Mika - sposób na rozświetlenie skóry o każdej porze roku!
Mika to minerał o wyjątkowych właściwościach kosmetycznych. Substancja rozświetla, zapewnia promienisty wygląd oraz odbija i rozprasza światło. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Mika to minerał, który jest składnikiem wielu kosmetyków, zarówno tych pielęgnacyjnych, jak i kolorowych. Wygładza i rozświetla cerę i nadaje jej zdrowy, promienisty wygląd. Wykorzystywana jest w kosmetykach mineralnych, ale nie tylko. Sprawdź, jakie tajemnicze właściwości posiada mika.
Spis treści:
- Mika − czym jest?
- Mika − zastosowanie w kosmetyce
- Mika − kosmetyki, w których występuje
- Mika − zastosowanie w przemyśle
Mika − czym jest?
Mika jest to minerał z grupy krzemianów. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „mica”, co znaczy ziarno lub „micare”, czyli błyszczeć. Na mikę mówi się również łuszczyk. W składach kosmetyków, w systemie INCI, znajdziesz ją zapisaną Mica.
Mika występuje naturalnie na terenie Rosji, a także w Indiach, Kanadzie i Polsce (głównie w Sudetach i na Dolnym Śląsku). Wydobywana jest z ziemi. Mika jest bezbarwna lub jasnożółta. Co ciekawe, nie starzeje się i nie psuje!
Sprawdź też kosmetyki do ciała.
Mika − zastosowanie w kosmetyce
Mika znajduje zastosowanie zarówno w kosmetykach pielęgnacyjnych, jak i tzw. „kolorówce”. Drobinki zawarte w tym minerale odbijają i rozpraszają światło, przez co nadają cerze promienisty wygląd. Dzięki temu, cera wydaje się gładka i zdrowa, a niedoskonałości stają się mniej widoczne.
Mika słabiej niż inne wypełniacze wchłania sebum. Dlatego, powinny raczej unikać je osoby z cerą tłustą. Mowa tu głównie o podkładach, pudrach i różach, w których dużą część kosmetyku stanowi minerał (jako naturalny wypełniacz). Inaczej sprawa wygląda z kremami i serami do twarzy − tu z powodzeniem korzystać mogą z tych kosmetyków osoby o każdym typie cery. W kosmetykach pielęgnacyjnych mika stanowi przeważnie jedynie niewielki dodatek, nadający skórze blask. O właściwościach miki wspominałam m.in. w mojej recenzji serum do twarzy: Jak rozświetlić cerę w 14 dni? Recenzja serum Vichy Idealia
Mika nadaje kosmetykom perłową konsystencję. Dzięki niej, kosmetyki nie zbrylają się i lepiej rozprowadzają się po skórze. Mają lekką, pudrową konsystencję. Istnieją również miki bardziej matowe.
Mika w kosmetyce nie może być stosowana samodzielnie, bo nie przyczepia się ona samodzielnie do skóry. Minerał „naturalnie” jest bardzo sypki. Dlatego w kosmetykach możesz go spotkać razem z pigmentami (nadającymi odpowiedni kolor kosmetykom), silikonami, krzemionkami (nadające jej zdolność pochłaniania sebum) czy tlenkami tytanu (będącymi naturalnym filtrem UV). Więcej na temat dwutlenku tytanu przeczytasz w artykule: Dwutlenek tytanu w kosmetyce, czyli prawdziwy „tytan” w ochronie skóry.
Osoby, które borykają się z cerą trądzikową i zatkanymi porami, powinny jednak uważać na kosmetyki, w których znajduje się silikony i tlenki tytanu.
Mika − kosmetyki, w których występuje
Mikę możesz spotkać przede wszystkim w kosmetykach rozświetlających, np. w zestawie Sesderma Azelac RU, która zawiera w swoim składzie emulsję rozświetlającą SPF 50 i serum liposomowe.
Mika bardzo często jest ona wykorzystywana do kremów pod oczy, bo pozwala optycznie pozbyć się cieni. Żeby uzyskać taki efekt, możesz użyć kremu pod oczy stopień 1 +2 Dr Irena Eris Clinic Way Hialuronowe Wygładzanie. Łuszczyk możesz spotkać również w różnego rodzaju samoopalaczach i kremach brązujących. To dzięki niemu, skóra nabiera naturalnego blasku.
Mika używana jest też w kosmetykach, których głównym zadaniem jest natychmiastowy efekt odmłodzonej i rozświetlanej cery.
Jeżeli chcesz w szybki sposób „odmłodzić” skórę, wypróbuj: Vichy zestaw Liftactiv Collagen Specialist, krem na dzień + codzienny booster nawilżająco-wzmacniający Mineral 89 + serum widocznie odmładzające Liftactiv 10 Supreme lub Iwostin Estetic krem.
W kosmetykach kolorowych, mikę możesz znaleźć w pudrach, różach, rozświetlaczach czy cieniach do powiek. Dodawana jest również do eyelinerów i tuszów do powiek. Mika nadaje perłowy połysk szminkom i pomadkom. Jest ona bardzo często używanym składnikiem w naturalnych kosmetykach mineralnych. Mika stosowana jest również w kosmetykach do włosów. Ma działanie wygładzające i nadaje włosom jedwabisty połysk.
Mika − czy jest bezpieczna?
Mika jest bezpieczna dla Twojego zdrowia i cery. Nie wywołuje alergii, ani podrażnień, nie zapycha też porów. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i podczas karmienia. Pamiętaj jednak o tym, że nie oznacza to, że kosmetyki, które zawierają mikę będę zawsze odpowiednie dla Twojej cery − to zależy bowiem od wszystkich składników, z jakich składa się preparat.
Poza tym, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik. Mika jest wydobywana z ziemi. Dlatego może zawierać pewne ilości metali ciężkich. O ile znikoma zawartość tych składników nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, to już ich większa ilość tak. Z tego powodu przed zastosowaniem miki w kosmetykach, powinna ona zostać dokładnie oczyszczona i przejść odpowiednie badania laboratoryjne. Warto więc kupować dobre, przetestowane kosmetyki ze sprawdzonego źródła. Na rynku dostępnych jest niestety wiele podróbek oryginalnych kosmetyków (sprowadzanych najczęściej z Chin), które mogą być niebezpieczne dla Ciebie.
Mika − zastosowanie w przemyśle
Mika znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale również w różnych gałęziach przemysłu. Jest składnikiem farb antykorozyjnych i drogowych. Wykorzystywana jest do produkcji wyrobów budowlanych (głównie cementowych). Jest on naturalnym i bezpiecznym dla zdrowia zamiennikiem azbestu.
Mikę stosuje się również w przemyśle morskim i motoryzacyjnym. Znajduje się różnego rodzaju tworzywach sztucznych i materiałach takich jak: tapety, lakiery, papiery i gumy przemysłowe. Mikę wykorzystuje się też w przemyśle elektronicznym i elektrycznym.