Męczą Cię objawy stresu? Jak sobie radzić ze stresem?

24. 9. 2017 · Grzegorz Wójcik · 5 minut czytania
 • redukcja stresu

Stres to reakcja na bodziec pochodzący ze świata zewnętrznego, który wymaga z naszej strony podjęcia jakichś działań. Wpływa niekorzystnie na wiele układów i jeśli trwa chronicznie, może doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Dowiedz się, co go wywołuje,  jakie są objawy oraz co możesz zrobić, by ze stresem sobie skutecznie radzić.

Stres i jego przyczyny

Nieudany dzień w pracy, kłótnia z mężem, szybkie tempo życia, czy stawianie przed sobą wygórowanych oczekiwań… Zdarzeń, które wywołują stres, czyli wszystkie reakcje organizmu wywołane negatywnymi czynnikami zewnętrznymi,  nie brakuje.

Oczywiście, czasem stres ma swoje uzasadnienie, bo dzięki niemu organizm może dostosować się do nowych warunków życiowych. Problem pojawia się wtedy, gdy jest go za dużo albo trwa przez dłuższy okres. W takich sytuacjach może dojść do pojawienia się tak zwanego stresu przewlekłego. Co ciekawe, nie jest on efektem największych tragedii życiowych, ale wynika z mniejszych lub większych bolączek. Zwykle jego przyczyną jest stałe zamartwianie się o pieniądze, dzieci, pracę lub zdrowie. Człowiek ma poczucie, że to on odpowiada za problem, którego nie może rozwiązać, co skutkuje obniżoną samooceną i podświadomym stresem.

Stres przewlekły dużo trudniej wyeliminować, bo wymaga on dogłębnej analizy problemu z udziałem doświadczonego terapeuty. Trzeba wtedy zmienić zarówno sposób myślenia jak i postępowania, co bywa trudne.

Sprawdź leki i tabletki na uspokojenie!

Objawy stresu

Stres wpływa na ciało, oddech i umysł. Na każdą sferę działa inaczej i może powodować różne dolegliwości. 

W przypadku ciała, stres wywołuje wzrost napięcia mięśniowego, przyspieszoną akcję serca, wzrost ciśnienia krwi, odpływ krwi do mięśni, czy tiki nerwowe. Gdy stres jest długotrwały, mogą pojawić się uciążliwe bóle głowy. Chory  ma wtedy wrażenie, jakby na głowę założono mu zaciskającą obręcz. Może temu towarzyszyć sztywnienie karku (szyi), światłowstręt lub nadwrażliwość na hałas. 

Do objawów stresu można też zaliczyć problemy z cerą. Czasem są to czerwone plamy na twarzy i dekolcie, innym razem pokrzywka. Stres zaostrza też objawy trądziku różowatego. 

W sytuacji stresowej Twój oddech staje się szybszy i płytszy. Jeśli stres trwa długo, konsekwencje mogą okazać się poważne. Warto tu wymienić niedotlenienie mózgu, zaburzenie równowagi emocjonalnej, zmęczenie, czy koszmary.

Stres wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie Twojego umysłu. Na pewno znasz to uczucie gdy, pod wpływem stresującej sytuacji, nie mogłeś przypomnieć sobie jakieś ważnej rzeczy, odpowiednio się wysłowić, czy myśleć w sposób logiczny. Ale to niejedyne objawy silnego stresu. Odpowiedzią Twojego organizmu na tego typu sytuację jest wzrost uczucia niepokoju, nerwowość, czy nadmierne reakcje emocjonalne. Mogą też pojawić się zachowania kompulsywne, których nie można powstrzymać, jak np. obgryzanie długopisu.

 

 

Jak sobie radzić ze stresem?

Najszybszą drogą do poradzenia sobie ze stresem jest stawienie czoła sytuacjom życiowym, które go powodują. Nie zamartwiaj się rzeczami, które nie są od Ciebie zależne albo których nie jesteś w stanie (przynajmniej w tym momencie) zmienić.  Oczywiście, łatwiej powiedzieć, trudniej wykonać…Dlatego, jeśli trudno Ci nie myśleć o problemach, skorzystaj z poniższych porad, które pomogą Ci się z tym niekorzystnym stanem uporać.

1. Umiejętnie zarządzaj czasem

Napięty grafik codziennych zadań to rzeczywistość niemal każdego z nas. Dlatego, by ograniczyć uczucie niepokoju narastającymi obowiązkami,  określ swoje priorytety, które pozwolą Ci  zaoszczędzać czas i nie marnować go na niepotrzebne czynności.

2. Zachowaj równowagę życiową i dystans

Kluczem do szczęśliwego życia jest umiar we wszystkim, co się robi. Człowiek musi pracować i mieć czas wolny. Nie podchodź do wszystkiego na poważnie. Staraj się dystansować zwłaszcza od błahych spraw, które Cię na co dzień denerwują.

3. Miej czas dla rodziny i przyjaciół

Choć bliscy i relacje z nimi też mogą  stresować,  to jednak w sytuacjach kryzysowych są nieocenionym źródłem wsparcia.  Rozmowa z bliską osobą pomoże Ci rozładować napięcie i spojrzeć na problem z szerszej perspektywy. Poza tym czas spędzony z bliskimi to jedno z podstawowych źródeł relaksu.

4. Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne

Usiądź prosto, rozluźnij ciało i spokojnie oddychaj. Następnie podnoś delikatnie ramiona tak, jakbyś chciał dotknąć nimi uszu. Powoli i spokojnie obracaj głowę raz w lewą, raz w prawą stronę. To tylko jedno z ćwiczeń, a jest ich znacznie więcej i naprawdę skutkują.

5. Uprawiaj sport

Sport to nie tylko sposób na poprawę sylwetki. To też skuteczna metoda pozbycia się złej energii. By zadziałała, nie zmuszaj się do ćwiczeń, których nie lubisz, ale raczej wybierz te, które sprawią Ci przyjemność. Dla jednych będzie to pójście na siłownię, dla innych gra w tenisa… Sport pozwala zapomnieć o problemie i zająć myśli czymś zupełnie innym. Poprawia krążenie, dotlenia organizm, rozluźnia mięśnie i pozwala nabrać koniecznego dystansu do  wielu stresujących spraw.

6. Weź aromatyczną kąpiel

To niezwykle przyjemny sposób na pozbycie się stresu. Użyj do kąpieli olejków eterycznych – lawendowego, rozmarynowego lub melisowego. Zawierają substancje, które rozluźniają mięśnie, poprawiają krążenie krwi i pozwalaj pozbyć się nadmiaru hormonów stresu, czyli kortyzolu i adrenaliny.

Najnowsze artykuły

Przeczytaj też

 • Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

  Martwisz się, że Twój bliski ma problem z alkoholem? Dowiedz się, jak możesz mu pomóc. Sprawdź, po czym poznać, że ktoś jest uzależniony. Dowiedz się więcej!
  • nałogi fizyczne
  Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?
  • nałogi fizyczne
 • Jak odbudować związek po zdradzie, czy jest to możliwe?

  Z badań Centrum Profilaktyki Społecznej  wynika, że około 25% małżonków przyznaje się do zdrady partnera. Jak odbudować swój związek? Zachęcamy do lektury!
  • kryzys w związku
  Jak odbudować związek po zdradzie, czy jest to możliwe?
  • kryzys w związku
 • Wybierasz się na wakacje? Uważaj na zapalenie pochwy

  Wysoka temperatura, wilgoć czy korzystanie z miejsc publicznych to czynniki sprzyjające infekcjom. Jak uniknąć zapalenia pochwy i cieszyć się wymarzonym urlopem?
  • zdrowie intymne kobiety
  • zdrowie seksualne
  Wybierasz się na wakacje? Uważaj na zapalenie pochwy
  • zdrowie intymne kobiety
  • zdrowie seksualne
 • 5 sposobów jak się zabezpieczać, czyli antykoncepcja bez tajemnic

  Zastanawiasz się nad właściwą metodą antykoncepcji? Sprawdź, jaką skutecznością charakteryzują się poszczególne środki antykoncepcyjne!
  • zdrowie seksualne
  5 sposobów jak się zabezpieczać, czyli antykoncepcja bez tajemnic
  • zdrowie seksualne

Więcej artykułów na ten temat