Problemy ze snem w ciąży: dlaczego maluch nie daje Ci spać zanim się urodzi?

15. 5. 2018 · 5 minut czytania

Zgaga, zmiany hormonalne, częste oddawanie moczu – to tylko niektóre elementy utrudniające sen. Jak wypocząć w ciąży? W jakiej pozycji leżeć na łóżku? Sprawdź porady z naszego bloga!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Problemy ze snem w ciąży: dlaczego maluch nie daje Ci spać zanim się urodzi?

Bezsenność w ciąży to jeden z najczęstszych problemów kobiet ciężarnych. Kłopoty ze snem w ciąży pojawiają się nieraz już w pierwszym trymestrze, a najbardziej dają o sobie znać pod koniec ciąży. Tymczasem sen jest niezbędny dla Twojego zdrowia i prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Zobacz, jak radzić sobie z nieprzespanymi nocami w oczekiwaniu na Malucha i jak spać w 9. miesiącu ciąży.

Dlaczego kobieta nie może spać w ciąży?

Główną przyczyną bezsenności w ciąży wydaje się być przede wszystkim powiększający się brzuch, który nie pozwala Ci znaleźć wygodnej pozycji.

Problemy ze snem w ciąży

Na bezsenność w 9. miesiącu ciąży może jednak wpływać wiele czynników, w tym:

  • zmiany hormonalne – pod koniec ciąży Twoje hormony szaleją i wpływają na pracę całego organizmu,
  • zwiększona potrzeba odwania moczu – Twoje dziecko jest coraz większe i naciska na Twoje narządy wewnętrzne, w tym na pęcherz. Dlatego częściej musisz chodzić siku.
  • bóle pleców – coraz większy brzuch zmienia punkt ciężkości ciała i obciąża kręgosłup,
  • skurcze łydek – spowodowane są zaburzoną gospodarką elektrolitową oraz uciskiem na nerwy biegnące od miednicy do nóg,
  • zgaga − o tym skąd się bierze i jak ją zwalczać przeczytać możesz w artykule: Nieznośna zgaga – zapobieganie w 10 krokach,
  • problemy z oddychaniem − powiększająca się macica unosi przeponę, co może powodować ucisk na płuca,
  • wygibasy Twojego potomstwa – pewnie zauważyłaś, że Twoje dziecko jest bardziej aktywne w nocy. Wynika to z tego, że w dzień, ukołysane Twoimi ruchami, słodko śpi.

Bezsenność w ciąży może wynikać również z towarzyszącemu przyszłej mamie uczucia niepokoju. Pod koniec ciąży coraz częściej myślisz pewnie o zbliżającym się porodzie. W nas, mamach, zaczyna narastać też obawa, czy podołamy wyzwaniom macierzyństwa.

    Pozycja do spania w ciąży

    Ogromny brzuch sprawia, że wiele kobiet zastanawia się jak spać w 9. miesiącu ciąży. Z pewnością w tak zaawansowanej ciąży nie możesz spać na brzuchu. Nie jest to ani wygodne, ani bezpieczne.  

    Wiele źródeł podaje, że w ciąży należy spać na lewym boku. Ma to zapobiegać uciskowi żyły głównej dolnej i ułatwiać dopływ krwi i składników odżywczych do macicy i Twojego dziecka. Ostatnie badania wskazują jednak, że w prawidłowo rozwijającej się ciąży, możesz spać zarówno na prawym, jak i na lewym boku. Matka natura jest bardzo mądra. Jeżeli w danej pozycji czujesz się dobrze to oznacza, że Twojemu Maluszkowi też jest wygodnie!

    Sprawdź też, jakie są najczęstsze dolegliwości ciążowe.

