Jak rośnie brzuch w ciąży?

10. 2. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
Jak rośnie brzuch w ciąży?

U jednych kobiet bardzo szybko widać ciążę, inne potrafią utrzymywać ją w tajemnicy bardzo długo. Od czego to zależy? Bardzo wiele mam martwi się również o to, że ich brzuch jest za mały lub za duży. Jak powinno to wyglądać naprawdę? Zobacz, jak rośnie brzuch w ciąży tydzień po tygodniu.

Jak wygląda brzuch na początku ciąży?

Prawda jest taka, że przez 1. trymestr możesz śmiało nie mówić nikomu o ciąży. Przez pierwsze tygodnie ciąży brzuch nie jest widoczny, a Twoja waga stoi w miejscu. Mało tego, może się zdarzyć, że z związku z ciążowymi dolegliwościami, możesz nawet nieco schudnąć. Tak było w moim przypadku. Około 9. tygodnia ciąży możesz zacząć już lekko przybierać na wadze. Pamiętaj o tym, że ciąża to nie jest dobry moment na odchudzanie. Unikaj też ćwiczeń na mieście brzucha. O tym, jak być aktywnym w ciąży, pisałam w artykule: „Co można robić w ciąży, czyli 9 miesięcy fit mamy”.

brzuch ciążowy na początku ciąży

Pomimo, że w pierwszym trymestrze nie widać jeszcze „brzucha”, to już wtedy najlepiej zacząć pielęgnację skóry brzucha i innych miejsc narażonych na rozstępy (piersi, uda i pośladki). Bardzo ważne jest, żeby regularnie (najlepiej codziennie) smarować te okolice głęboko nawilżającymi kosmetykami. Pamiętaj, że mszą być to preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży, np. Pharmaceris M Foliacti krem zapobiegający rozstępom lub Mustela Maternite, krem przeciw rozstępom.

Kiedy zaczyna rosnąć brzuch w ciąży?

Brzuch zaczyna być zaokrąglony i widoczny dopiero w okolicy połowy ciąży. Jednak nie ma co do tego reguły. To, w którym miesiącu ciąży widać brzuch, zależy od wielu czynników.

Najwcześniej brzuch jest widoczny u kobiet, które:

  • urodziły już co najmniej jedno dziecko – kobiety, które przeszły już ciążę przeważnie mają bardziej rozluźnione mięsnie brzucha
  • są w ciąży bliźniaczej
  • są bardzo szczupłe
  • są niewysportowane (chodzi przede wszystkim o niewyćwiczone mięśnie brzucha).

Przyczyną tego, że brzuch jest coraz bardziej widoczny, jest powiększająca się macica. W połowie ciąży jest ona mniej więcej wielkości grejpfruta. Czyli stosunkowo niewielka. Niemniej jednak, możesz mieć wrażenie, że Twój brzuch jest dużo większy, jeżeli po prostu przybrałaś na wadze. Nadprogramowe kilogramy to jednak coś całkiem innego iż „ciążowy brzuszek”. Pamiętaj, żeby przestrzegać złotej zasady, żeby „jeść dla dwojga, a nie za dwoje”. Zdrowa i zbilansowana dieta będzie dobra nie tylko dla Twojej sylwetki, ale przede wszystkim dla Twojego zdrowia i zdrowia Twojego maluszka.

duży brzuch ciążowy we wczesnej ciąży

Ile powinno się przytyć w ciąży?

To zależy od tego, ile ważyłaś przed ciążą. Jeżeli Twoja waga była w normie (czyli BMI między 19 a 26) to w ciąży powinnaś przybrać na wadze między 11 a 13 kilogramów. Kobiety z niedowagą mogą „przytyć” nawet 16 kg. Jeżeli natomiast Twoje BMI sprzed ciąży wynosiło powyżej 29, postaraj się nie przybrać więcej niż 11 kg. Najważniejsze jednak, żebyś przez cały okres ciąży była pod stałą kontrolą lekarza. Na każdej wizycie zostaniesz zważona. Jeżeli ginekolog zauważy coś niepokojącego, będzie mógł szybko zareagować.

„Zbilansowana, zdrowa dieta to klucz do prawidłowego rozwoju maluszka i zdrowia przyszłej mamy. Skład takiej diety najlepiej skonsultować z dietetykiem, który doradzi, co wykluczyć, a co dodać do jadłospisu. Pamiętaj, że to jak odżywiasz się w ciąży wpływa też na to, jak szybko będziesz się regenerować po porodzie”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

Jak wygląda brzuch w drugim trymetrze ciąży?

Najbardziej intensywnie brzuch rośnie pomiędzy 20. a 30. tygodniem ciąży. Pod koniec 2. trymestru macica jest wielkości średniego arbuza. Naciska przy tym na wiele Twoich narządów i może powodować problemy z oddychaniem, zgagę, częste wizyty w toalecie. Pamiętaj o tym, że powiększający się brzuch zmienia środek ciężkości Twojego ciała i możesz mieć problem z utrzymaniem równowagi. Dlatego tak ważne jest, żebyś na siebie uważała. Domagaj się miejsca siedzącego w komunikacji miejskiej i przepuszczenia w kolejkach! To nie dla Twojej wygody, ale przede wszystkim dla zdrowia i bezpieczeństwa Twojego i dziecka!

brzuch ciążowy w drugim trymestrze cięży

Jak zmienia się brzuch w ciąży w ostatnim trymestrze?

W 9. miesiącu ciąży brzuch może mieć od 70 do ponad 100 cm obwodu! Mogą pojawić się już wtedy na dole brzucha rozstępy. Dlatego bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja, o której pisałam wcześniej. Na pojawiające się rozstępy możesz stosować specjalne olejki, np. Bio-Oil, olejek na rozstępy i blizny.

Około 37. tygodnia ciąży dochodzi do tzw. obniżenia się macicy. Zauważysz wtedy, że brzuch jest bardzo nisko. Oznacza to, że dziecko przesunęło się w stronę Twojego kanału rodnego. Łatwiej Ci wtedy oddychać, bo macica nie naciska na przeponę. Jednak, możesz odczuwać niedogodności związane z mocniejszym naciskiem na Twój pęcherz moczowy.

brzuch ciążowy w ostatnim etapie cięży

Pamiętaj o tym, że to jak szybko rośnie brzuch w ciąży, zależy od wielu rożnych czynników. Wiele mam obawia się, że ma za mały brzuch. Jednak nie ma sensu porównywania się z innymi koleżankami w ciąży. Najważniejsze, żebyś żyła zdrowo i była pod stałą opieką lekarza.

Agnieszka Kawa