Kobieta bluszcz - co sprawia, że nie może żyć bez mężczyzny?

31. 8. 2018 · 3 minuty czytania

Kobieta bluszcz – tym mianem określa się zaburzenie osobowości polegające na przywiązaniu i dużej zależności od partnera. Jak uwolnić się od toksycznych relacji w związku? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Kobieta bluszcz - co sprawia, że nie może żyć bez mężczyzny?

Bez względu na to, czy „oplatasz” kogoś świadomie czy podświadomie, to wiedz, że uzależnienie od drugiej osoby wiąże się z narastającą bezradnością i często prowadzi do rozpadu relacji. Dlaczego kobiety całkowicie rezygnują z niezależności i żyją w cieniu własnego partnera? Zobacz, kim jest kobieta bluszcz.

Uzależnienie od drugiej osoby

W psychologii za fundament uzależnienia od drugiej osoby uznaje się „głód przywiązania”.

Doświadczony coach, M. Zubrzycka-Nowak, zwraca uwagę, że:

„[uzależnienie] najczęściej ma swój początek w domu rodzinnym i staje się życiowym „przekleństwem”, z którym ciężko poradzić sobie w przyszłych związkach − zarówno przyjacielskich, jak i partnerskich.”

Główna przyczyna uzależnienia się od drugiej osoby to zaburzenia w relacjach z rodzicami lub ich brak. Gdy Twoje podstawowe potrzeby dziecka (potrzeba akceptacji, miłości, uznania, bezpieczeństwa) nie zostały zaspokojne, to w dorosłym życiu trudno będzie Ci się uwolnić się od toksycznych relacji z drugim człowiekiem. Twoje działania, w taki przypadku, będą oscylowały wokół lęku, głodu przywiązania, potrzeby przynależności, poczucia krzywdy.

Działania takie mogą przybrać charakter negatywny. Kobieta może kierować się chęcią odwetu za niesprawiedliwości, których doświadczyła w dzieciństwie. Będzie ona wykorzystywała partnera na każdym kroku. Całkowita rezygnacja z niezależności, a co za tym idzie, z rozwoju nie będzie stanowiła dla niej żadnego problemu.

Sprawdź też, czy wątpliwości w związku stanowią powód do rozstania.

Uzależnienie od drugiej osoby

 

Inna przyczyną uzależnienia od drugiego człowieka, mogą być nieprawidłowe metody wychowania w dzieciństwie. Zbytnia surowość, despotyzm, poniżanie doprowadziły do osłabienia poczucia własnej wartości, niezależności i kompetencji u dziecka, a dodatkowo wzmocniły konieczność bycia zależnym od kogoś.

 

Osobowość bluszcz

Kobieta bluszcz osacza mężczyznę, wabiąc go swoją delikatnością i bezradnością. Jednocześnie kobieta taka demonstruje niegasnące uwielbienie dla każdego aspektu osobowości mężczyzny. Uzależnienie od mężczyzny nie stanowi dla niej problemu, ale staje się sposobem na życie.

Partner zarabia na dom, opłaca potrzeby swojej kobiety, a ona w zamian podbudowuje jego ego i zapewnia szereg wzmocnień i całkowite podporządkowanie. W psychiatrii istnieje określenie na taki typ konstrukcji psychicznej – jest to osobowość zależna. Ciagłe poszukiwanie opieki i troski jest wynikiem wewnętrznego poczucia niezdolności do samodzielnego funkcjonowania. Kobieta zrobi wszystko, żeby raz zdobyty „opiekun” nie wymknął się jej z rąk. Równie dobrze działania mogą być w pełni zamierzone, a wykorzystywanie męskiej słabości, czy miękkiego serca, to dobrze opracowana zagrywka.

Sprawdź też, jak wybaczyć zdradę emocjonalną.

Osobowość bluszcz

Osobowość zależna − kryteria diagnozy

Według klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania o osobowości zależnej mówimy, gdy badana osoba:

 • zachęca innych do przejęcia odpowiedzialności za swoje ważne decyzje życiowe lub pozwala im na to
 • rezygnuje z własnych potrzeb na rzecz potrzeb osób, od których jest zależna
 • nadmiernie ulega ich życzeniom
 • odczuwa niechęć do stawiania racjonalnych wymagań osobom, od których jest zależna
 • odczuwa dyskomfort i bezradność w chwilach osamotnienia, boi się, że nie będzie umiała samodzielnie zatroszczyć się o własne życie
 • czuje lęk przed opuszczeniem ją przez partnera
 • nie potrafi samodzielnie i bez upewniania się podejmować codziennych decyzji
Jak sprawdzić czy jest się zależnym od drugiej osoby

Układ (nie)idealny

O ile na początku związku układ wydaje sie być idealny, z czasem staje się coraz mniej satysfakcjonujący dla partnera. Kobieta skłonna podporządkować się całkowicie drugiej osobie rezugnuje z siebie i przestaj być interesująca.  Psychologowie z Wake Forest University udowodnili, że mężczynom najbardziej podobają się kobiety pewne siebie, które znają poczucie własnej wartości. Szukanie pomocy u specjalisty jest jedynym sposobem na przywrócenie zdrowych relacji w takim związku.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Natalia Klonowska
  Natalia Klonowska
  Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Natalia Klonowska
  Natalia Klonowska
  Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
  Przeczytaj więcej od tego autora