Mrowienie palców u rąk - co za nim stoi? Poznaj przyczyny

Mrowienie w palcach dłoni to dość częsta i dokuczliwa dolegliwość. Choć z pozoru wydaje się niewinna, może też świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym, zwłaszcza gdy pojawi się nagle lub towarzyszą jej dodatkowe objawy. Sprawdź, o czym może świadczyć mrowienie w palcach u rąk i co powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę.
Drętwienie palców rąk − objawy
Mrowienie to potoczne określenie na parestezję, która oznacza niewłaściwe odczuwanie bodźców. Objawia się zazwyczaj jako pieczenie, kłucie czy palenie skóry. Parestezje mogą występować w różnych rejonach ciała.
Kinga Zawiłowicz dodaje:
„Dodatkowo możesz zauważyć pojawienie się pulsowania, odczucia przechodzenia prądu, szczypania, wbijania igieł. Mrowienie dłoni dotyczy przede wszystkim drętwienia opuszków palców oraz ich czubków. Objaw ten jest nieprzyjemny, ale nie bolesny. Pojawia się nagle, z różnym nasileniem, lecz ustępuje dość szybko”.
Przyczyny drętwienia palców u rąk
Farmaceutka Kinga Zawiłowicz kontynuuje:
„Skąd się bierze mrowienie w palcach? Drętwienie palców u rąk powstaje z wielu przyczyn. Chwilowy zanik czucia i mrowienie występuje w wyniku zmniejszenia przepływu krwi do kończyn oraz ucisku nerwów. Często pojawia się, gdy położysz rękę w niedogodnej pozycji i nie zmieniasz ułożenia ciała przez dłuższy czas. Dodatkowo objaw ten możesz zauważyć, gdy przytrafi Ci się odmrożenie lub oparzenie skóry rąk. Przeczytaj, czym różnią się wychłodzenie organizmu a odmrożenia”.
Parastezje najczęściej wynikają z uszkodzenia układu nerwowego, ale mogą być też wyrazem chorób ogólnoustrojowych. Mrowienie w palcach (lewej ręki, prawej lub obu) może sygnalizować niedobory elektrolitów, przede wszystkim magnezu, potasu, wapnia i sodu oraz witaminy B12. Gdy pojawia się często, nawraca, a suplementacja pierwiastków nie przynosi poprawy, zastanów się nad innymi przyczynami mrowienia.

Przyczyny drętwienia rąk
To najczęściej występujące powody mrowienia palców i dłoni.
1. Neuropatia
Neuropatia powstaje, kiedy nerwy obwodowe zostają uszkodzone wskutek ucisku, niedokrwienia lub zapalenia nerwu. Choroba ta powoduje zaburzenie przewodnictwa wzdłuż włókien nerwowych, a w konsekwencji mrowienie, drętwienie, ból lub inne zaburzenia czucia.
Neuropatie powstają w wyniku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, urazów kończyn i jednostajnego wysiłku obciążającego stawy. Występować może np. neuropatia cukrzycowa, zaburzenie wynikające z działań niepożądanych leków oraz toksycznego efektu alkoholu lub metali ciężkich.
Choroby, które mogą powodować mrowienie:
Zespół cieśni nadgarstka jest skutkiem ucisku nerwu pośrodkowego, który przebiega w kanale nadgarstka. Objawy występują przede wszystkim w nocy, a są to: mrowienie w okolicy przegubu, kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego. W zaawansowanym stadium choroby może dojść do zaniku mięśni kłębu kciuka i osłabienia chwytu.
- Zespół rowka nerwu łokciowego
Schorzenie to polega na uszkodzeniu nerwu łokciowego, wskutek czego dochodzi do mrowienia ręki – drętwieje najczęściej palec mały i serdeczny oraz wewnętrzna strona przedramienia.
- Zespół Guillaina-Barrego
W tym przypadku układ odpornościowy atakuje osłonki mielinowe nerwów i doprowadza do ich uszkodzenia. Zaburzenia czucia palców rąk i stóp są jednym z pierwszych objawów choroby. Początkowo prowadzi on do osłabienia mięśni, a w skrajnych przypadkach do paraliżu kończyn.

2. Stwardnienie rozsiane
Choroba ta powoduje zmiany w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jednym z częściej występujących objawów w stwardnieniu rozsianym są zaburzenia czucia, a przede wszystkim drętwienie rąk i stóp.
3. Udar mózgu
Szukaj natychmiastowej pomocy, jeśli mrowienie w palcach wystąpiło nagle wraz z innymi dolegliwościami, przede wszystkim: osłabieniem lub paraliżem kończyn, zaburzeniami mowy, widzenia czy świadomości, drgawkami lub nagłym, bardzo silnym bólem głowy.
Udar mózgu to stan, w którym dochodzi do zatrzymania przepływu krwi do mózgu (udar niedokrwienny) lub wylew krwi z pękniętego naczynia mózgowego (udar krwotoczny). Objawy pojawiają się najczęściej nagle.
Symptomy udaru to np.:
- niedowład lub porażenie kończyn,
- zaburzenia świadomości,
- zaburzenia mowy czy zaburzenia czucia.

4. Padaczka
Napady padaczkowe mogą przybierać różną postać. Nie zawsze dochodzi do drgawek czy utraty przytomności. Często padaczka może przejawiać się zaburzeniami czucia i wówczas odczujesz ból, drętwienie i mrowienie. Objawy te możesz zauważyć u siebie jeszcze przed napadem choroby (tzw. aura).
5. Migrena
Mimo że migrenę kojarzysz z bólem głowy, towarzyszyć jej mogą także doznania czuciowe w postaci drętwienia rąk, twarzy lub języka.

Kinga Zawiłowicz kontynuuje:
6. Choroby zwyrodnieniowe
„Zwyrodnienia prowadzą do zmniejszenia ilości chrząstki stawowej, co powoduje ich ścieranie oraz podrażnienia nerwów czuciowych. Wywołuje to mrowienie palców u rąk. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) prowadzi do ich zesztywnienia, a także do pojawienia się uczucia drętwienia. Jeżeli zauważysz u siebie podobne objawy, udaj się do lekarza, który może przepisać Ci leki na reumatyzm.
7. Choroby układu krążenia
Miażdżyca oraz niewydolność krążeniowa prowadzą do zmniejszenia ukrwienia rąk, co objawia się mrowieniem oraz ochłodzeniem dłoni.
8. Tężyczka
Jest to nadmierna pobudliwość nerwowo-mięśniowa, która charakteryzuje się silnymi, bolesnymi skurczami mięśni. Mocne, mimowolne drżenia występują również w nocy. Choroba ta jest wynikiem zaburzeń elektrolitowych. Gdy dochodzi do niedoboru magnezu, potasu oraz wapnia, możesz odczuwać zdrętwiałe palce u rąk.
9. Ciąża
Drętwienie oraz puchnięcie palców może pojawiać się także w czasie ciąży. Dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, obrzęków ciała oraz ucisku na tkanki, wywołując zespół cieśni nadgarstka. Objaw ten powstaje najczęściej pod koniec ciąży i przechodzi po kilku tygodniach od porodu”.
Domowe sposoby na drętwiejące palce u rąk
Kinga Zawiłowicz pisze dalej:
„Jeśli w pracy spędzasz dużo czasu przy komputerze, pamiętaj o robieniu krótkich przerw, w celu zmiany pozycji kręgosłupa, rozluźnienia nadgarstków oraz wykonania kilku ćwiczeń. Przykładami takiej aktywności mogą być okrężne ruchy dłoni oraz energiczne potrząsanie rąk. W czasie mrowienia unieś na chwilę dłoń powyżej serca, a następnie masuj ją w celu poprawy krążenia krwi.

Jeżeli chcesz uniknąć wystąpienia objawów, stosuj odpowiednią dietę i nawadniaj organizm. Twój jadłospis powinien składać się z produktów zawierających witaminę B12 (mięso), magnez (kasze, szpinak, banany, płatki owsiane), potas (banany, ziemniaki, pomidory, awokado), wapń (jogurty, sery, sardynki) oraz sód (wędzone mięso, konserwy, ser, solone orzeszki)”.
Leczenie drętwienia palców u rąk
Kinga Zawiłowicz kontynuuje:
„Leczenie mrowienia zależy od tego, z jakiej przyczyny ono wystąpiło. Jeżeli objaw ten powstał w wyniku zespołu cieśni nadgarstka, zastosuj leki przeciwzapalne oraz zmniejszające obrzęk. Mrowienie palców u rąk pojawia się również w wyniku stosowania diety ubogiej w witaminę B12. Duża jej ilość zawarta jest w mięsie, ciężko natomiast szukać jej w produktach roślinnych. Powinieneś zaopatrzyć się w tabletki z witaminą B12, jeśli spożywasz małe ilości produktów mięsnych, lub jesteś wegetarianinem bądź weganinem.

Drętwienie palców u dłoni może być także skutkiem niedoboru magnezu. Picie kawy oraz mocnych herbat powoduje „wypłukanie” go z organizmu. Wywołuje to drżenie mięśni oraz ich skurcz, który często pojawiają się w czasie snu. Gdy mimo ograniczenia spożywania kawy objawy nadal występują, powinieneś stosować magnez w tabletkach.
Skurcze oraz drętwienie palców u dłoni w nocy pojawiają się także w wyniku niedostatecznej ilości potasu. Również w tym przypadku warto zażywać potas w tabletkach lub preparat łączony, zawierający obydwa składniki w jednej tabletce. Wapń odpowiedzialny jest za połączenia nerwowo-mięśniowe. Drżenia oraz skurcze mięśni mogą powstać, gdy nie spożywasz odpowiedniej ilości składnika z pożywienia. Seniorzy, kobiety w ciąży/ karmiące, oraz sportowcy są szczególnie narażeni na jego niedobór, dlatego powinni porozmawiać z lekarzem o suplementacji preparatów zawierających wapń w tabletkach”.

