Przez 1. trymestr ciąży zwykle przybiera się około 2 kilogramów. Największy wzrost masy ciała zaobserwujesz w 2. trymestrze (prawidłowo jest to około 5 − 6 kg). W ostatnich miesiącach ciąży, przybieranie na wadze nieco przyhamowuje.
Pamiętaj, że to, ile przytyjesz, jest dość indywidualną sprawą i zależy od różnych czynników. Przy każdej wizycie kontrolnej o ginekologa, jesteś ważona. Dlatego Twój lekarz na bieżąco kontroluje, czy prawidłowo przybierasz na wadze.
Aktywność fizyczna w ciąży − wskazana!
O tym, co można ćwiczyć w ciąży, pisałam w artykule: „Co można robić w ciąży? Czyli 9 miesięcy fit mamy”. Spacery, basen, czy lekki aerobik na pewno Ci nie zaszkodzą.
Złota zasada jest następująca: nigdy nie ćwicz intensywniej niż to robiłaś przed ciążą. Poza tym, lepiej zapytaj wcześniej lekarza, czy nie ma żadnych przeciwskazań do aktywności fizycznej.
Odchudzanie w ciąży − skutki
Nie ma czegoś takiego, jak zdrowe odchudzanie w ciąży! Skutki odchudzania w ciąży mogą być poważne. Niska waga urodzeniowa dziecka, przedwczesny poród to tylko niektóre z nich. Niedostarczenie płodowi odpowiednich składników odżywczych i witamin może skutkować późniejszymi problemami zdrowotnymi u dziecka, takimi jak choroby serca, zaburzenia wzrostu, a także problemy z nauką.
Pamiętaj też o tym, że zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży również nie jest dobry dla zdrowia Twojego i dziecka. Niezdrowa dieta i brak ruchu mogą skutkować między innymi nadciśnieniem, cukrzycą ciążową czy problemami z kręgosłupem i puchnącymi nogami. Mogą być też groźne dla prawidłowego rozwoju płodu.
„Choć presja społeczna na umięśnione i zgrabne ciało kobiety, nawet w ciąży, jest bardzo duża, trzeba zachować zdrowy rozsądek. Ciąża to czas ogromnych przemian w ciele kobiety i ostatnią rzeczą, na jaką przyszła mama powinna się zdecydować jest odchudzanie. Jedź zdrowo (dla dwojga, nie za dwoje!), bądź aktywna i dbaj o siebie − to najlepsze co możesz zrobić dla siebie i malucha”
− mówi lek. med. Aleksandra Malewska.
Ciąża to jest bardzo wyjątkowy czas w życiu kobiety. Naprawdę nie ma sensu tracić czasu i nerwów na przejmowanie się dodatkowymi kilogramami. Ich nie unikniesz. Jeżeli postawisz na zdrową, zrównoważoną dietę i będziesz aktywna, to po ciąży będzie Ci dużo łatwiej „wrócić do formy”. Przede wszystkim, będziesz się wtedy po prostu dobrze czuć! Ja jestem zwolenniczką podejścia, że „w ciąży można wszystko, byle z głową”. Jeżeli masz ochotę na lody z polewą czekoladową, to nie odmawiaj sobie! Jeżeli masz gorszy dzień i nie masz siły ruszyć się z łóżka, to tak zrób. Byle tylko codziennie nie leżeć w łóżku z pudełkiem lodów.