Ruszczyk kolczasty. Naturalny sposób na naczynka

Ruszczyk kolczasty nie tylko uszczelnia naczynia włosowate, ale pomaga walczyć z zaczerwienioną cerą, a nawet cellulitem. Jego cenne właściwości wykorzystuje się w kosmetykach do cery naczynkowej i preparatach poprawiających mikrokrążenie. Jedynym przeciwwskazaniem do jego stosowania jest nadciśnienie tętnicze. Zobacz, jakie jeszcze tajemnicze właściwości skrywa ruszczyk kolczasty.
Spis treści:
Ruszczyk kolczasty − wiecznie zielony krzew
Ta charakterystyczna dla rejonu śródziemnomorskiego roślina była ceniona na długo przed zdobyciem uznania w medycynie konwencjonalnej. Rozpoznane i potwierdzone właściwości ruszczyka to działanie przeciwzapalne, zdolność do uszczelniania naczyń krwionośnych i do pobudzania mikrokrążenia.
Sama roślina ma formę zielonego krzewu z drobnymi listkami i czerwonymi owocami dojrzewającymi jesienią. Gdy krzew jest dojrzały, może sięgać wysokości kolana. Liście są wiecznie zielone i kłujące. Jego alternatywna nazwa to myszopłoch, bo uważano, że odstrasza gryzonie. Krzew lubi rosnąć w lasach i na żywopłotach, toleruje głęboki cień. Jest jednak odporny i dobrze się rozwija w prawie każdym typie gleby. Pojawia się również na klifach przybrzeżnych.
Dojrzałe gałęzie były wiązane w wiązki i sprzedawane rzeźnikom, stąd angielska nazwa rośliny „butcher’s broom” (tłum. miotła rzeźnika).
Ruszczyk kolczasty − właściwości
Do celów leczniczych wykorzystywany jest korzeń rośliny. Zawiera on sporo substancji o korzystnym działaniu na układ krwionośny: flawonoidy, saponiny sterydowe (m.in. ruskogenina, która pobudza mikrokrążenie), fitosterole, triterpeny, nienasycone kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, związki mineralne, itp.
Zobacz też skąd biorą się pękające naczynka na skórze: Teleangiektazje − skąd biorą się pękające naczynka?
Ruszczyk kolczasty − opinie
Skuteczność działania ruszczyka potwierdzają opinie osób sięgających po kosmetyki i kapsułki z wyciągiem z korzenia rośliny. Natomiast, żeby efekty kuracji zaczęły być widoczne, potrzeba cierpliwości i czasu, ale podobno warto poczekać. Regularne stosowanie pozwala osiągnąć zadowalający rezultat i zmniejszoną widoczność naczynek.
Preparaty z ruszczykiem − przeciwwskazania
Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania preparatów z ruszczykiem? W przypadku problemów z nadciśnieniem czy przerostem prostaty warto zachować ostrożność w stosowaniu produktów z wyciągiem z ruszczyka. Jego użycie może zwiększać ciśnienie tętnicze, wywoływać zwiększoną potliwość lub powodować dolegliwości żołądkowe. Z pewnością matki karmiące piersią i kobiety w ciąży powinny unikać preparatów z ruszczykiem.
Ruszczyk kolczasty − zastosowanie
Główna rola ruszczyka polega na tym, że zwiększa napięcie żylne, poprawia szczelność naczyń włosowatych i pobudza przepływ krwi. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wywołuje on reakcję w komórkach naczyń krwionośnych, która zwiększa kurczliwość ścian naczyń żylnych. Ruszczyk działa pomocniczo w objawach chronicznego zapalenia żył. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Dlatego wyciąg z kłącza krzewu dodaje się do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczynkowej i „z pajączkami”, czyli zaczerwienionej ze względu na płytko położone, osłabione i pękające naczynka krwionośne lub przez nadmierne opalanie.
Poleca się go również w przypadku miażdżycy, bo obniża poziom złego cholesterolu, ale jego przyjmowanie trzeba skonsultować z lekarzem.
Napar z kłącza może pomóc w stanach takich jak problemy z wypróżnianiem i zaparcia. Jest to również łagodny środek moczopędny − pobudza organizm do wypłukiwania wody z organizmu.
Ruszczyk kolczasty na opuchliznę
Jeżeli poranna opuchlizna pod oczami nie opuszcza Cię przez większość dnia, ruszczyk powinien pomóc wzmocnić szczelność naczynek, zniwelować efekt obrzmienia i rozjaśnić cienie, czyli tzw. podkówki pod oczami. Podobnie działa na opuchnięte stawy skokowe. Sięgają po niego także osoby borykające się z problemami żylnymi w okolicach nóg i stóp (obrzęki, żylaki, spuchnięte i obolałe nogi) lub hemoroidami. Wyciąg uzyskiwany z kłącza rośliny jest stosowany w przypadku nocnych kurczów łydek, a nawet przy krwawieniach z dróg rodnych.
Ruszczyk kolczasty na cellulit
Tak! Jeżeli walczysz ze skórką pomarańczową na udach warto pomyśleć o preparatach z ruszczykiem. Ze względu na obecność substancji poprawiających mikrokrążenie (ruskogenina), ruszczyk dodawany jest również do preparatów na cellulit.
Ruszczyk kolczasty − preparaty
Preparaty z ruszczykiem uelastyczniają i uszczelniają naczynia krwionośne, dzięki czemu zauważalnie zwiększają ich wytrzymałość. Wyciąg z ruszczyka znajdziesz między innymi w kosmetykach do cery naczynkowej, tabletkach doustnych i żelach kojąco-wmacniających.
Jeżeli szukasz czegoś na zmęczone, przeciążone i puchnące nogi warto sięgnąć po żele do nóg z dodatkiem wyciągu z korzenia ruszczyka. Maści z dodatkiem ekstraktu z kłącza rośliny często są przeznaczone dla osób z tendencją do żylaków i pękających naczynek, czyli pajączków.
Ruszczyk kolczasty − kremy
Kosmetyki do twarzy z ruszczykiem są dostępne w postaci kremów wzmacniająco ochronnych, jak Bioliq Dermo lub na przykład punktowych serum, jak RedBlocker.
Bardzo dobrymi opiniami cieszy się przeznaczony do cery naczynkowej krem korygujący zaczerwienienia „Lierac Rosilogie”. W składzie kosmetyku znajdziesz także Peptyd AR, który sprawia, że Twoja skóra przestaje tak intensywnie reagować zaczerwienieniem na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.
Ruszczyk kolczasty − maseczki
Oprócz kremów dostępne są maseczki korygująco-regenerujące do twarzy, np. „Avene Antirougeurs” do skóry suchej i delikatnej. Zawarty w tym niej ruszczyk uspokoi rozszerzone naczynka i wygładzi cerę.
Więcej artykułów na ten temat
Glinka kosmetyczna i nie potrzebujesz podkładu! Poznaj jej właściwości!
· 5 minut czytaniaMasa perłowa - rewolucyjny sposób na blizny i rozstępy!
· 5 minut czytaniaChoć masa perłowa kojarzona jest z jubilerstwem, jej wyjątkowe właściwości dostrzegają też producenci kosmetyków. Kiedy warto zdecydować się na preparaty zawierające ekstrakt z pereł?Rokitnik w trosce o skórę dojrzałą i nie tylko!
· 5 minut czytania