Nadmierne pocenie się głowy i twarzy – przyczyny, leczenie i domowe sposoby

29. 7. 2022 · Iwona Bąkowska · 8 minut czytania

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy jest dolegliwością problematyczną i wstydliwą. Nadczynność gruczołów potowych nierzadko skutkuje szeregiem przykrych konsekwencji i wywołuje duży dyskomfort. Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości i jak ją leczyć? Sprawdź, jak niwelować nieprzyjemne objawy nadmiernego pocenia się głowy i twarzy oraz w jaki sposób zmniejszyć je domowymi sposobami.

Naturalne pocenie się a nadmierna potliwość głowy i twarzy

Wraz z potem usuwane są z organizmu toksyny i zbędne składniki przemiany materii. Pocenie się pozwala schłodzić organizm podczas wysokich temperatur lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Pocimy się w sytuacjach stresujących, gdy się zdenerwujemy lub targają nami silne emocje. Większość z nas doświadczyła nadpotliwości przed ważnym wystąpieniem, spotkaniem czy rozmową z szefem. Samo zjawisko jest zatem naturalnym procesem fizjologicznym i termoregulacyjnym, za który odpowiadają między innymi osobnicze predyspozycje i uwarunkowania genetyczne.

Niestety zdarza się, że organizm wytwarza zbyt dużo potu, a jego ilość jest niewspółmierna do sytuacji. W jednym z poprzednich artykułów dokładnie opisałam nadmierne pocenie – przyczyny, rodzaje i metody leczenia, dlatego koniecznie zapoznaj się z jego treścią. Zobacz również, co może oznaczać pocenie się w nocy. Być może znajdziesz pomocne wskazówki. Dziś z kolei zajmę się tematem nadpotliwości głowy i twarzy. Dla osób dotkniętych tą dolegliwością jest to przede wszystkim problemem natury estetycznej, ponieważ ciężko ją ukryć. Czasami może być również przyczyną i jednocześnie skutkiem różnego rodzaju schorzeń, dlatego warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy domowe sposoby

Co wywołuje nadpotliwość głowy i twarzy? Przyczyny

Przyczyn nadpotliwości może być sporo, dlatego, aby je zdiagnozować, należy przyjrzeć się swoim nawykom, zachowaniom oraz reakcjom organizmu.

Wśród najczęstszych przyczyn znajdują się między innymi:

  • Wysoka temperatura,
  • Wzmożony wysiłek fizyczny,
  • Nieodpowiednia i źle zbilansowana dieta – fast foody, przetworzona żywność, cukier, sól,
  • Przyprawy wywołujące termogenezę organizmu, czyli wytwarzające ciepło, np. chili, pieprz cayenne,
  • Stresujące sytuacje, zdenerwowanie,
  • Używki, takie jak alkohol i papierosy,
  • Zbyt ciepłe czapki ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów,
  • Nadwaga,
  • Niewłaściwa lub niedostateczna higiena ciała.

Pocenie się głowy i twarzy może mieć również podłoże patologiczne i być związane z infekcją lub chorobą. Przyczyny chorobowe to zazwyczaj:

  • Rozwijająca się infekcja,
  • Cukrzyca,
  • Choroby nowotworowe,
  • Nadczynność tarczycy,
  • Ciąża i menopauza, zaburzające pracę gospodarki hormonalnej,
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego, czyli udar mózgu, zawał serca lub nadciśnienie tętnicze,
  • Choroba Parkinsona, której jednym z objawów są zlewające poty,
  • Okres dojrzewania.

     

    Nadmierne pocenie się głowy i twarzy – objawy i skutki

    Nadmierne pocenie się głowy i nadczynność gruczołów potowych związane są zazwyczaj z okresem dojrzewania i występującymi wówczas problemami hormonalnymi. Niestety, nie to zawsze ustępuje. Duże znaczenie dla stopnia potliwości mają uwarunkowania genetyczne, dlatego ciężko całkowicie wyeliminować zaburzenie. Nadpotliwość głowy sprawia wiele problemów. Osoby dotknięte dolegliwością narzekają na silne poty, które spływają z czoła na twarz i odczuwalnie mokrą skórę pod włosami. Warto podkreślić, że nadpotliwość powoduje nie tylko trudności w kontaktach międzyludzkich, dyskomfort, wycofanie i nieśmiałość, ale może być również przyczyną innych, poważniejszych dolegliwości.

    • Wskutek nadmiernej potliwości głowy i twarzy włosy szybko tracą świeżość, błyskawicznie się przetłuszczają i wyglądają nieestetycznie. 
    • Osoby dotknięte problemem narzekają na konieczność codziennego mycia włosów, choć i taka częstotliwość bywa niewystarczająca. 
    • Ponieważ ciepły i wilgotny pot to idealne wręcz środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, długotrwała nadpotliwość może skutkować problemami skórnymi, takimi jak grzybica i łupież

    Spływające krople potu wywołują problemy ze skórą twarzy i nierzadko są przyczyną zmian trądzikowych, a w wyniku częstego wycierania twarzy (chustką lub dłonią), może dojść do otarć i podrażnień.

