Leki na katar u dzieci i niemowląt

  (203)
Sortuj według
Katar

Katar

Skąd się bierze katar u dzieci?

Katar to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Szczególnie problematyczna jest ona u małych dzieci, ponieważ nie do końca radzą sobie one z oczyszczaniem nosa. Leki na katar u dziecka występują w różnych formach, a niektóre dostępne są bez recepty.

Katar to tak naprawdę zwyczajowa nazwa objawu, który lekarze w języku medycznym nazywają zapaleniem czy nieżytem błony śluzowej nosa. Główną dolegliwością przy katarze jest spływająca z nosa wydzielina, która może mieć różny kolor, jak i gęstość. Często właśnie forma tej wydzieliny może wskazać lekarzowi, co jest przyczyną nieżytu nosa. Katarowi u dzieci może towarzyszyć także kichanie. Nieżyt nosa zazwyczaj pojawia się wraz z infekcją, która powoduje przeziębienie. Jest więc on tylko jednym z objawów. Lekarz może w takich wypadkach zadecydować o leczeniu głównej przyczyny, a nie tylko objawu, jakim jest katar właśnie.

Jednak w niektórych przypadkach katar, który nie ustępuje, czyli katar przewlekły u dzieci, może mieć inne podłoże. Najczęściej w takich przypadkach za nieżyt nosa odpowiedzialne są alergie. Warto wtedy udać się z dzieckiem do specjalisty pediatry, który zadecyduje, czy dziecko skierować do alergologa dla przeprowadzenia dalszej diagnostyki.



Co na katar u dziecka?

Leki na katar dla dziecka apteka oferuje w różnych formach, a niektóre dostępne są bez recepty. Nie warto jednak eksperymentować i przed ich podaniem dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.

Wśród produktów wspomagających usuwanie niedrożności nosa znaleźć można: krople na katar u dziecka, tabletki na katar u dziecka, a także jedną z najpopularniejszych form czyli aerozol na katar u dziecka. Oprócz wizyty lekarskiej ważne jest także, aby preparat był dobrany odpowiednio do grupy wiekowej, a także koniecznym jest poinformowanie specjalisty o chorobach współwystępujących.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić preparaty w formie syropu, które będą działać ogólnie na objawy przeziębienia, w tym także na katar. Np. syrop na kaszel dla niemowląt może także działać na ogóle objawy przeziębienia. Można wtedy powiedzieć, że preparat taki będzie działał np. jako syrop na katar dla dzieci.

Preparaty na katar u dzieci różnią się od siebie w zależności od wieku dziecka. Zupełnie inaczej należy postępować, jeżeli masz do czynienia z kilkuletnim dzieckiem, które jest w stanie samodzielnie wyczyścić sobie nos, a zupełnie inaczej, kiedy katar przytrafi się niemowlakowi, dla którego katar jest ogromnym obciążeniem − dziecko nie może swobodnie oddychać przez nosek, bo nie może sam odetkać sobie zapchanego wydzieliną nosa.



Jak szybko pozbyć się kataru u dziecka − czyli jak działają środek lub lek na katar dla dzieci?

O tym co na katar u dziecka pomaga a co nie, znaleźć można wiele artykułów. Niektórzy lekarze stawiają na środki farmaceutyczne, a inni na naturalne sposoby leczenia, np. zioła na katar u dziecka. Jednakże trudno jest określić co będzie odpowiednie dla każdego malucha, gdyż organizmy bardzo się od siebie różnią i do każdego należy podejść indywidualnie. Szczególna ostrożność musi zostać zachowana, gdy chodzi o leki na katar u noworodka, gdyż jego organizm jest zupełnie nieprzygotowany do przyjmowania farmaceutyków.

Co na katar u niemowlaka sprawdzi się najlepiej? Możesz spróbować wykorzystać naturalne metody oczyszczania noska dziecka za pomocą np. roztworu soli morskiej lub soli fizjologicznej. Metody te są polecane zwłaszcza jeżeli dziecko nie jest w stanie wydmuchać kataru w chusteczkę.

U dzieci starszych lekarz może polecić Ci środek na katar, który będzie działał na obkurczenie błony śluzowej nosa i przez to hamował będzie wydzielanie kataru, czyli wydzieliny z nosa. Pamiętaj jednak, że leków tych nie wolno nadużywać i należy stosować je ściśle z zaleceniami lekarza, ponieważ przy dłuższym stosowaniu, niektóre leki tego typu, mogą prowadzić do nadmiernego wysuszania błony śluzowej nosa i w konsekwencji jej uszkodzenia.

Jeżeli jednak przyczyna kataru dziecka jest alergia, lekarz może zalecić przede wszystkim wyeliminowanie z otoczenia powodujących katar alergiczny alergenów (sprawdź leki na katar alergiczny). W niektórych przypadkach lekarz może zapisać także leki antyhistaminowe, które podawać należy dziecku zgodnie z zalecanym dawkowaniem przepisanym przez specjalistę.

Marki powiązane z kategorią: Katar