Mrowienie palców u rąk - co za nim stoi? Poznaj przyczyny

29. 11. 2021 · 7 minut czytania

Odczuwasz mrowienie w palcach? Przeczytaj, co może być tego przyczyną. Sprawdź, jak zmniejszyć uciążliwe objawy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł!

Magdalena Stoczyńska
Magdalena Stoczyńska
Mrowienie palców u rąk - co za nim stoi? Poznaj przyczyny

Mrowienie w palcach dłoni to dość częsta i dokuczliwa dolegliwość. Choć z pozoru wydaje się niewinna, może też świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym, zwłaszcza gdy pojawi się nagle lub towarzyszą jej dodatkowe objawy. Sprawdź, o czym może świadczyć mrowienie w palcach u rąk i co powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę.

Drętwienie palców rąk objawy

Mrowienie to potoczne określenie na parestezję, która oznacza niewłaściwe odczuwanie bodźców. Objawia się zazwyczaj jako pieczenie, kłucie czy palenie skóry. Parestezje mogą występować w różnych rejonach ciała.

Kinga Zawiłowicz dodaje:

Dodatkowo możesz zauważyć pojawienie się pulsowania, odczucia przechodzenia prądu, szczypania, wbijania igieł. Mrowienie dłoni dotyczy przede wszystkim drętwienia opuszków palców oraz ich czubków. Objaw ten jest nieprzyjemny, ale nie bolesny. Pojawia się nagle, z różnym nasileniem, lecz ustępuje dość szybko.

Przyczyny drętwienia palców u rąk

Farmaceutka Kinga Zawiłowicz kontynuuje:

Skąd się bierze mrowienie w palcach? Drętwienie palców u rąk powstaje z wielu przyczyn. Chwilowy zanik czucia i mrowienie występuje w wyniku zmniejszenia przepływu krwi do kończyn oraz ucisku nerwów. Często pojawia się, gdy położysz rękę w niedogodnej pozycji i nie zmieniasz ułożenia ciała przez dłuższy czas. Dodatkowo objaw ten możesz zauważyć, gdy przytrafi Ci się odmrożenie lub oparzenie skóry rąk. Przeczytaj, czym różnią się wychłodzenie organizmu a odmrożenia.

Parastezje najczęściej wynikają z uszkodzenia układu nerwowego, ale mogą być też wyrazem chorób ogólnoustrojowych. Mrowienie w palcach (lewej ręki, prawej lub obu) może sygnalizować niedobory elektrolitów, przede wszystkim magnezu, potasu, wapnia i sodu oraz witaminy B12. Gdy pojawia się często, nawraca, a suplementacja pierwiastków nie przynosi poprawy, zastanów się nad innymi przyczynami mrowienia.

drętwienie palców u rąk

Przyczyny drętwienia rąk

To najczęściej występujące powody mrowienia palców i dłoni.

1. Neuropatia

Neuropatia powstaje, kiedy nerwy obwodowe zostają uszkodzone wskutek ucisku, niedokrwienia lub zapalenia nerwu. Choroba ta powoduje zaburzenie przewodnictwa wzdłuż włókien nerwowych, a w konsekwencji mrowienie, drętwienie, ból lub inne zaburzenia czucia.

Neuropatie powstają w wyniku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, urazów kończyn i jednostajnego wysiłku obciążającego stawy. Występować może np. neuropatia cukrzycowa, zaburzenie wynikające z działań niepożądanych leków oraz toksycznego efektu alkoholu lub metali ciężkich.

Choroby, które mogą powodować mrowienie:

Zespół cieśni nadgarstka jest skutkiem ucisku nerwu pośrodkowego, który przebiega w kanale nadgarstka. Objawy występują przede wszystkim w nocy, a są to: mrowienie w okolicy przegubu, kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego. W zaawansowanym stadium choroby może dojść do zaniku mięśni kłębu kciuka i osłabienia chwytu.

 • Zespół rowka nerwu łokciowego

Schorzenie to polega na uszkodzeniu nerwu łokciowego, wskutek czego dochodzi do mrowienia ręki drętwieje najczęściej palec mały i serdeczny oraz wewnętrzna strona przedramienia.