    Nadmierne pocenie się głowy i twarzy leczenie

    Nadmierna potliwość głowy i twarzy – leczenie

    Nadmierna potliwość to poważny problem, który utrudnia funkcjonowanie i wszelką aktywność. Jeśli występuje z innymi dolegliwościami, niezbędna będzie specjalistyczna konsultacja, która pomoże zminimalizować objawy. Całkowite wyleczenie jest niemal niemożliwe, jednak warto podjąć odpowiednie kroki, które ułatwią codzienność.

    Co może pomóc na nadpotliwość głowy i twarzy?

    1. Suplementy diety

    W sprzedaży dostępne są preparaty bez recepty, które pomagają redukować dysfunkcję. Ich skład oparty jest głównie o składniki ziołowe, znane z działania hamującego nadmierną potliwość. Przykładowo suplement diety Szałwia Fix Herbapol Poznań w formie saszetek zawiera wyłącznie liście szałwii, z kolei suplement diety Perspiblock to między innymi mieszanka wyciągów z szałwii, skrzypu, pokrzywy i melisy, które normalizują i hamują nadmierne pocenie.

    1. Odpowiednia higiena ciała

    Ważna jest nie tylko częstotliwość kąpieli, ale także używanie właściwych produktów pielęgnacyjnych. Warto stosować preparaty odświeżające, oparte na składnikach naturalnych, zawierające wyciągi roślinne. Na nadmierną potliwość głowy sprawdzą się szampony przeciwłupieżowe, które dodatkowo wykazują działanie przeciwgrzybicze, redukują uporczywy świąd i podrażnienia. Do higieny ciała polecam między innymi żel pod prysznic Medispirant o działaniu antybakteryjnym oraz mydło w kostce z nanosrebrem i białą glinką Pharmedis Kropla Zdrowia  do profilaktycznego łagodzenia objawów chorób skóry, takich jak alergie czy atopowe zapalenie skóry.

    1. Zabiegi medycyny estetycznej

    Wśród zabiegów szczególnie polecanych na nadmierną potliwość głowy jest botoks i zabiegi jonoforezy. Pierwszy z nich to ostrzykiwanie skóry głowy toksyną botulinową za pomocą cieniutkiej igły. Iniekcja hamuje gruczoły potowe, zmniejszając ich nadaktywność. Jonoforeza z kolei to nieinwazyjny i bezbolesny zabieg wykorzystujący prąd i substancje czynne wtłaczane w głębsze warstwy skóry. W celu podtrzymania efektów zaleca się powtarzanie zabiegów z częstotliwością wskazaną przez specjalistę.

    Nadmierne pocenie się głowy i twarzy przyczyny

    Domowe sposoby na pocenie się głowy

    Oprócz opisywanych wyżej metod na zminimalizowanie objawów nadmiernej potliwości warto wprowadzić do swojej codzienności kilka zmian i spróbować zawalczyć z nadpotliwością domowymi sposobami. Pomocne będą wszelkiego rodzaju produkty na nadmierną potliwość dostępne w aptekach i drogeriach. Świetnie sprawdzają się ziołowe napary z roślin o właściwościach antybakteryjnych i zmniejszających wydzielanie potu, takich jak pokrzywa, skrzyp polny czy szałwia. Napary roślinne można stosować w formie płukanki lub jako herbatka do picia.

    No i na koniec - pamiętaj, że nadmierna potliwość wywoływana jest często nieodpowiednią dietą oraz niehigienicznym trybem życia. Wprowadź do swojego jadłospisu świeże owoce i warzywa, pij minimum 2 litry wody dziennie, unikaj niezdrowej żywności i ostrych przypraw, wysypiaj się i zadbaj o relaks. Unikaj używek, a także zbyt ciepłych okryć głowy, wykonanych ze sztucznych materiałów.

    Podsumowanie

    Nadmierne pocenie się głowy i twarzy to wstydliwa dolegliwość, która nierzadko wywołuje poważne problemy skórne, dlatego nie można jej bagatelizować. Jeśli nadaktywność gruczołów potowych występuje z innymi, niepokojącymi objawami, np. dużą utratą wagi, konieczna jest konsultacja lekarska. Specjalista pomoże zdiagnozować problem i określi proces leczenia.

    Źródła:

    1. M. Drożdżyńska, I. Sobieraj-Garbiak, A. Chlasta, M. Jastrzębska, Toksyna botulinowa i jej zastosowanie w medycynie,https://publisherspanel.com/api/files/view/1680783.pdf, [dostęp 19.07.2022]
    2. A. Prystupa, A. Kowal, J. Mosiewicz, W. Myśliński, Hyperhydroza – objawy, diagnostyka i leczenie na podstawie opisu przypadku, http://www.monz.pl/HYPERHYDROZA-OBJAWY-DIAGNOSTYKA-I-LECZENIE-NA-PODSTAWIE-OPISU-PRZYPADKU,91758,0,2.html, [dostęp 19.07.2022]
    3. A. Polańska, Nadmierne wydzielanie potu (Hyperhidrosis), https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/168862,nadmierne-wydzielanie-potu-hyperhidrosis, [dostęp 19.07.2022]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora