O czym może świadczyć mrowienie w palcach?

16. 11. 2017 · Magdalena Stoczyńska · 4 minuty czytania
  • objawy
O czym może świadczyć mrowienie w palcach?

Mrowienie w palcach dłoni to dość częsta i dokuczliwa dolegliwość. Choć z pozoru wydaje się niewinna, może też świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym, zwłaszcza gdy pojawi się nagle lub towarzyszą jej dodatkowe objawy. Sprawdź, o czym może świadczyć mrowienie w palcach u rąk i co powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę.

Mrowienie to potoczne określenie na parestezję, które oznacza niewłaściwe odczuwanie bodźców. Objawia się samoistnie wrażeniami, które odczuwasz jako pieczenie, kłucie czy palenie skóry. Parestezje mogą występować w różnych rejonach ciała.

Skąd się bierze mrowienie w palcach?

Parastezje najczęściej wynikają z uszkodzenia układu nerwowego, ale mogą być też wyrazem chorób ogólnoustrojowych.

Mrowienie w palcach (lewej ręki, prawej lub obu) może sygnalizować niedobory elektrolitów, przede wszystkim magnezu, potasu, wapnia i sodu oraz witaminy B12. Gdy pojawia się często, nawraca, a suplementacja pierwiastków nie przynosi poprawy, należy zastanowić się nad innymi przyczynami mrowienia.

 

Najczęstsze choroby neurologiczne, w których pojawia się mrowienie palców rąk:

1. Neuropatia

Neuropatia powstaje, kiedy nerwy obwodowe zostają uszkodzone wskutek ucisku, niedokrwienia lub zapalenia nerwu. Choroba ta powoduje zaburzenie przewodnictwa wzdłuż włókien nerwowych, a w konsekwencji mrowienie, drętwienie, ból lub inne zaburzenia czucia.

Neuropatie powstają w wyniku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, urazów kończyn i jednostajnego wysiłku obciążającego stawy. Mogą być także skutkiem cukrzycy, wynikiem działań niepożądanych leków lub toksycznego efektu alkoholu lub metali ciężkich.

Choroby, które mogą powodować mrowienie:

Zespół cieśni nadgarstka jest skutkiem ucisku nerwu pośrodkowego, który przebiega w kanale nadgarstka. Objawy występują przede wszystkim w nocy, a są to: mrowienie w okolicy nadgarstka, kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego. W zaawansowanym stadium choroby może dojść do zaniku mięśni kłębu kciuka i osłabienia chwytu.

pisanie na klawiaturze

  • zespół rowka nerwu łokciowego

Choroba ta polega na uszkodzeniu nerwu łokciowego, wskutek czego dochodzi do mrowienia ręki – drętwieje najczęściej palec mały i serdeczny oraz wewnętrzna strona przedramienia.

  • zespół Guillaina – Barrego

W przebiegu tej choroby układ odpornościowy atakuje osłonki mielinowe nerwów i doprowadza do ich uszkodzenia. Zaburzenia czucia palców rąk i stóp są jednym z pierwszych objawów tego zespołu. Początkowo prowadzi on do osłabienia mięśni, a w skrajnych przypadkach do paraliżu kończyn.

2. Stwardnienie rozsiane

Choroba ta powoduje zmiany w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jednym z częściej występujących objawów w stwardnieniu rozsianym są zaburzenia czucia, a przede wszystkim drętwienie rąk i stóp.

3. Udar mózgu

Szukaj natychmiastowej pomocy, jeśli mrowienie w palcach wystąpiło nagle wraz z innymi dolegliwościami, przede wszystkim: osłabieniem lub paraliżem kończyn, zaburzeniami mowy, widzenia czy świadomości, drgawkami lub nagłym, bardzo silnym bólem głowy.

Udar mózgu to stan, w którym dochodzi do zatrzymania przepływu krwi do mózgu (udar niedokrwienny) lub wylew krwi z pękniętego naczynia mózgowego (udar krwotoczny). Objawy pojawiają się najczęściej nagle.

Objawy udaru to np.:

  • niedowład lub porażenie kończyn
  • zaburzenia świadomości
  • zaburzenia mowy czy zaburzenia czucia

4. Padaczka

Napady padaczkowe mogą przybierać różną postać. Nie zawsze dochodzi do drgawek czy utraty przytomności. Często padaczka może objawiać się zaburzeniami czucia i wówczas występuje ból, drętwienie i mrowienie. Mrowienie w palcach (prawej ręki, lewej lub obu) może pojawić się jeszcze przed napadem (tzw. aura).

5. Migrena

Mimo że migrenę kojarzysz z bólem głowy, mogą jej towarzyszyć doznania czuciowe w postaci drętwienia rąk, twarzy lub języka.

 

Więcej artykułów na ten temat

Magdalena Stoczyńska