Łysienie plackowate: leczenie farmakologiczne choroby

23. 12. 2019 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • leczenie

Łysienie plackowate (łac. Alopecia areata) to specyficzny rodzaj utraty włosów, który dotyczy przede wszystkim osób młodych, głównie dzieci i dorosłych między 25 − 30 rokiem życia. Łysienie to objawia się pod postacią ograniczonych ognisk, które pozbawione są włosów. Łysienie plackowate − leczenie farmakologiczne i naturalne. Sprawdź na czym polega!

Łysienie plackowate − obajwy

Łysienie plackowate może mieć różny obraz − od kilku niewielkich ognisk, po liczne duże ogniska łysienia. Dodatkowo, u około 10% pacjentów zaobserwować można też zmiany paznokciowe w postaci bruzd, pęknięć i wgłębień, co ostatecznie może doprowadzić do uszkodzenia całej płytki paznokciowej.

Czy możliwa jest utrata włosów na całym ciele? Niestety tak. W przebiegu łysienia plackowatego możliwa jest zarówno utrata wszystkich włosów na głowie (łac. Alopecia totalis), jak również utrata włosów na całym ciele (łac. Alopecia universalis). Mimo dużego stresu, jaki odczuwają chorzy z tym typem łysienia i niepokojących objawów, łysienie plackowate ma zwykle charakter samoograniczający i odwracalny.

Łysienie plackowate u mężczyzn

Łysienie plackowate − leczenie

Jak leczyć łysienie plackowate? Mimo że nawet u połowy pacjentów obserwuje się samoistny odrost włosów w ciągu roku, leczenie łysienia plackowatego zazwyczaj włącza się od razu na początku choroby i nie czeka się, aż samoistnie ustąpi.

Łysienie plackowate − leczenie farmakologiczne

Glikokortykosteroidy

Leki z grupy glikokortykosteroidów to, z uwagi na ich przeciwzapalne właściwości, zwykle pierwsza linia leczenia w łysieniu plackowatym. Do terapii miejscowej włączane są kortykosteroidy o dużej sile działania, bo tylko takie mogą przynieść oczekiwane korzyści. Poza leczeniem miejscowym, możliwe jest także stosowanie glikokortykosteroidów w formie śródskórnych wstrzyknięć i terapii systemowej.

Minoksydyl

Stosowanie minoksydylu w postaci preparatu miejscowego sprawdza się przede wszystkim jako leczenie uzupełniające łysienia plackowatego. Do terapii można włączyć minoksydyl w 2 stężeniach – 2% i 5%. Żeby lek był skuteczny, wymaga regularnego i sumiennego stosowania.

Łysienie plackowate

Cygnolina

Lek ten ma silne działanie drażniące, co najprawdopodobniej jest przyczyną jego ograniczonej skuteczności w leczeniu łysienia plackowatego. Pacjenci niechętnie stosują jednak preparaty na bazie cygnoliny, bo może ona powodować powstawanie przebarwień na skórze, substancja niszczy też ubrania.

Cyklosporyna A

Cyklosporyna A to lek, który wykazuje silne działanie immunosupresyjne, czyli hamujące odpowiedź układu immunologicznego. Terapię tę włącza się przy braku skuteczności innych metod leczenia lub w łysieniu plackowatym o bardzo nasilonych objawach. Leczenie cyklosporyną A wymaga systematycznych kontroli u dermatologa i wykonywania regularnych badań laboratoryjnych.

Łysienie plackowate − nowe metody leczenia: fototerapia

W leczeniu łysienia plackowatego zastosowanie znalazła także fotochemioterapia PUVA, która wykorzystuje promienie UVA i działanie środka fototoksycznego, wzmacniającego działanie fototerapii. Metoda PUVA jest jedną z częściej wybieranych form leczenia, z uwagi na dość dużą skuteczność i dobrą tolerancję terapii przez pacjenta.

Łysienie plackowate − leczenie naturalne

Pacjenci z łysieniem plackowatym szukają też często alternatywnych metod terapii, jak leczenie naturalne. Sposoby te jednak nie są skuteczne. W przypadku rozpoczynających się objawów łysienie plackowatego lepiej jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, który zdiagnozuje problem i włączy odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Łysienie plackowate leczenie

Łysienie plackowate − leczenie a wsparcie psychologiczne

Łysienie plackowate najczęściej dotyczy owłosionej skóry głowy. Dlatego problem ten stanowi bardzo duży problem estetyczny. Chorzy często nie są w stanie zaakceptować swojego wyglądu, co może prowadzić do zaburzeń natury psychicznej − obniżony nastrój czy nawet depresja. Na szczęście są sposoby na leczenie łysienia plackowatego.

Ze względu na to, że czynnik psychiczne oraz stres są jednym z powodów mogących wywołać łysienie plackowate, każdy pacjent powinien skorzystać z pomocy psychologa. Takie wsparcie może pomóc pacjentowi uporać się także ze stresem związanym z objawami choroby, która w znaczący sposób obniża jakość życia chorych.

Więcej artykułów na ten temat