 • Zespół Guillaina-Barrego

W tym przypadku układ odpornościowy atakuje osłonki mielinowe nerwów i doprowadza do ich uszkodzenia. Zaburzenia czucia palców rąk i stóp są jednym z pierwszych objawów choroby. Początkowo prowadzi on do osłabienia mięśni, a w skrajnych przypadkach do paraliżu kończyn.

drętwienie palców u dłoni

2. Stwardnienie rozsiane

Choroba ta powoduje zmiany w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jednym z częściej występujących objawów w stwardnieniu rozsianym są zaburzenia czucia, a przede wszystkim drętwienie rąk i stóp.

3. Udar mózgu

Szukaj natychmiastowej pomocy, jeśli mrowienie w palcach wystąpiło nagle wraz z innymi dolegliwościami, przede wszystkim: osłabieniem lub paraliżem kończyn, zaburzeniami mowy, widzenia czy świadomości, drgawkami lub nagłym, bardzo silnym bólem głowy.

Udar mózgu to stan, w którym dochodzi do zatrzymania przepływu krwi do mózgu (udar niedokrwienny) lub wylew krwi z pękniętego naczynia mózgowego (udar krwotoczny). Objawy pojawiają się najczęściej nagle.

Symptomy udaru to np.:

 • niedowład lub porażenie kończyn,
 • zaburzenia świadomości,
 • zaburzenia mowy czy zaburzenia czucia.
drętwienie palców rąk objawy

4. Padaczka

Napady padaczkowe mogą przybierać różną postać. Nie zawsze dochodzi do drgawek czy utraty przytomności. Często padaczka może przejawiać się zaburzeniami czucia i wówczas odczujesz ból, drętwienie i mrowienie. Objawy te możesz zauważyć u siebie jeszcze przed napadem choroby (tzw. aura).

5. Migrena

Mimo że migrenę kojarzysz z bólem głowy, towarzyszyć jej mogą także doznania czuciowe w postaci drętwienia rąk, twarzy lub języka.

mrowienie palców u rąk

Kinga Zawiłowicz kontynuuje:

6. Choroby zwyrodnieniowe

Zwyrodnienia prowadzą do zmniejszenia ilości chrząstki stawowej, co powoduje ich ścieranie oraz podrażnienia nerwów czuciowych. Wywołuje to mrowienie palców u rąk. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) prowadzi do ich zesztywnienia, a także do pojawienia się uczucia drętwienia. Jeżeli zauważysz u siebie podobne objawy, udaj się do lekarza, który może przepisać Ci leki na reumatyzm.

7. Choroby układu krążenia

Miażdżyca oraz niewydolność krążeniowa prowadzą do zmniejszenia ukrwienia rąk, co objawia się mrowieniem oraz ochłodzeniem dłoni.

8. Tężyczka

Jest to nadmierna pobudliwość nerwowo-mięśniowa, która charakteryzuje się silnymi, bolesnymi skurczami mięśni. Mocne, mimowolne drżenia występują również w nocy. Choroba ta jest wynikiem zaburzeń elektrolitowych. Gdy dochodzi do niedoboru magnezu, potasu oraz wapnia, możesz odczuwać zdrętwiałe palce u rąk.

9. Ciąża

Drętwienie oraz puchnięcie palców może pojawiać się także w czasie ciąży. Dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, obrzęków ciała oraz ucisku na tkanki, wywołując zespół cieśni nadgarstka. Objaw ten powstaje najczęściej pod koniec ciąży i przechodzi po kilku tygodniach od porodu.

Domowe sposoby na drętwiejące palce u rąk

Kinga Zawiłowicz pisze dalej:

Jeśli w pracy spędzasz dużo czasu przy komputerze, pamiętaj o robieniu krótkich przerw, w celu zmiany pozycji kręgosłupa, rozluźnienia nadgarstków oraz wykonania kilku ćwiczeń. Przykładami takiej aktywności mogą być okrężne ruchy dłoni oraz energiczne potrząsanie rąk. W czasie mrowienia unieś na chwilę dłoń powyżej serca, a następnie masuj ją w celu poprawy krążenia krwi.

drętwienie rąk

Jeżeli chcesz uniknąć wystąpienia objawów, stosuj odpowiednią dietę i nawadniaj organizm. Twój jadłospis powinien składać się z produktów zawierających witaminę B12 (mięso), magnez (kasze, szpinak, banany, płatki owsiane), potas (banany, ziemniaki, pomidory, awokado), wapń (jogurty, sery, sardynki) oraz sód (wędzone mięso, konserwy, ser, solone orzeszki).

Leczenie drętwienia palców u rąk

Kinga Zawiłowicz kontynuuje:

Leczenie mrowienia zależy od tego, z jakiej przyczyny ono wystąpiło. Jeżeli objaw ten powstał w wyniku zespołu cieśni nadgarstka, zastosuj leki przeciwzapalne oraz zmniejszające obrzęk. Mrowienie palców u rąk pojawia się również w wyniku stosowania diety ubogiej w witaminę B12. Duża jej ilość zawarta jest w mięsie, ciężko natomiast szukać jej w produktach roślinnych. Powinieneś zaopatrzyć się w tabletki z witaminą B12, jeśli spożywasz małe ilości produktów mięsnych, lub jesteś wegetarianinem bądź weganinem.

przyczyny drętwienia palców u rąk

Drętwienie palców u dłoni może być także skutkiem niedoboru magnezu. Picie kawy oraz mocnych herbat powoduje wypłukanie go z organizmu. Wywołuje to drżenie mięśni oraz ich skurcz, który często pojawiają się w czasie snu. Gdy mimo ograniczenia spożywania kawy objawy nadal występują, powinieneś stosować magnez w tabletkach.

Skurcze oraz drętwienie palców u dłoni w nocy pojawiają się także w wyniku niedostatecznej ilości potasu. Również w tym przypadku warto zażywać potas w tabletkach lub preparat łączony, zawierający obydwa składniki w jednej tabletce. Wapń odpowiedzialny jest za połączenia nerwowo-mięśniowe. Drżenia oraz skurcze mięśni mogą powstać, gdy nie spożywasz odpowiedniej ilości składnika z pożywienia. Seniorzy, kobiety w ciąży/ karmiące, oraz sportowcy są szczególnie narażeni na jego niedobór, dlatego powinni porozmawiać z lekarzem o suplementacji preparatów zawierających wapń w tabletkach.

drętwienie opuszków palców

Co jeżeli nic nie pomaga na mrowienie w dłoni?

Kinga Zawiłowicz pisze:

Gdy zmiana diety, suplementacja oraz ćwiczenia nie pomagają, a drętwienia rąk pojawiają się regularnie, powinieneś udać się do lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on z Tobą rozmowę i może zalecić Ci wizytę u reumatologa, w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań oraz określenia przyczyny drętwienia. Nie bagatelizuj tego objawu, ponieważ mogą one świadczyć o poważnych chorobach.

Źródła:

 1. Dewey Jr R.B., Elble R., Gronseth G.S., Hauser R.A., Louis E.D., Ondo W.G. Sullivan K.L., Weiner W.J., Praktyczne wytyczne dotyczące leczenia drżenia samoistnego, tłum. T.A. Zesiewicz, R. American Academy of Neurology, Wydanie polskie 5/2005.
 2. Siemieński M., Drżenie samoistne, Forum Medycyny Rodzinnej 2007.
 3. Bhidayasiri R., Differential diagnosis of common tremor syndromes, Postgraduate Medical Journal 2005.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Magdalena Stoczyńska
  Magdalena Stoczyńska
  Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest moja pasją, a w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pomagają mi liczne kursy, szkolenia oraz sympozja naukowe. Na co dzień dbam o dobry kontakt z pacjentem – możliwie dokładnie i jasno tłumacząc przyczyny dolegliwości oraz możliwości ich leczenia.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Magdalena Stoczyńska
  Magdalena Stoczyńska
  Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest...
  Przeczytaj więcej od tego autora