    Co ze spaniem na plecach? Ginekolodzy przestrzegają przed spaniem w tej pozycji w zaawansowanej ciąży, bo niesie to za sobą ryzyko niedotlenienia dziecka. W tej pozycji macica naciska na żyły, co może zaburzać przepływ krwi do łożyska. Jeżeli jednak śpisz na plecach, czujesz się tak dobrze i nie masz żadnych niepożądanych objawów (np. zawrotów głowy) to bez wyrzutów sumienia możesz się zdrzemnąć w tej pozycji.

    Najlepsza pozycja do spania w ciąży

     

    Jeżeli masz problemy z oddychaniem lub męczy Cię zgaga to rozwiązaniem może być zasypianie w pozycji półleżącej. Zmniejsza się wtedy ucisk na przeponę i łatwiej możesz złapać oddech. Lekka pionizacja ciała utrudnia powrót treści żołądkowej do przełyku.

    Sprawdź też leki na nadkwaśność i zgagę.

    Jak spać w 9 miesiącu ciąży?

    Jak Ci wygodnie! Dla mnie cudownym rozwiązaniem okazałą się poduszka dla ciężarnych. Podłużny kształt poduszki pozwala zachować podczas snu optymalną pozycję. Możesz się nią owinąć w taki sposób, żeby podparte zostały głowa, brzuch oraz plecy. Dzięki takiemu oparciu krew bez problemu dociera do łożyska i płodu.

    Jak spać w 9 miesiącu w ciąży

     

    Pomimo że ciążę mam już za sobą, zdarza mi się korzystać z tej poduszki.  Możesz jej również użyć jako kojca dla Twojego nowonarodzonego maluszka.

    Sprawdź też preparaty na poprawę odporności w ciąży.

    Sposoby na bezsenność w ciąży

    Brak snu w ciąży nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale przede wszystkim jest niekorzystne dla Ciebie i Twojego dziecka. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na bezsenność w ciąży.

    Przestrzegaj tych zasad, a zdecydowanie lepiej będzie Ci się zasypiać:

    1. Unikaj stresujących sytuacji.

    Unikaj stresowych sytuacji w ciąży aby lepiej spać

     

    2. Ogranicz spożycie kofeiny i teiny. Zamiast tego wypij ciepłe mleko czy napar z melisy.

    3. Unikaj jedzenia, które wywołuje zgagę, a ostatni posiłek zjedz na ok. 2 − 3 godziny przez pójściem spać.

    4.Włącz do diety produkty zawierające wapń i potas (składniki te zapobiegają skurczom łydek).

    Sprawdź też wapń w tabletkach i do picia.

    5. Postaraj się wieczorem nie korzystać z komputera czy telefonu i wyłącz telewizor.

    Co zrobić aby lepiej spać w ciąży

     

    6.O ile nie masz przeciwwskazań, w ciągu dnia zażywaj ruchu na świeżym powietrzu.

    Sprawdź, czy w ciąży można biegać.

    7.Odpowiednie przygotuj miejsce snu – temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 21°C, a powietrze powinno być nawilżone.

    Żeby zwiększyć swoje szanse na komfortowo przespaną noc, warto również zadbać o stały rytuał. Postaraj się kłaść się i wstawać o tej samej porze. Przed pójściem spać spróbuj się jak najbardziej wyciszyć i zrelaksować. Weź ciepłą, relaksującą kąpiel. Możesz poczytać przyjemną, lekką książkę czy posłuchać ulubionej muzyki. Poproś partnera o masaż pleców oraz nóg. Dzięki temu ukoisz ból pleców i nóg.

    Skuteczne sposoby na spokojny sen w ciąży

     

    Ostatnie tygodnie ciąży są ciężkie. Dosłownie i w przenośni. Ogromny brzuch i spuchnięte nogi sprawiają, że czujesz się nieatrakcyjna i obolała. Szalejące hormony i lęk przed porodem powodują ciągłą huśtawkę nastrojów. W takiej sytuacji trudno o dobry sen. Dlatego najlepszym sposobem na bezsenność w ciąży może być szczera rozmowa z zaufaną osobą.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora