Nawracający kaszel u dziecka − kiedy może niepokoić?

6. 8. 2019 · 3 minuty czytania

Jeśli u Twojego dziecka pojawia się często nawracający kaszel, skonsultuj się z lekarzem. Do przyczyn tego stanu rzeczy zaliczają się m.in. astma oskrzelowa, wady rozwojowe czy refluks.

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Nawracający kaszel u dziecka − kiedy może niepokoić?

Nawracający kaszel u dziecka może mieć inną przyczynę niż przeziębienie. Dlatego w takim przypadku zawsze warto udać się do lekarza. Kaszel u dziecka to, poza katarem, jeden z najczęstszych objawów, które rodzice u dzieci. Niemal każda, nawet łagodna infekcja górnych dróg oddechowych, przebiega u najmłodszych z kaszlem. Co oznacza nawracający kaszel u dziecka i dlaczego dziecko kaszle?

Nawracający kaszel u dziecka a infekcje

Nawracający kaszel i katar u dziecka to najczęstsze objawy infekcji. Te znacznie częściej zdarzają się w okresie jesienno-zimowym.

Niektóre dzieci, szczególnie te, które chodzą do żłobka czy przedszkola, chorują niemal nieustannie od września do marca. Mimo że przyczyną jest najczęściej łagodna infekcja wirusowa, nawracających epizodów kaszlu i kataru lepiej nie bagatelizować.

Jednym ze sposobów uniknięcia infekcji jest realizowanie szczepień według kalendarza, zarówno tych obowiązkowych, jak i zalecanych dodatkowo.

Sprawdź też leki na katar dla dzieci.

Nawracający kaszel u dziecka a infekcje

Sprawdź popularne kategorie

Nawracający kaszel u dziecka − przyczyny

Nadreaktywność górnych dróg oddechowych

Jeśli dziecko ma nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, problemem może być też kaszel poinfekcyjny wynikający z nadreaktywności oskrzeli. Mimo skutecznego leczenia samej infekcji jeszcze przez kilka tygodni rodziców może niepokoić nawracający, suchy kaszel u dziecka. Wynika on z nadreaktywności receptorów, których nawet niewielkie podrażnienie wywołuje kaszel.

Sprawdź też, jak odróżnić rodzaje kaszlu.

Astma oskrzelowa

Nawracający kaszel u dziecka może też mieć związek z nierozpoznaną astmą oskrzelową. Aż około 10% dzieci w Polsce choruje na astmę. Do typowych objawów tej choroby należy nagły, napadowy suchy kaszel, świszczący oddech, nietolerancja wysiłku u dziecka. Napady nawracającego kaszlu u dziecka chorującego na astmę pojawiają się najczęściej po wysiłku, w nocy, towarzyszy on też silnym emocjom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Astma oskrzelowa wymaga intensywnej terapii, żeby uniknąć zaostrzeń choroby.

Nawracający kaszel u dziecka − przyczyny

Wady rozwojowe

Jeśli nawracający kaszel obecny jest już od najwcześniejszego etapu życia, oznaczać to może, że niemowlę ma niestwierdzone dotąd wady rozwojowe układu oddechowego, układu krążenia czy przewodu pokarmowego. Do wrodzonych wad układu oddechowego należy przetoka tchawiczo-przełykowa, rozszczep krtani, zwężenie lub wiotkość tchawicy.

Wśród wad rozwojowych przewodu pokarmowego, które powodują nawracający kaszel jest przepuklina rozworu przełykowego, zaburzenia motoryki przełyku czy obecność uchyłków w jego ścianie.

Sprawdź też leki i syropy przeciwkaszlowe dla dzieci.

Nawracający kaszel u dziecka − przyczyny

Nawracający kaszel u niemowlaka może mieć też swą przyczynę w wadach rozwojowych układu krążenia, takich jak wady dużych naczyń, wrodzone wady zastawek czy zaburzenia budowy jam serca. Wrodzone wady wymagają jak najszybszej diagnostyki, bo ich skutki negatywnie rzutują na przyszłe zdrowie dziecka, a nieleczone z czasem utrwalają się.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Jedną z przyczyn nawracającego kaszlu u dziecka jest również refluks żołądkowo-przełykowy, który polega na regularnym zarzucaniu treści pokarmowej z żołądka do przełyku i drażnieniu zakończeń nerwowych. Refluks może mieć zarówno charakter pierwotny, gdy na przykład wynika ze zbyt małego napięcia dolnego zwieracza przełyku, lub wtórny – jest skutkiem stosowanych leków lub zabiegów fizykoterapeutycznych. Jeśli lekarz podejrzewa, że przyczyną nawracającego kaszlu u dziecka jest refluks, wówczas konieczna jest konsultacja gastroenterologa dziecięcego.

Ciało obce

Nawracający kaszel u dziecka może mieć też swoje przyczyny zupełnie poza układem oddechowym. Okazuje się, że receptory kaszlowe znajdują się też w takich strukturach jak przełyk, worek osierdziowy chroniący serce od zewnątrz czy przewód słuchowy zewnętrzny! Z tego powodu przyczyną nawracającego kaszlu może być na przykład woskowina lub ciało obce, które utkwiło maluchowi w uchu.

Sprawdź też, jak rozpoznać kaszel suchy i mokry u niemowlaka.

Nawracający kaszel u dziecka − przyczyny

Z uwagi na szerokie spektrum przyczyn nawracającego kaszlu u dzieci, nie sposób opisać ich wszystkie. Wśród nich są też rzadsze choroby jak mukowiscydoza, zespół nieruchomych rzęsek czy niedobór α1-antytrypsyny. Bez względu na to czy przyczyną kaszlu u dziecka jest zwykła infekcja czy może rzadka choroba genetyczna, zawsze konieczna jest konsultacja pediatry, który w razie potrzeby zaleci dalszą diagnostykę.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora