Stres zjada zęby! Jak powstrzymać ścieranie zębów?

Zęby się ścierają i ten proces jest całkiem normalny, o ile nie jest zbyt nadmierny i nie powoduje go… np. stres. Czym jest bruksizm, skąd się bierze i jak można mu zapobiegać?
Skąd się bierze ścieranie się zębów?
Ścieranie zębów jest naturalnym procesem, do którego dochodzi podczas fizjologicznych czynności, takich jak żucie czy przełykanie. Gdy destrukcji ulega więcej niż 65 nm szkliwa na rok, to znak, że zęby zbytnio się ścierają.
Patologiczne ścieranie zębów może być spowodowane np.:
- zbyt erozyjną dietą
- stosowaniem pasty o dużej abrazyjności
- myciem zębów różnego rodzaju „domowymi” pastami i mieszankami (np. z zawartością sody spożywczej)
- nawykami takimi jak nagryzanie na twarde przedmioty
O ile wszystkie wyżej wymienione przyczyny łatwo określić i wyeliminować, to gorzej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o ścieranie zębów na tle stresowym, czyli o tzw. bruksizm.
Sprawdź, jak używać nici dentystycznej.
Co to jest bruksizm?
Bruksizm to słowo, które pochodzi z języka z greckiego i oznacza zgrzytanie zębami. W medycynie to określenie stosowane jest przy niekontrolowanym, mimowolnym zaciskaniu zębów lub zgrzytaniu nimi.
Bruksizm występuje najczęściej:
- w nocy
- podczas snu
- w dzień w sytuacjach stresowych
Mimowolne zaciskanie zębów może być nawet 10 razy silniejszeniż podczas żucia pokarmów. Gdy ścieranie zębów występuje podczas snu, często możesz nie mieć świadomości, że ten problem dotyczy właśnie Ciebie. Często to dopiero „współspacz” informuje Cię, że coś jest nie tak.
Sprawdź, co jeść, aby wzmocnić zęby.
Jak objawia się bruksizm?
Zaniepokoić mogą Cię pojawiające się rano przewlekłe bóle głowy, ból karku oraz mięśni obręczy karkowej i twarzoczaszki. Powtarzający się cyklicznie ból głowy jest często mylony z migreną, jednak przy bruksiźmie oprócz tego, że ból występuje rano tuż po przebudzeniu, to dodatkowo towarzyszy mu ból żuchwy i w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych.
Bruksizm to choroba, której podłoże stanowią czynniki emocjonalne, głównie stresujący tryb życia. Mocne zaciskanie mięśni prowadzi do degradacji struktur stawu skroniowo-żuchwowego, która objawia się bólem przy szerokim otwarciu ust. Dodatkowo występują trzaski i przeskakiwanie krążka stawowego.
Co może świadczyć o bruksiźmie?
- pionowe pęknięcia szkliwa i tarczki
- wyświechtania na powierzchniach zębów żujących
- ślady przygryzania na wewnętrznej ścianie policzka
- rozchwianie zębów
- zaniki przyzębia
- krwawienie z dziąseł
- zmiana rysów twarzy spowodowana przez silne i stałe napięcie mięśni żwaczy i skroniowych
- przerost mięśni, przez co twarz staje się kwadratowa i bardziej „męska", bo zaznacza się linia żuchwy
Jak radzić sobie z problemem zaciskania i ścierania zębów?
1. Idź do dentysty
Po pierwsze udaj się do stomatologa, który oceni, w jakim stanie znajdują się Twoje zęby. Pamiętaj, że mocno starte zęby czy starte szkliwo mogą powodować dolegliwości bólowe w postaci nadwrażliwości na bodźce (ciepło, zimno, słodkie). Gdy będzie taka potrzeba, lekarz wykona dodatkowe zabiegi, które zlikwidują nadwrażliwość, takie jak np. fluoryzacja czy odbudowa brakującej tkanki zęba materiałem kompozytowym.
Zbada też, czy Twoje stawy skroniowo-żuchwowe pracują prawidłowo, oraz sprawdzi napięcie mięśni twarzoczaszki. Gdy wystąpią jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, powinien skierować Cię do wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Ten z kolei za pomocą odpowiedniego masażu rozluźni mocno napięte partie mięśni oraz nauczy Cię technik automasażu, który będzie można wykonać samodzielnie w domu.
Źródłem napięcia, które powoduje bruksizm, mogą być wszelkiego rodzaju asymetryczne obciążenia występujące w jamie ustnej, czyli np. źle wykonane wypełnienia, protezy, mosty, korony i wady zgryzu. Gdy zostaną one zdiagnozowane, lekarz stomatolog wyeliminuje je lub skieruje Cię dalej do konkretnego specjalisty.
Sprawdź, skąd biorą się ubytki w zębach.
2. Stosuj szynę relaksującą
Najbardziej powszechną metodą leczenia ścierania zębów i zaciskania ich jest wykonanie szyny relaksacyjnej, której używa się na noc. Gdy wszystkie problemy występujące w jamie ustnej, o których wspomniałam w punkcie pierwszym, zostaną rozwiązane, wtedy robiony jest wycisk zębów i na jego podstawie sporządzana jest nakładka.
Ma ona na celu wyeliminować możliwość ścierania się zębów o siebie nawzajem. Dodatkowo podwyższa wysokość zwarcia (przez brak możliwości całkowitego złączenia zębów) i eliminuje maksymalnie zaciskanie mięśni, a tym samym je rozluźnia. Gdy szyna ulegnie przetarciu bądź pęknięciu, należy ją wymienić na nową.
Sprawdź leki i tabletki na stres i uspokojenie.
3. Pomyśl o… botoksie
Jeśli nakładki będą dla Ciebie zbyt uciążliwe i nie chcesz co wieczór zasypiać z „protezą”, medycyna oferuje wstrzykiwanie w mięśnie żwaczy toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny (można dodatkowo znieczulić miejsce wkucia specjalnym żelem), a nadmierne zaciskanie zębów znika już po kilku dniach.
Dwa tygodnie po zabiegu następuje maksymalne rozluźnienie mięśni, a efekt działania utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Rysy twarzy stają się łagodniejsze, a twarz z kwadratowej bardziej owalna. Gdy zauważysz u siebie, że efekt słabnie, zabieg należy powtórzyć. Każdy kolejny zastrzyk botoksu powinien starczać na dłuższy okres, ponieważ ponownie obstrzykiwane są te same mięśnie, które przez kilka miesięcy nie pracowały tak intensywnie, a ich masa uległa zmniejszeniu.
4. Stosuj techniki relaksacyjne
Zalecane są wszelkiego rodzaju techniki relaksacji i wyciszenia. Dobrym rozwiązaniem jest praktykowanie jogi (sprawdź, jak ćwiczyć jogę w domu) czy wdrożenie każdego innego rodzaju aktywności fizycznej. W dzisiejszych czasach, w których tempo życia ciągle przyśpiesza zamiast zwalniać, trudno jest zmienić tryb życia na spokojniejszy. Dlatego w niektórych przypadkach intensywnego zgrzytanie zębami należy skonsultować się specjalistą, który może zalecić stosowanie środków uspokajających.
Najnowsze artykuły
Najlepsze szczoteczki soniczne – ranking produktów
Jak działa szczoteczka soniczna i czym różni się od szczoteczki elektrycznej? W artykule wyjaśniamy różnicę oraz rekomendujemy 5 najlepszych szczoteczek sonicznych.Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?
Palenie tytoniu prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych. Czy nikotyna szkodzi również zębom i całej jamie ustnej? Jak dbać o zęby palacza, by uniknąć przykrych konsekwencji uzależnienia?Krwawienie dziąseł – co jest przyczyną i jak je leczyć?
Krwawiące dziąsła mogą być jednym z pierwszych objawów zapalenia tkanek przyzębia (paradontozy). U wielu osób ten stan jest spowodowany zbyt agresywnym szczotkowaniem lub niewłaściwą higieną jamy ustnej.Najlepsze szczoteczki elektryczne do zębów — ranking produktów
Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeżeli zaopatrzysz się w funkcjonalną szczoteczkę. Sprawdź nasz ranking najlepszych szczoteczek elektrycznych do zębów i wybierz produkt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.Afty u dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie
Afty w jamie ustnej powstają na skutek wielu czynników. Najczęściej są to niedobory witamin, czynniki genetyczne lub urazy mechaniczne. Poznaj apteczne i domowe metody leczenia zmian.Rany w jamie ustnej – przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Uszkodzenia mechaniczne oraz termiczne stanowią najczęstszą przyczynę powstania ran w jamie ustnej. Wiele osób mierzy się z nawracającymi aftami. Poznaj sposoby przyspieszające ich gojenie!Próchnica u dorosłych – skąd się bierze i jak ją leczyć?
Chcesz, by Twoje zęby były zdrowe? Nie zapominaj o ich regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu! Zadbaj o pełnowartościową dietę i regularnie odwiedzaj dentystę!Kamienie migdałkowe – skąd się biorą? Objawy, przyczy, leczenie
Kamienie migdałków najczęściej pojawiają się po zapaleniu migdałków. Sprawdź, jaka jest ich przyczyna i jak wygląda leczenie.
Przeczytaj też
-
Męczą Cię objawy stresu? Jak sobie radzić ze stresem?
Długotrwały stres negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Co zrobić, by zachować spokój? Prezentujemy popularne techniki relaksacyjne. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!Depresja zimowa to nie mit! Jak sobie z nią radzić?
Depresja zimowa to nie mit. Cierpi na nią około 10% społeczeństwa. Co ją powoduje? Jakie są jej główne objawy? Jak z nią walczyć? Więcej dowiesz się z naszego artykułu!Chce Ci się płakać, gdy myślisz o pracy? To może być wypalenie zawodowe
Jeśli na samą myśl o pracy czujesz niepokój, być może dotyka Cię wypalenie zawodowe? Co kryje się pod tym pojęciem? Jak odzyskać równowagę psychiczną? Sprawdź!Postanowienia noworoczne – 5 trików, które pomogą Ci ich dotrzymać
Nowy rok i nowe postanowienia – to scenariusz, który zna chyba każdy z nas. Ale jak w praktyce wychodzi realizacja noworocznych planów? Sprawdź, co zrobić, by wytrwać w swoich decyzjach!Ortoreksja − niezdrowa obsesja na punkcie zdrowego odżywiania
Nadmierne skupianie się nad jakością spożywanych produktów i niepokój po zjedzeniu niektórych pokarmów nosi nazwę ortoreksji. Na czym dokładnie polega to zaburzenie? Dowiedz się więcej!Stres w pracy − jak sobie z nim poradzić i nie zniszczyć kariery?
Długotrwały stres niesie ze sobą poważne konsekwencje – prowadzi do wrzodów, nadmiernej potliwości, migreny i innych chorób. Jak nie denerwować się w pracy? Sprawdź!Syndrom Zosi Samosi − do czego prowadzi nadmierny perfekcjonizm?
Jesteśmy stale bombardowani reklamami i bilbordami prezentującymi ludzi sukcesu. Nieustannie widzimy portrety zadbanych, młodych i pięknych osób. Sami też chcemy tacy być. Czy słusznie?
Więcej artykułów na ten temat
Męcząca nadwrażliwość zębów – dlaczego ją mam?
· 4 minuty czytaniaCzym jest i skąd bierze się nadwrażliwość zębów? Jak leczyć tę dolegliwość? Czy istnieją pasty lub płyny łagodzące uciążliwe dolegliwości bólowe? Szczegóły zdradzamy w naszym artykule!Co na ból zęba? Nie baw się w szarlatana!
· 7 minut czytaniaBól zębów zwykle świadczy o rozwoju stanu chorobowego, dlatego warto jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj nasze porady!Kwasowa erozja szkliwa − jak kwaśna dieta może niszczyć Twoje zęby
· 4 minuty czytaniaCzym jest kwasowa erozja szkliwa? Jak jej zapobiegać? Jak dieta wpływa na stan Twojego uzębienia? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak uchronić się przed tą uciążliwą dolegliwością!