś, kto mógłby Wam pomóc rozwiać wątpliwości? Warto porozmawiać z rodzicami lub przedyskutować możliwość zatrudnienia kogoś do pomocy. Jeżeli jesteś w stanie przekonać męża do wizyty w poradni rodzicielskiej lub spotkania w gronie rodzin wielodzietnych, też warto spróbować.

Jeżeli problemem są głównie kwestie finansowe, trzeba przygotować „baby biznes plan”. Dobrze przygotowana analiza wydatków, wszelkich możliwych źródeł oszczędności i zysków może przekonać trzymający się faktów umysł mężczyzny.

długie rozmowy w małżeństwie

    Jak namówić męża na drugie dziecko?

    Być może Wasze pierwsze dziecko jest jeszcze za małe, żeby stwierdzić, że chciałoby mieć rodzeństwo. Bycie jednakiem nie należy do najłatwiejszych zadań.

    jak namówić męża na kolejne dziecko

     

    „Kompletny brak wymiany doświadczeń z rodzeństwem wpływa na zachowanie dziecka i rzutuje na to, jak jest oceniane”

    - mówi terapeuta A. Komorowski.

    Życie w pojedynkę nie jest krzywdą dla dziecka, są przecież znajomi, kuzyni, przyjaciele w szkole. Natomiast posiadanie rodzeństwa z pewnością jest bezcennym doświadczeniem dla większości dorastających pociech. Relacje, które kształtują się między braćmi, siostrami dają zalążki pierwszych postaw wpływających na późniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Relacje z rodzeństwem nie zawsze są łatwe czy idealne. Dzięki temu dziecko uczy się radzić sobie z dużo większym wachlarzem emocji i sytuacji niż jakby żyło w pojedynkę.

     

    Jeżeli tylko macie okazję, zaplanujcie spotkanie z bliskimi znajomymi, którzy mają dwójkę (lub więcej) dzieci. Najlepiej odwiedźcie ich w domu, gdy cała rodzina będzie w komplecie. Wizyta będzie świetną okazją do zadania praktycznych, nurtujących Was pytań i do obserwacji wzajemnych relacji całej rodziny. W większej rodzinie można zaobserwować nie tylko przyjemne ożywienie, ale większą różnorodność i komunikatywność każdego z jej członków.

    Sprawdź też produkty na potencję i erekcję.

    pozytywny test ciążowy

    Trudna rozmowa z mężem – czego unikać?

    Unikaj obrażania się, pretensji, awantur, bo szantaż emocjonalny i wymuszona decyzja mogą sprawić, że większość obowiązków przy kolejnym dziecku spadnie na Twoją główę. Jeżeli dziecko urodzi się głównie dzięki Twojej decyzji, niechęć ojca może negatywnie wpłynąć na jego rozwój emocjonalny i całe dorosłe życie. Brak akceptacji odbierze dziecku wiarę w siebie, będzie się czuło niechciane i skrzywdzone.

    trudna rozmowa z mężem

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
    Przeczytaj więcej od tego autora