Zioła na płodność – jak zwiększyć szanse na doczekanie się potomstwa?

19. 3. 2021 · 4 minuty czytania
Zioła na płodności zwiększają libido i produkcję hormonów, wpływają na wydzielanie śluzu u kobiet i ruchliwość plemników u mężczyzn. Zobacz, które zioła na płodność są najlepsze!
Michał Mazik
Michał Mazik
Zioła na płodność – jak zwiększyć szanse na doczekanie się potomstwa?

Zioła poprawiające płodność to znane i cenione, a często egzotyczne gatunki o wszechstronnym działaniu. Zwykle stosuje się je na ogólną poprawę zdrowia i podniesienie odporności, a powyższe właściwości są po prostu mniej znane. Jakie zioła na płodność warto włączyć do codziennej diety, aby zwiększyć szanse na poczęcie dziecka?

Zioła na płodność dla kobiet

U kobiet najważniejsze działanie ziół to pobudzanie jajników do produkcji hormonów płciowych. Ponadto rośliny lecznicze regulują cykl miesiączkowy, zwiększają produkcję śluzu i działają oczyszczająco na układ rozrodczy. Wiele gatunków jest powszechnie znanych, chociaż częściej wykorzystuje się je w innych celach niż ten opisany w artykule. Które zioła na płodność kobiety są najcenniejsze?

Sprawdź także wskazówki, jak szybko zajść w ciążę.

Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa)

To roślina, którą często uprawia się w ogrodzie dla walorów dekoracyjnych. Nadaje się na rabaty. W ziołolecznictwie wykorzystuje się jej korzeń (kłącza) zbierany zaraz po dojrzeniu nasion. Działa wszechstronnie – aktywuje jajniki do wzmożonej pracy i łagodzi objawy kobiecych dolegliwości. Normuje gospodarkę hormonalną. Zawiera szereg związków aktywnie czynnych, w tym izoflawony, które mają podobne działanie co hormony żeńskie.

Spożywa się ją w mniejszych dawkach niż większość ziół, po dwie łyżki stołowe odwaru trzy razy dziennie. Korzystania z pluskwicy unikać powinny kobiety cierpiące na nadciśnienie. Stosuje się ją do czasu zapłodnienia, nie wolno w ciąży oraz w czasie karmieniapiersią.

zioła na płodność kobiet - co wybrać?

Lukrecja (Glycyrrhiza)

 To kolejna roślina bogata w izoflawony. Bywa traktowana jako zamiennik cukru. Odwary z korzeni warto także pić jako naturalne leki na podniesienie libido i poprawę płodności. Można także sięgnąć po suplementy diety zawierające wyciąg z lukrecji.

    Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis)

    Najczęściej korzysta się z oleju wiesiołkowego. Jego najcenniejsze działanie to zwiększenie ilości śluzu, co pomaga plemnikom dotrzeć do komórki jajowej. Oprócz tego łagodzi stany zapalne układu rozrodczego. Wiesiołek jest dobrym źródłem kwasów omega-6, m.in. kwasu linolowego oraz gamma-linolowego. Olej z wiesiołka można przyjmować także w postaci suplementu.

    Sprawdź też zioła jednoskładnikowe.

    zioła na płodność - jakie stosować?

     

    Wspomagająco kobiety mogą korzystać jeszcze z liści pokrzywy i liści malin.

     

    Zioła na płodność dla mężczyzn

    Zioła na płodność mężczyzn mają wszechstronne właściwości. Ich działanie polega m.in. na poprawie libido, zwiększaniu potencji, wspieraniu zwalczania impotencji, poprawie witalności, jakości i ruchliwości plemników. Jakie zioła na płodność dla mężczyzn są najbardziej wartościowe?

    • Żeń-szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus) - to zioło adaptacyjne traktowane jako wszechlek. Spożywanie odwaru z korzeni poprawia płodność m.in. przez zwiększenie produkcji nasienia. Ponadto poprawia libido i pomaga przy problemach z erekcją.
    • Palma sabałowa (Sabal minor) – spożywanie owoców, a także naparów z nich przyrządzanych pobudza pracę gruczołów płciowych, zwiększa produkcję spermy oraz popęd seksualny. W wielu rejonach świata roślinę wykorzystuje się do leczenia przerostu prostaty. Stanowi bogate źródło triglicerydów i fitosteroli.
    • Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris) – w tropikalnych krajach jest znanym afrodyzjakiem. I faktycznie ma działanie pobudzające. Za takie właściwości odpowiadają m.in. steroidowe saponiny. Podnosi sprawność seksualną. Ponadto zwiększa produkcję i poprawia ruchliwość plemników. Napary z ziela podnoszą poziom testosteronu.
    • Maka (Lepidium meyen) to egzotyczne warzywo korzeniowe o wszechstronnym działaniu leczniczym. Jego korzeń od tysięcy lat jest stosowany na potencję i poprawę płodności. Picie odwarów z korzeni poprawia erekcję, zwiększa produkcję spermy i ruchliwość plemników. Zawiera prawie wszystkie aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

    Ponadto warto stosować owoce cytryńca chińskiego, korzenie aralii groniastej i liście miłorzębu.

    Sprawdź też tabletki i preparaty na płodność u mężczyzn.

    zioła na płodność mężczyzn

    Zioła poprawiające płodność – jak je stosować?

    Zioła na płodność wykorzystuje się głównie w formie odwarów (gotowanych przez kilka do kilkunastu minut), rzadziej naparów (parzonych jak herbata). Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z suplementów diety, np. w formie tabletek lub pastylek (np. suplementy z żeń-szeniem). Niektóre zioła o działaniu oczyszczającym i przeciwzapalnym można dodawać do kąpieli relaksacyjnych.

    Zioła warto spożywać regularnie, nawet codziennie, ale z umiarem. Nie powinno się przekraczać zalecanych dawek (zwykle 1-2 szklanki dziennie). Większe ilości ziół mogą działać niekorzystnie dla zdrowia. Trzeba jednocześnie pamiętać, że ich stosowanie na lepszą płodność stanowi uzupełnienie innych metod, a nie zastępstwo. Zioła mogą po prostu zwiększyć szansę na zajście w ciąże, a przy okazji pomagają organizmowi na wielu innych obszarach.

    Zioła na zwiększenie płodności – podsumowanie

    Płodność wydaje się oczywistą sprawą i dopiero w przypadku wystąpienia problemów sięga się po różnorodne środki, które ułatwiają zajście w ciążę. Warto mieć na uwadze, że zioła w przeciwieństwie do leków stosuje się w tym przypadku najczęściej profilaktycznie. Ważne jest, aby korzystać z nich z umiarem.

     

    Źródła:

    1. Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
    2. B-E van Wyk, M. Wink; Rośliny lecznicze świata; Wrocław 2004; MedPharm Polska.
    3. Mikzińska; I. Matławska, Znaczenie ziół w zaburzeniach seksualnych; 1/2007; Postępy Fitoterapii; s. 13-19.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Michał Mazik
      Michał Mazik
      Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym kilka związanych z ziołolecznictwem i naturalnymi metodami leczenia („Zioła w kuchni”, „Zioła w ogrodzie i domu”, „Zdrowie z ogrodu”, „Dary pszczół”). Przez ponad dekadę pracowałem jako ekspert miesięcznika „Zdrowie”. Należę do tej grupy szczęśliwców, którzy połączyli zainteresowania z pracą.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Michał Mazik
      Michał Mazik
      Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym...
      Przeczytaj więcej od tego autora