Torbiel Bakera: czym jest rosnący balon pod kolanem?

24. 6. 2018 · 3 minuty czytania

Torbiel Bakera to rodzaj cysty. Obrzęk tworzy się pod kolanem i powoduje problemy z poruszaniem się. Z czego wynika ta dolegliwość i jak ją leczyć? Sprawdź!

Irmina Turek
Irmina Turek
Torbiel Bakera: czym jest rosnący balon pod kolanem?

Torbiel Bakera, czyli inaczej cysta Bakera, to obrzęk, który powstaje pod kolanem. Formuje się on z nagromadzonego płynu w dole podkolanowym. Przyczyn powstania tej zmiany może być wiele. Zobacz, czym jest torbiel pod kolanem i jak sobie z nią poradzić.

Co to jest torbiel Bakera?

Ze względu na swoje położenie torbiel Bakera często określana jest przez pacjentów jako torbiel pod kolanem czy po prostu torbiel podkolanowa.

Zmiana ta tworzy zamkniętą przestrzeń, która przypomina balon wypełniony płynem. Zwykle jest niewielkich rozmiarów.

Sprawdź też maści i tabletki na reumatyzm.

 

Torbiel Bakera − przyczyny

Główną przyczyną powstania cysty Bakera jest nadmiar płynu stawowego lub uszkodzenie torebki stawowej. Staw kolanowy ma 2 powierzchnie pokryte chrząstką stawową i połączone ze sobą w sposób ruchomy. Rolą chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie stawowe, jest zmniejszenie tarcia pomiędzy nimi.

Staw otoczony jest torebką maziową, która wypełniona jest płynem stawowym. Płyn ten odpowiedzialny jest za nawilżanie chrząstek oraz redukcję tarcia pomiędzy kośćmi w stawie.

Przyczyny powstawiania torbieli bakera

 

Ze względu na rolę płynu stawowego i ograniczoną objętość torebki maziowej zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość płynu stawowego jest niepożądana. Jeśli występuje w nadmiarze, może przeciekać przez uszkodzoną torebkę stawową czy też prowadzić do powstania torbieli.

Z czego zatem może wynikać nadmiar płynu stawowego? Najczęściej jest to konsekwencja przebytych urazów, kontuzji i stanów zapalnych oraz chorób przewlekłych układu kostno-stawowego. Grupa ryzyka tych dolegliwości jest naprawdę duża. Narażeni są zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy. Dolegliwość ta może też dotykać osoby otyłe czy osoby, które nie mają na co dzień do czynienia z aktywnością fizyczną. Wynika to z tego, że nadmierna produkcja płynu lub uszkodzenie torebki stawowej jest konsekwencją zbyt dużego obciążenia stawu.

Sprawdź też maści i żele na kontuzje i urazy.

Torbiel Bakera − objawy

Cysta Bakera nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale może być zagrożeniem dla prawidłowej pracy naczyń krwionośnych i nerwów, dlatego lepiej jej nie bagatelizować.

Torbiel możesz wyczuć pod kolanem. Jeśli wysiękowi płynu z torebki stawowej towarzyszy stan zapalny, skóra w obrębie cysty może być zaczerwieniona i ciepła. Kiedy stan zapalny w torbieli jest nasilony, możesz mieć podwyższoną temperaturę czy gorączkę.

Sprawdź też leki przeciwgorączkowe.

Objawy torbieli bakera

 

Zwykle ruch w samym stawie kolanowym jest ograniczony tylko częściowo, a torbiel przeszkadza szczególnie przy zginaniu kolana. Mogą występować dolegliwości bólowe, które manifestować się będą głównie przy wzmożonej aktywności. A gdy kolano znajdzie się w spoczynku, ból powinien ustawać.

W sytuacjach, kiedy torbiel Bakera utrzymuje się dłuższy czas, może dochodzić również do drętwienia nogi czy zaburzeń prawidłowego czucia w kończynach. Może być to skutkiem wpływu torbieli na nerwy.

Warto pamiętać, że staw kolanowy jest największym stawem w Twoim ciele i jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do wykonywania codziennych, podstawowych czynności.

Sprawdź też żele, płyny i oliwki do masażu.

Guzek pod kolanem − co dalej?

Po stwierdzeniu wypukłości pod kolanem najlepiej skonsultować się z lekarzem. Ten wykona badanie USG, które dopiero potwierdzi, że niepokojąca Cię zmiana to torbiel Bakera.

Badanie po stwierdzeniu guzka pod kolanem

 

W zależności od intensywności objawów i wielkości zmiany postępowanie po zdiagnozowaniu cysty może być różne. Przy niewielkiej zmianie można poprzestać na odciążaniu stawu kolanowego, stosowaniu stabilizatorów, nakładaniu chłodnych okładów i stosowaniu, w razie bólu, preparatów o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Jeżeli masz sporą nadwagę, lekarz może zalecić Ci schudnięcie, żeby odciążyć staw.

Przy nawracających dolegliwościach przydatna może być wizyta u fizjoterapeuty i stosowanie ćwiczeń wzmacniających lub zabiegów fizjoterapeutycznych, które złagodzą objawy i zmniejszą zmianę. W cięższych przypadkach torbiel Bakera może wymagać zastosowania leków sterydowych w postaci wstrzyknięć lub interwencji operacyjnej.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora