Spanie na brzuchu w ciąży − czy to zdrowe?

17. 3. 2020 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
  • dolegliwości ciążowe

Spanie na brzuchu w ciąży intuicyjnie wydaje się być niewskazane. Jednak nie zawsze tak jest! Zobacz, czy spanie na brzuchu jest niebezpieczne i jaka pozycja jest wskazana do spania, kiedy spodziewasz się dziecka.

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

To zależy, w którym miesiącu ciąży aktualnie jesteś. Do którego miesiąca można spać na brzuchu w ciąży?

Leżenie i spanie na brzuchu w 1. trymestrze ciąży jest jak najbardziej bezpiecznie.  Na początku ciąży (do momentu, kiedy brzuch zacznie być widoczny) możesz jak najbardziej spać na brzuchu. Płód (który w 9. tygodniu ciąży ma zaledwie jest 2,5 cm) jest bezpiecznie schowany w worku owodniowym, za kością łonową i jamą brzuszną mamy.

Brzuch u przyszłej zaczyna się zaokrąglać dopiero w 2. trymestrze. Niekiedy dopiero w 2. połowie ciąży inni mogą zauważyć, że spodziewasz się dziecka. W niektórych przypadkach (np. w ciąży mnogiej lub gdy to jest Twoje kolejne dziecko), brzuch zaczyna być widoczny wcześniej. Więcej na temat tego jak zmienia się brzuch w ciąży, przeczytasz w artykule: Jak rośnie brzuch w ciąży?

spanie na brzuchu w ciąży

Gdy brzuch zaczyna być widoczny, spanie na nim jest nie tylko niewygodnie (to tak jakbyś spała, miała pod sobą piłkę), a także niebezpieczne dla dziecka. Leżenie na brzuchu sprawia, że naciskana jest macica. Jako, że jest ona tylko mięśniem (wprawdzie bardzo wytrzymałym, ale mięśniem, a nie na przykład kością), śpiąc na brzuchu, można uszkodzić płód. Jednak, jeżeli jest Ci wygodnie, możesz spać na brzuchu nawet z lekko zaokrąglonym brzuszkiem.

Twoje ciało powie Ci (tym, że będzie Ci po prostu niewygodnie), kiedy powinnaś zmienić pozycję spania. Pamiętaj jednak, że leżenie na brzuchu może być niebezpieczne w sytuacji, kiedy jest to zagrożona ciąża. Spanie na brzuchu jest wtedy kategorycznie zabronione.

 

Suplement diety, jest źródłem witamin i minerałów dla kobiet w ciąży.
Suplement diety z 17 składnikami odżywczymi wspomagającymi włosy.

 

Ciąża − spanie na brzuchu, na plecach czy na boku? Jaka pozycja jest najbezpieczniejsza?

Najlepszą pozycją do spania w ciąży jest spanie na boku. Przez długi czas zalecano, żeby kobieta w ciąży nie spała na lewym boku. Miało to zapobiegać uciskowi żyły głównej dolnej na macicę, przez którą dopływa krew do macicy i dostarcza płodowi tlen i składniki odżywcze.

Jednak, najnowsze badania wskazują na to, że nieco zmniejszony przepływ krwi przez żyłę główną (spowodowany spaniem na lewym boku) nie ma wpływu na zdrowie mamy i dziecka. Oznacza to, że możesz spać zarówno na prawym, jak i na lewym boku. Twój organizm jest naprawdę mądry! Jeżeli śpisz w danej pozycji czujesz się dobrze to oznacza, że Twojemu maluszkowi też jest wygodnie.

czy w ciąży mozna spać na brzuchu

Kobietom w 2. i 3. trymestrze ciąży nie zaleca się również pozycji spania na wznak. Badania wskazują, że spanie na plecach po 28. tygodniu ciąży może zwiększać ryzyko śmierci wewnątrzmacicznej. Nie oznacza to jednak, że jak w nocy nagle znajdziesz się w takiej chwili będzie to niebezpieczne dla dziecka. Twoje ciało przeważnie wie, co robi! Jeżeli maluszkowi będzie niewygodnie zacznie się kręcić, a Ty się obudzisz. Istotne jest, żeby nie kłaść się do spania w takiej pozycji. Związane jest to z naciskiem macicy na naczynia krwionośne jamy brzusznej.

ciąża spanie na brzuchu

Ja bardzo polecam do spania podłużną poduszkę ciążową. Można jej użyć w taki sposób, żeby zostały podparte głowa, brzuch i plecy. Ugnij nogi w kolanach i umieść między nimi poduszkę, a głowę połóż na jej końcu. Dzięki temu, krew bez problemu dociera do łożyska i płodu. Poza tym, poduszki w kształcie rogala to naprawdę wygodne. Sama intuicyjnie będziesz wiedzieć, jak jej użyć! Nawet mój partner lubi sobie ją pożyczać do spania. Po porodzie, poduszka świetnie się sprawdzi do kamienia czy jako kojec dla dziecka.

Sen w 3. trymestrze ciąży − jaka pozycja będzie najlepsza?

W 3. trymestrze duży brzuch i szalejąca burza hormonów mogą powodować zgagę i problemy z oddychaniem. To zaś zdecydowanie utrudnia zasypianie i powoduje bezsenność. Do tego dochodzą takie problemy jak: bóle kręgosłupa, częste oddawanie moczu i mocne kopnięcia Twojego dziecka.  

do którego miesiąca można spać na brzuchu w ciąży

Szacuje się, że prawie połowa kobiet ciężarnych cierpi na bezsenność na ostatnim etapie ciąży. Ja lepiej się wysypiam przy budzącym się kilka razy w nocy noworodku niż w ostatnim miesiącu przed porodem. Jedyną pozycją, w której byłam w stanie zasnąć w końcówce ciąży była pozycja półsiedząca. Pomagało mi to złagodzić problemy z oddychaniem (związane z uciskającą na przeponę macicą) i zgagę. Więcej na temat problemów ze snem na ostatnim etapie ciąży, pisałam w artykule: Problemy ze snem w ciąży. Dlaczego Maluch nie daje Ci spać zanim się urodzi?

Suplement diety, jest źródłem witamin i minerałów dla kobiet w ciąży.
Suplement diety ze składnikami odżywczymi dla ciężarnych i karmiących.
Suplement to źródło składników wysoko odżywczych niezbędnych w ciąży.
Suplement diety wspierający kobiety w ciąży oraz planujące dziecko.

Więcej artykułów na ten temat