Co jeżeli nic nie pomaga na mrowienie w dłoni?
Kinga Zawiłowicz pisze:
„Gdy zmiana diety, suplementacja oraz ćwiczenia nie pomagają, a drętwienia rąk pojawiają się regularnie, powinieneś udać się do lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on z Tobą rozmowę i może zalecić Ci wizytę u reumatologa, w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań oraz określenia przyczyny drętwienia. Nie bagatelizuj tego objawu, ponieważ mogą one świadczyć o poważnych chorobach”.
Źródła:
- Dewey Jr R.B., Elble R., Gronseth G.S., Hauser R.A., Louis E.D., Ondo W.G. Sullivan K.L., Weiner W.J., Praktyczne wytyczne dotyczące leczenia drżenia samoistnego, tłum. T.A. Zesiewicz, R. American Academy of Neurology, Wydanie polskie 5/2005.
- Siemieński M., Drżenie samoistne, Forum Medycyny Rodzinnej 2007.
- Bhidayasiri R., Differential diagnosis of common tremor syndromes, Postgraduate Medical Journal 2005.
Najnowsze artykuły
Choroba lokomocyjna – przyczyny, objawy i leczenie
Złe samopoczucie, nudności oraz wymioty podczas podróży to typowe objawy choroby lokomocyjnej. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i w jaki sposób może złagodzić nasilenie jej symptomów.Rwa udowa – przyczyny, objawy i leczenie
Rwa udowa może w dużym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie. Objawy schorzenia to przede wszystkim ostry, promieniujący ból. Obciążony kręgosłup wymaga odpowiedniej terapii u specjalisty.Zespół chronicznego zmęczenia – przyczyny, objawy i leczenie
Zespół przewlekłego zmęczenia charakteryzuje zmęczeniem trwającym powyżej 6 miesięcy, utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, co może przyczynić się do jego rozwoju i jak go leczyć.Rwa kulszowa – co to jest?
Czym jest "zapalenie korzonków" i jak je leczyć? Sprawdź porady lekarza. Dowiedz się, co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia uporczywych dolegliwości bólowych!Atetoza: co to jest za objaw i z czego wynika?
Ateoza to mimowolne ruchy ciała. Wynikają z uszkodzeń w strukturze mózgu. Najczęściej pojawiają się w przebiegu innych schorzeń. Na co mogą wskazywać i jak je leczyć? Sprawdź!Dyskinezy − czym są drżenia, tiki czy dystonia inne mimowolne ruchy kończyn?
Mimowolne, niekontrolowane ruchy ciała określa się mianem dyskinezji. Niezależne ruchy kończyn, szyi czy głowy często dotyczą uszkodzeń układu nerwowego. Poznaj metody leczenia!Balizm: choroba tańczących rąk i nóg
Balizm to zaburzenie z grupy ruchów mimowolnych, które często nasilają się w przypływie emocji lub podczas snu. Kto znajduje się w grupie ryzyka i jak przebiega leczenie? Poznaj szczegóły!Mrowienie palców u rąk - co za nim stoi? Poznaj przyczyny
Odczuwasz mrowienie w palcach? Przeczytaj, co może być tego przyczyną. Sprawdź, jak zmniejszyć uciążliwe objawy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł!
Przeczytaj też
Pulsujący ból głowy – co może oznaczać? Czy to migrena?
O czym świadczy pulsujący ból głowy? Czy objaw może wskazywać na migrenę? Jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo zaostrzenia się dolegliwości bólowych? Przeczytaj nasze porady!Zasady profilaktyki bólów kręgosłupa w pigułce
Ból kręgosłupa bywa bardzo dokuczliwy i znacznie obniża komfort życia. Z czego wynikają uporczywe dolegliwości? Jak je zmniejszyć? Co zrobić, by zapobiec wadom postawy? Sprawdź!Nie śpię, bo macham nogami, czyli krótko o RLS
Zespół niespokojnych nóg (RLS) powoduje ogromny dyskomfort i utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Dowiedz się, z czego wynika to schorzenie i jak je leczyć!Silne zawroty głowy – co mogą oznaczać?
Na co mogą wskazywać zawroty głowy? Kiedy trzeba się niezwłocznie skonsultować z lekarzem? Jak zminimalizować uciążliwe dolegliwości? Sprawdź porady lekarza!9 powodów, dlaczego trzeba się wysypiać i dobre porady, jak się dobrze wyspać
Czy wiesz, że niewystarczająca długość snu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego? Może powodować też cukrzycę, nadciśnienie, depresję. Więcej w naszym artykule!Choroba Mordoru na Domaniewskiej – zespół cieśni nadgarstka
Na czym polega i czym się objawia zespół cieśni nadgarstka? Kto znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka? Jak leczyć schorzenie? Sprawdź nasze porady!Dlaczego drga powieka? Organizmowi może brakować tych 3 składników
Jeśli drga Ci powieka, prawdopodobnie brakuje Ci magnezu lub witaminy B1. Czasem jednak dolegliwości mogą mieć inną przyczynę. Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z lekarzem!Padaczka wieku dziecięcego − co warto wiedzieć?
Padaczka u dzieci wymaga szybkiej diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Na szczęście w wielu przypadkach ma łagodny przebieg. Sprawdź, kto jest szczególnie narażony na tę chorobę!
Więcej artykułów na ten temat
Suchy kaszel – co to za objaw? Poznaj domowe leczenie
· 8 minut czytaniaDopadł Cię suchy i męczący kaszel? Jeśli tak, koniecznie sprawdź, jak mu zaradzić. Praktyczne porady znajdziesz w naszym artykule blogowym. Zapraszamy do lektury!Ból gardła przy przełykaniu − czy to infekcja?
· 8 minut czytaniaOdczuwasz ból albo drapanie w gardle przy przełykaniu? To może być oznaka infekcji bakteryjnej albo objaw innej choroby. Sprawdź, jak się wyleczyć!Uczulenie na płyn do dezynfekcji − jak sobie z nim poradzić?
· 7 minut czytaniaWzmożona higiena rąk, która minimalizuje ryzyko zarażenia COVID-19, może powodować reakcje alergiczne. Podpowiadamy, jak zapobiegać uczuleniu na żele i płyny do dezynfekcji.