
Pokrzywa fix produkt leczniczy, 30 saszetek
- Lek OTC
Skrzypokrzywa, czyli zwykłe połączenie 2 ziół: skrzypu polnego i pokrzywy, okazuje się być magicznym środkiem na wypadanie włosów i ich wzmocnienie. Przekonaj się, jakie tajemnicze właściwości ma skrzypokrzywa. Efekty stosowania kuracji z jej wykorzystaniem mogą Cię zaskoczyć!
Spis treści:
Skrzypokrzywa, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie pokrzywy i skrzypu polnego. Czym charakteryzują się te zioła?
Skrzyp polny używany jest od tysięcy lat w ziołolecznictwie. Występuje powszechnie w wielu krajach. Jest bardzo łatwy w uprawie, bo to po prostu chwast. A jak wiadomo, chwastów nie tak łatwo się pozbyć. Mimo że występuje niemal wszędzie, nie polecam zbierać go samodzielnie, bo można go pomylić ze skrzypem błotnym, który jest rośliną trującą. Lepiej kupić gotowy skrzyp polny w aptece w postaci suszu, torebek herbaty czy tabletkach. Ziele skrzypu zbiera się od czerwca do września, a następnie suszy się w temperaturze około 60 stopni C.
Skrzyp polny to bomba witaminowa. W znajdziemy tu m.in.:
Skrzyp polny działa całościowo na Twój organizm. Jak?
Warto jednak wiedzieć, że istnieją sytuacje, gdy lepiej unikać lub chociażby uważać z ilością spożywanego skrzypu.
Przeciwwskazaniem do stosowania skrzypu są:
Długotrwałe przyjmowanie skrzypu polnego może przyczynić się do wystąpienia niedoboru magnezu i witaminy B1. Sprawdź, jak działa skrzyp: Skrzyp polny: właściwości panaceum na piękną skórę, włosy i paznokcie!
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) to zioło, które w naszym rejonie występuje dość powszechnie. To wieloletnia, rozłogowa, dwupienna roślina, która osiąga od 30 do 100 cm wysokości. Pokryta jest parzącymi włoskami. Kwitnie od maja do października. Najlepiej zbierać ją wtedy, kiedy jest jeszcze nieprzerośnięta. Do ziołolecznictwa wykorzystuje się zarówno ziele pokrzywy, jak i jej korzenie. Dawniej stosowano ją często w kuchni. Przyrządzano z niej między innymi zupy i sosy.
Pokrzywa zwyczajna od wieków jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. Jest źródłem wielu cennych witamin i mikroelementów, m.in.:
Pokrzywa zwyczajna także wspomaga funkcjonowanie organizmu. Oto jak:
Przeciwwskazaniem do spożywania pokrzywy są:
Więcej o pokrzywie przeczytasz: Pokrzywa − naturalny sposób na trądzik i wypadanie włosów!.
Skrzyp jest jednym z najczęściej stosowanych produktów na porost włosów. Ze względu na dużą zawartość krzemionki wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Krzem to jeden z budulców włosa. Niedobór krzemu może być też przyczyną łuszczycy czy łojotoku skóry. W skład włosów wchodzą również magnez i cynk. Ten ostatni zaś reguluje dodatkowo aktywność gruczołów. Z kolei prowitamina B5 powoduje, że włosy są odżywione, lśniące, a łuska włosa domknięta. Dlatego warto stosować kosmetyki do włosów z zawartością skrzypu, np. Proderma Pokrzepol, płyn przeciw wypadaniu włosów.
Pokrzywa ze względu na swoje działanie antybakteryjne i przeciwświądowe jest stosowana w leczeniu łupieżu i łojotoku. Zmniejsza również przetłuszczanie się włosów i zapobiega powstawaniu łupieżu. Jeżeli masz problem z przetłuszczającymi się włosami czy swędzącą i wrażliwą skórą głowy, warto sięgnąć po szampony, które w swoim składzie mają pokrzywę, np. przeciwłupieżowy szampon do wszystkich rodzajów włosów Receptury Babuszki Agafii, mydło naturalne czarne Receptury Babuszki Agafii, szampon intensywna świeżość, mięta Ziaja, szampon suchy na bazie wyciągu z pokrzywy, do włosów w odcieniach od brązu do czerni Klorane.
To, że skrzypokrzywa bardzo dobrze działa na porost włosów, wynika to z bogactwa witamin: A, B2, B5, C i K.Pozytywnym skutkiem ubocznym stosowania skrzypokrzywy będzie też wzmocnienie paznokci, które mają podobną budowę jak włosy.
Możesz też również samodzielnie przygotować taki susz. Jak już pisałam wcześniej, odradzam zbieranie skrzypu polnego, jednak jak najbardziej możesz sama przyrządzić susz z pokrzywy. Pozbieraj młode listki pokrzywy. Najlepiej w miejscach oddalonych od dróg i domów. Następnie, opłucz je pod bieżącą wodą. Rozłóż je następnie na ręczniku lub ścierce i susz je w ocienionym miejscu aż do momentu, kiedy liście będą kruszyć się w rękach. Kolor suszonych liści powinien być zielony, nie brązowy.
Dodatkowo, zaleca się wzmacnianie włosów „od wewnątrz”. Żeby to zrobić, pij regularnie (2 razy dziennie) napary ze skrzypu i pokrzywy albo stosuj suplementy z wyciągiem z tych roślin. Taka kuracja powinna trwać minimum miesiąc. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z ilością takich suplementów. Warto też raz na jakiś czas zrobić sobie przerwę od kuracji tymi ziołami. Długotrwałe picie skyrzypokrzywy może też negatywnie wpływać na układ pokarmowy u niektórych osób. Dlatego, jeżeli zauważysz jakiekolwiek negatywne skutki uboczne, najlepiej zaprzestań picia naparów. Pamiętaj, że zarówno skrzyp, jak i pokrzywa mogą wypłukiwać magnez oraz witaminy z grupy B. Dlatego, warto w tym czasie zadbać o ich większą podaż w diecie lub stosować odpowiednią suplementację.
Źródła: